آموزش پرورش درخت بِه – کاشت داشت و برداشت بِه

آموزش پرورش درخت بِه – کاشت داشت و برداشت بِه

“به” یک میوه از خانواده ی سیب است که می تواند روی درختان کوچک رشد پیدا کند. ممکن است شما از مزه ی این میوه خوشتان بیاید و بخواهید یکی از آنها را در باغ خود پرورش دهید. تنها برخی از انواعبه را می توان به صورت خام خورد اما از بیشتر آنها می توان شیرینی یا ژله درست کرد. در این متن به شما آموزش می دهیم که چطور یک درخت “به” پرورش دهید.

آموزش پرورش دادن درخت "به"

۱٫تحقیق کنید آیا آب و هوای محل سکونت شما برای پرورش “به” مناسب است. 

درخت “به” در مناطق خیلی سرد که دما ی هوا به زیر -۲۵ درجه سانتیگراد می رسد نمی تواند رشد کند. اما برای میوه دادن بایستی زمستان در آن محل به اندازه کافی حتما سرد باشد.

همچنین این درخت، مناطق معتدل از نظر آب و هوایی را ترجیح می دهد. مناطقی که نزدیک به دریا و یا خیلی مرطوب نباشند. در مناطق خیلی مرطوب این درخت دچار حمله ی نوعی حشره می شود که باعث می شود لکه های سیاه زیادی روی درخت و میوه بوجود آید.

کاشت داشت و برداشت بِه

۲٫نوعی از “به” که می خواهید پرورش دهید را انتخاب کنید.

اگر میخواهید میوه ی درخت را میل کنید، حتما مطمئن شوید، نوعی را انتخاب می کنید که محصول خوراکی میدهد. بعضی از انواع درختان “به” صرفا تزئینی هستند.

پرورش میوه به

۳٫محل کاشت درخت “به” را انتخاب کنید.

درخت “به” مکانهایی را که ترجبح میدهد که نور زیاد آفتاب دریافت کند، به اندازه کافی مرطوب باشند و خاک متخلخل و دارای خلل و فرج و حاصل خیز داشته باشد.

این درخت نمیتواند خود را با تغییرات سریع دمای هوا مطابقت دهد، و نیاز دارد تا در مکان محافظت شده ایی بدور از وزش شدید باد پرورش پیدا کند.

یخ زدگی های ناگهانی زمانی که درخت شکوفه داده است می تواند از ثمر دادن آن جلوگیری کند. بنابراین کاشت آنها در مناطقی که امکان سرد شدن ناگهانی هوا وجود دارد منطقی نمی باشد.

آب و هوای مناسب برای درخت بِه

۴٫در نظر داشته باشید که بایستی بیش از یک درخت و از انواع مختلف “به” پرورش دهید. با اینکه درخت “به” می تواند خود را از طریق گرده افشانی بارور کند اما آنها زمانی که در مجاورت گرده افشانی درخت دیگری از جنس خودشان قرار میگیرند، بیشتر میوه می دهند.

پروش نهال درخت به

۵٫کاشت درخت خود را شروع کنید.

“به” ها معمولا از قلمه زدن درخت بالغ تکثیر می شوند. قلمه می بایستی در اواخر پاییز و یا اوایل زمستان انجام گیرد و بایستی در حدود ۲۵ سانتی متر طول داشته باشد.

نحوه ی معمول دیگر برای کاشت این درخت استفاده از دانه های آن است. شما می توانید دانه ها را در اواخر زمستان و یا اوایل بهار بکارید. دانه ها می توانند مستقیما در زمین و یا در یک گلدان کاشته شوند. همچنین شما می توانید نهال آن را از یک گلخانه تهیه کنید.

نحوه کاشت نهال به

۶٫درخت “به” خود را در زمین بکارید.

گودالی را به اندازه ی دو برابر گلدانی که نهال “به” در آن پرورش پیدا کرده است در زمین حفر کنید.

مقداری کمپوست و کود گیاهی در گودال بریزید تا خاک غنی شود.

قسمت مرکزی ریشه را شل کنید و آن را در همان ارتفاع و یا بالاتر از ارتفاعی که درخت در گلدان رشد کرده است، بکارید.

آموزش مراقبت از نهال به

۷٫به درخت “به” خود آب دهید. نهال “به” در مقابل خشک سالی مقاوم نیست و نیاز به آب دهی منظم دارد تا زمانی که ریشه هایش قوی شود.

کود دادن به نهال درخت به

۸٫ درخت “به” را با ترکیبی از کود های مختلف تغذیه کنید.

هرس کردن درخت به

۹٫درخت “به” را در زمستان هرس کنید، اما مراقب باشید تا برگهایی را که میخواهید نگه دارید از بین نبرید.

آب دادن به نهال به

۱۰٫از درخت خود در مقابل آفت ها مراقبت به عمل آورید. 

کرم ها، بید، موریانه، آتشک، علف های هرز همگی می تواند به نهال شما آسیب بزند. بنابراین به دنبال آفت کش های مناسب برای دفع این آفات باشید.

شاخه های تازه بر روی “به” خود را به میزان اندک هرس کنید و در اطراف خاک درخت کمتر از کود نیتروژن استفاده نمایید.

آموزش هرس درخت به

۱۱٫ انشعاب های جدید روی درخت را جدا کنید. درخت هایی که از راه قلمه زدن پرورش میابند معمولا زیاد شاخه تولید میکنند که از تغذیه ی میوه ها و برگ ها می کاهند. بنابراین آنها را از درخت جدا کنید.

نحوه برداشت میوه درخت به

۱۲٫مراقب درخت “به” خود باشید تا رشد کند و میوه دهد.

درختان “به” که از دانه رشد میکنند معمولا ۵ سال طول میکشدتا میوه دهند. درخت هایی که از قلمه زنی پرورش پیدا می کنند ممکن است حتی زودتر میوه تولید کنند.

هر درخت “به” هر سال معمولا ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم میوه می دهد.

ترجمه: ب.دلاوری

منبع: Wikihow

نهال و کشاورزی

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر