آشنایی با فواید و خواص درمانی آویشن کوهی

آشنایی با فواید و خواص درمانی آویشن کوهی

آشنایی با خواص درمانی آویشن کوهی

مشخصات گیاه شناسی:

گیاهی است علفی از تیره نعناعیان, با برگ های بیضوی جام گل دو لبه و پرچم هایش کوچک است که در کوه ها و جنگل ها و مراتع رشد می کند. دارای چند گونه است و به نام های وحشی و بستانی معروف است.

گونه وحشی ان را T.می نامند که دارای ساقه انشعاب دار است و پوشیده از کرک می باشد.برگ هایش متقابل و بیضوی با نوک گرد به رنگ خاکستری روشن بوده دارای غدد اسانس دار می باشد.گل هایش به رنگ سفید یا گلی به صورت مجتمع در انتهای ساقه قرار دارد.
گونه باغی که بستانی هم می گویند به اویشن وحشی معروف شده است.

خواص درمانی آویشن کوهی:

خشک کننده، خوشبو کننده، ضدسم و ضدنفخ شکم، برطرف کننده حالت تخمه و ترشی معده می باشد در اصفهان پودر شده آن بر روی غذا مخصوصا عدسی می ریزند.
پخته آن با انجیر برای سرفه و برونشیت موثر است. امروزه از عصاره آن نوعی شربت سینه به نام برانکوتیدی تهیه کرده اند و در اختیار مبتلایان به برونشیت قرار می دهند. مخلوط آویشن و عسل هم اثر زیادی دارد.

جوشانده آن با آب کرفس برای دفع سنگ کلیه و مثانه و رفع مشکل ادرار کردن مفید است. اگر با پنیر تازه مصرف شود موجب چاق شدن بدن می گردد. عصاره آن اثر بی حس کننده موضعی دارد و برای دفع اثر گزش حشرات مصرف می گردد. در ضمن خاصیت آنتی سپتیک دارد.
مخلوط آویشن و زیره در روغن زیتون برای دفع بر آمدگی ناف اطفال و باد شکم مصرف می کنند و به آن می مالند.
ضماد آویشن کوهی برای خارش پوست موثر و برای درد مفاصل مفید است.

به طور کلی آویشن ضد درد و تشنج است و خون را در بدن به جریان می اندازد و موجب تقویت و اعمال جنسی می شود و موجب افزایش هوش و قوه ادراک می شود و مقوی است و برای نارسایی کبد و فعال کردن آن مفید است، در عفونت های ریوی، زکام، برونشیت، آسم،گریب، سوءهاضمه، دل درد و..مصرف می شود.

برای خانم هایی که دچار قطع قاعدگی شده یا ترشحات سفید دارند بسیار موثر است که مقدار ۲۰ گرم آن را در یک لیتر آب جوش دم کرده و هر روز ۵ یا ۶ لیوان از آن میل کنند.
مخلوط آویشن و رب انار برای جلوگیری و معالجه افت و زخم های دهان وحلق بسیار موثر است.

نظرات شما :

:: ارسال نظر