آموزش نحوه نمایش زیرنویس فارسی فیلم‌ها در تلویزیون

این مطلب را به اشتراک بگذارید (sharing)

آموزش نحوه نمایش زیرنویس فارسی فیلم‌ها در تلویزیون

هماهنگ کردن یک زیرنویس با فایل ویدیویی بسیار آسان بوده و در کامپیوترها به راحتی انجام‌پذیر و قابل اجرا است. اما این موضوع در پخش‌کننده‌های مختلف مانند تلویزیون‌ها کمی متفاوت‌تر بوده و دردسر‌های خودش را دارد. علاوه بر هماهنگ شدن زیرنویس از نظر زمانی با فایل ویدیویی، نحوه نمایش آن و پشتیبانی پخش‌کننده از حروف فارسی هم برای خودش داستانی دارد. در صورت طی نکردن این مراحل امکان این وجود دارد که زیرنویس فارسی شما با حروف و علامت‌های عجیب‌و‌غریبی که اصلا قابل خواندن نیستند، به نمایش دربیاید.

برای این‌که بتوانید هر زیرنویس فارسی را به فایل ویدیویی خود اضافه کنید و آن را در تلویزیون و سایر پخش‌کننده‌های مشابه مشاهده کنید، مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

1- زیرنویس فارسی خود را که با پسوند srt دانلود کرده‌اید، با فایل ویدیو خود هم‌نام کنید. این اقدام به این معنا است که اگر یک فایل ویدیویی با نام Test.mkv دارید، زیرنویس مربوط به آن را هم با نام Test.srt در یک محل قرار دهید.

آموزش نحوه نمایش زیرنویس فارسی فیلم‌ها در تلویزیون

2- در این مرحله بر روی فایل زیرنویس کلیک راست کنید و با انتخاب Notepad از قسمت Open With، فایل را توسط این برنامه باز کنید.

زیرنویس فارسی در تلویزیون

3- بدون این‌که تغییری در محتوای فایل ایجاد کنید، در قسمت نوار اطلاعات بر روی File و بعد Save As کلیک کنید.

4- در بخش پایینی صفحه باز شده، مقابل گزینه Encoding، کشو را باز کنید و از میان موارد موجود، گزینه Unicode را برگزینید.

هماهنگی زیرنویس در تلویزیون

5- در آخر فایل را با همان نام در محل خودش ذخیره کنید تا تغییرات جدید در آن اعمال شود. در این مرحله از شما سوال می‌شود که آیا می‌خواهید فایل جدید را با همین نام جای‌گزین کنید یا خیر. با کلیک بر روی Yes با آن موافقت کنید.

6- ویدیو و زیرنویس را با هم در پوشه‌ای قرار دهید و آن را به حافظه خارجی‌تان منتقل کنید. با متصل کردن حافظه به تلویزیون و یا هر پخش‌کننده دیگر باید با نمایش صحیح حروف فارسی در آن روبه‌رو شوید.

  • موارد دیگری در این‌که حروف فارسی زیرنویس را به‌درستی همراه ویدیو در تلوزیون مشاهده کنید، تاثیرگذار خواهند بود. به نکاتی که در ادامه ذکر کرده‌ایم توجه کنید:
  • در سری جدید تلویزیون‌های سامسونگ شما می‌توانید Encoding و نوع زبان زیرنویس‌تان را تعیین کنید. این تنظیمات هنگام پخش ویدیو‌ها در بخش زیرنویس قرار دارد. اگر زبان فارسی را در این بخش مشاهده کردید، آن را انتخاب کنید، در غیر این‌صورت زبان عربی را انتخاب کنید.

  • زیرنویس‌هایی که با پسوند sub قرار دارند نیاز به انجام تغییرات خاصی جز هم‌نام کردن ویدیو با زیرنویس ندارند.
  • اگر از تلویزیون‌های نسل جدید سامسونگ استفاده می‌کنید، می‌توانید بدون هم‌نام کردن زیرنویس با فایل ویدیویی، زیرنویس را به‌صورت دستی اضافه کنید.
  • این آموزش برای تمامی پخش‌کننده‌های ویدیویی مانند ست‌آپ‌باکس‌ها قابل اجرا است.

نظر شما در رابطه با این آموزش چیست؟ اگر سوالی در رابطه با نمایش زیرنویس‌ فارسی در پخش‌کننده‌های مختلف دارید، آن را از طریق بخش دیدگاه‌ها بیان کنید.

منبع: آی‌تی‌رسان

آموزش های کاربردی

نظرات شما :

:: ارسال نظر