آموزش نحوه کاشت گوجه فرنگی با ریشه دار کردن شاخه های کوچک 

آموزش نحوه کاشت گوجه فرنگی با ریشه دار کردن شاخه های کوچک

شاخه های کوچکی که بر روی ساقه اصلی بوته گوجه فرنگی رشد می کنند و معمولا به ساقه اصلی تولید کننده میوه وصل هستند، گزینه های خوبی برای رشد و پرورش بوته های جدید به شمار می روند. شما میتوانید به همان آسانی که آنها را از بوته جدا می کنید، بکارید و پرورششان دهید. اما قبل از اینکه ریشه در آنها جوانه بزند به مراقبت هایی نیاز دارند تا این دوران را سپری کنند. دو روش برای این کار وجود دارد که در ادامه می توانید از چند و چون آنها آگاه شوید.

روش  اول: نگهداری از شاخه در آب

یک شاخه با طول 15 سانتی متر انتخاب کنید

۱٫یک شاخه با طول ۱۵ سانتی متر انتخاب کنید. این شاخه ها معمولا بهترین ها برای ریشه دار شدن هستند. شما می توانید آنها را بین ساقه اصلی و تعدادی برگ پیدا کنید. از سلامت آنها کاملا مطمئن شوید و شکل ظاهری آنها را برای عدم وجود بیماری بررسی نمایید. در حالت ایده آل روی این شاخه ها نباید گلی روییده باشد.

دهانه قیچی باغبانی را دقیقا در محل اتصال با شاخه اصلی قرار داده و خیلی محکم عمل چیدن را انجام دهید تا برش کاملا تمیز انجام شود

۲٫شاخه را بچینید. دهانه قیچی باغبانی را دقیقا در محل اتصال با شاخه اصلی قرار داده و خیلی محکم عمل چیدن را انجام دهید تا برش کاملا تمیز انجام شود.

در صورت تمایل می توانید اطراف ساقه را با یک چاقو خراش دهید. بعضی از باغبانان عقیده دارند که این کار به رشد سریعتر ریشه ها کمک می کند اما این کار ضروری نیست.

از تمیز بودن قیچی باغبانی خود مطمئن شوید زیرا امکان انتقال بیماری در هنگام برش وجود دارد.

برگ های پایینی شاخه را بچینید.

شاخه را در یک ظرف شیشه ایی تمیز که با آب ولرم پر شده است قرار دهید

۳٫شاخه را در یک ظرف شیشه ایی تمیز که با آب ولرم پر شده است قرار دهید. کوچ کردن یک گیاه به داخل شیشه می تواند آن را دچار شوک کند. بنابراین ممکن است در چند روز اول حالت خمیده پیدا کند و قدری پژمرده شود. به یاد داشته باشید که از قرار دادن آن در مقابل آفتاب در چند روز نخست خود داری کنید. بعد از اینکه گیاه خود را باز یافت می توانید آن را در یک نقطه آفتابی مانند لبه پنجره بگذارید. این شاخه‌ی‌ بریده را بیرون از خانه قرار ندهید چون بسیار آسیب پذیر است.

آب را هر چند روز یکبار عوض کنید و همواره از آب ولرم استفاده نمایید.

بعد از یک الی دو هفته می توانید شاخه را نشاء کنید

۴٫بعد از یک الی دو هفته می توانید شاخه را نشاء کنید. این مقدار زمان بایستی برای جوانه زدن ریشه کافی باشد. با نگاه کردن به درون شیشه می توانید از جوانه زدن ریشه ها آگاه شوید. زمانی که اندازه ریشه ها به حدود ۲٫۵ سانتی متر رسید زمان آن فرا رسیده است که شاخه را به باغ خود منتقل کنید. درغیر این صورت چند روز دیگر صبر کنید تا بیشتر رشد نمایند. به صورت مرتب ریشه ها را در این مدت مورد بازدید قرار دهید.

روش دوم: انتقال شاخه به خاک

شاخه 15 سانتی متر را بچینید

۱٫شاخه ۱۵ سانتی متر را بچینید. بعد از چیدن این شاخه مطابق آنچه که در بند ۱ و ۲ روش قبل توضیح داده شد، بوسیله یک چاقو زیر شاخه را با یک زاویه ۴۵ درجه قطع نمایید.

