آشنایی با فواید و خواص درمانی مرزه-لاغری و افزایش اشتها

آشنایی با فواید و خواص درمانی مرزه

خواص درمانی مرزه

مرزه
مشخصات گیاهی:

از تیره نعناع گیاهی است علفی و خودرو و یک ساله که امروزه می کارند، ساقه و شاخه هایش نازک به رنگ سبز تیره و کمی قرمز. برگ هایش نازک و متقابل و گل هایش بسیار کوچک و به رنگ بنفش که دمگل کوتاه دارند و از بغل برگ ها خارج می شود. میوه اش ۴ فندقه.

خواص گیاهی:

دارای تانن، لعاب، زرین، اسانس روغنی که از کارواکرول و سیمول تشکیل شده می باشد که همه اینها قابض و ضدعفونی کننده و محرک می باشند و برای آرام کردن ناراحتی های معده، روده و علیه نفخ و گازها و اسهال ها و انگل های روده به کار می رود و به صورت جوشانده مصرف می گردد که بصورت زیر تهیه می شود (دوتا قاشق غذاخوری از پودر برگ و ساخه ها در نیم لیتر آب جوش می ریزند و برای مدت ۱۵ دقیقه آن را می گذارند دم بکشد و روزی ۳ استکان آن را مصرف می کنند ). این دم کرده برعلیه بیماری های زنانه هم مصرف می شود. در ورم مثانه و دفع سنگ مثانه اثر خوبی دارد.
این گیاه برای معطر کردن انواع غذاهای گوشتی و تهیه کوفته و سرگنجشکی مصرف دارد و به عنوان سبزی خوردن هم استفاده می شود.
مرزه اشتها آور و بر علیه روماتیسم و تسکین درد دندان هم مصرف می شود، ساکت کننده دردهای رحم و مثانه بوده قاعده آور خوبی است. عفونت معده را برطرف می کند و از تخامه شدن و ترش شدن غذا جلوگیری می کند.
زیاد کننده ترشح سیب آدم و ضدبلغم است. ضدکرم های روده و کرم کدو است. مخلوط آب آن با آب کرفس زیاد کننده ادرار و باز کننده مجاری ادراری است.
مرزه خاصیت ضد سمی دارد. مخصوصا ضد تریاک و شوکران است، معتادین به تریاک که میل به ترک آن داشته باشند در صورتی که مدت یک ماه به جای صبحانه مرزه بخورند و تا ظهر غذای دیگری را نخورند موفق می شوند. در رفع عوارض رحمی هم اثر معجزه است دارد.

نظرات شما :

:: ارسال نظر