آشنایی با فواید و خواص درمانی لاله عباسی-خرید دمنوش

فواید و خواص درمانی لاله عباسی-خرید دمنوش

Understanding the benefits and healing properties Laleh Abbasi

خواص و فواید گیاه دارویی لاله عباسی-فروشگاه دمنوش

گیاه چندساله، بی کرک یا کمی کرکی. ساقه ها به ارتفاع ۵۰-۱۰۰ سانتیمتر، ایستاده، اغلب از قاعده منشعب و پرشاخه. برگها متقابل، تخم مرغی، نوک دار، از نظر اندازه متنوع، گلها اغلب در بعد ظهر باز می شوند، گلپوش قرمزف زرد، سفید، قیفی شکل با لوله بلند به طول ۲۵-۳۵ میلیمتر، پرچمها ۵ تایی، میوه فندقه چرمی، چروکیده.

پراکندگی جهانی: نواحی گرم و مرطوب آمریکا، کاشته شده در اروپا و کشورهای ایرانو…

پراکندگی جغرافیایی در ایران: به عنوان گیاه زینتی به ایران وارد شده و در نواحی شمالی ایران در استانهای گرگان، مازندران، گیلان تقریبا بومی شده، و در سایر نقاط به عنوان گیاه زینتی فصلی کاشته می شود.
مصارف و کاربردها:

اندامهای مورد استفاده: غده، ریشه، برگها، غده ان ترکیب ملین دارد و بصورت ضماد برای معالجه کفگیرک بکار می رود. ریشه آن ملین ملایم و تحریک کننده میل جنسی است. ریشه جوشانده به عنوان مدر، ملین و خلط آور بکار می رود و برای درمان آسم، کمی ادرار، زخمها، اسهال و یرقان از آن استفاده می شود.
– گیاه خلط آور، مدر، ملین، مقوی معده، معرق، قی آور، ضد کرم، تب بر و مسهل است و برای درمان کم خونی، یرقان و آب آوردن شکم بکار می رود.
خشک آن مغذی است، پودر شده و سرخ شده آن در روغن کره با ادویه جات در شیر به عنوان مغذی و مقوی بکار می رود. مالیدن آن با آب در استعمال خارجی برای رفع کوفتگی کاربرد دارد، برگهای آن خاصیت رساننده دمل، کم کننده تورم، کاربردی در دمل ها، خلط سینه و عقربک دارد. آب برگ تازه آن آرام بخش است و برای رفع کهیر بکار می رود.
– برگهای آن را در روغن کرچک قرار داده و گرم می کنند و روی آبسه ها و دمل ها می گذارند تا سبب رسیدن آنها و کم کردن تورم آنها شود. خمیر برگ آن برای درمان زخمها، جرب وخارش بکار می رود. کوبیده برگهای آن روی آبسه ها و دمل ها برای رسیدن آن مفید است. خمیر ریشه های غده ای آن به عنوان مسهل ملایم و موثر داده می شود.
– ریشه آن ملین است. در شب گلهای گیاه عطری قوی متصاعد می کند که گفته می شود سبب تخدیر و بیهوشی می شود و پشه هارا فراری می دهد. شیره برگ تازه آن بصورت موضعی باعث تسکین خارش می شود. در استعمال داخلی برای درمان سوزاک و عدم تخلیه یا تخلیه دردناک رحم مصرف می شود. گیاه پودر دانه های آن در لوازم آرایش بکار می رود. گیاه به خاصیت ضد سرطانی مشهور است. ریشه ها و دانه های ان سبب تورم معدی – روده ای در کودکان می شود.
مردم نپال آن را می خورند و مردم ژاپن پودر دانه های آن را برای آرایش پوستی استفاده می کنند.

نظرات شما :

برای “آشنایی با فواید و خواص درمانی لاله عباسی-خرید دمنوش”

  1. دارای شهد بسیار خوشمزه است.

:: ارسال نظر