در صورتی که می خواهید به شاخه کمک کنید تا زودتر جوانه بزند بوسیله چاقو خراش هایی را روی ساقه ایجاد کنید.

همانطور که قبلا گفته شد از قیچی باغبانی تمیز برای چیدن استفاده نمایید.

برش گیاه گوجه خود را به یک لیوان پر شده از خاک گلدان منتقل کنید

۲٫برش گیاه گوجه خود را به یک لیوان پر شده از خاک گلدان منتقل کنید. یک لیوان با حجم ۲۳۷ میلی لیتر برای این کار کاملا مناسب است. از لیوان های شفاف استفاده کنید تا زمانی که ریشه جوانه زد آنها را رؤیت نمایید و بتوانید روند کار را با دقت بیشتر دنبال کنید. شما می توانید از هر نوع خاک گلدانی برای این کار استفاده کنید، اگر چه خاک موجود در چمن باغچه به درد این کار نمی خورد.

سوراخ هایی در انتهای لیوان ایجاد کنید. این کار به آب اجازه می دهد که از آن خارج شود و هوا در درون خاک بهتر جریان پیدا کند. رشد ریشه های سالم از این طریق بهتر صورت می گیرد.

شما بایستی لیوان حاوی گیاه را در لبه پنجره قرار دهید. در این حالت نور کافی به گیاه می رسد تا بتواند رشد نماید بدون اینکه از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب دچار شوک شود.

خاک را از آب سیراب کنید

۳٫خاک را از آب سیراب کنید. به دلیل اینکه شاخه چیده شده فاقد ریشه می باشد لذا نمی تواند به اندازه کافی از خاک تغذیه کرده و آب جذب نماید بنابراین زمانی که به آن آب می دهید خاک را کاملا خیس نمایید تا آب از زیر لیوان به بیرون بریزد.

لیوان را در جایی قرار دهید که ریزش آب به صورت مداوم آسیبی به محل وارد نکند.

یک پوشش پلاستیکی روی گیاه قرار دهید

۴٫یک پوشش پلاستیکی روی گیاه قرار دهید. این پلاستیک بایستی به اندازه ایی بزرگ باشد تا فضای کافی برای آزادی گیاه در آن وجود داشته باشد. فاصله ی ۱۰ سانتی متر بین برگ های گیاه و بالای پلاستیک می بایست وجود داشته باشد. بدون اینکه پلاستیک را خیلی محکم کنید آن را در همان حال رها نمایید.

این پوشش پلاستیکی باعث بازگرداندن رطوبت منتشر شده توسط برگ گیاه به آن می شود و به آن کمک می کند تا زمانی که ریشه رشد کند زنده بماند.

از پژمردگی گیاه در یکی دو روز اول نگران نباشید چرا که به زودی خود را باز می یابد.

بعد از گذشت یک هفته گیاه را در خاک نشاء کنید

۵٫بعد از گذشت یک هفته گیاه را در خاک نشاء کنید. این زمان بایستی برای جوانه زدن ریشه ها کافی باشد. لیوان نیمه شفاف را مدام چک کنید تا از جوانه زدن ریشه ها آگاه شوید. اگر توانستید ریشه را مشاهده کنید زمان انتقال به باغ فرا رسیده است. در غیر این صورت بایستی چند روز دیگر صبر نمایید. دائما لیوان را برای دیدن ریشه ها در این مدت چک کنید.

اگر میخواهید شاخه گوجه فرنگی را به یک گلدان بزرگتر منتقل کنبد حتما گلدان کدر و یا رنگی انتخاب کنید چرا که نور آفتاب می تواند ریشه ها را از بین ببرد.

نکته:

استفاده از مواد تقویت کننده را برای افزایش سرعت جوانه زدن ریشه ها توصیه نمی کنیم، چرا که گیاه گوجه فرنگی سرعت خوبی در ریشه زدن دارد.

ترجمه: ب.دلاوری

منبع: Wikihow

آموزش باغبانی

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر