آموزش کاشت توت فرنگی با عکس

آموزش کاشت توت فرنگی با عکس

نگارنده: مهندس جعفری

سایت : fooji.ir

شما در دو فصل بهار و پاییز می توانید توت فرنگی بکارید. توت‌فرنگی با روشی موسوم به رانر زیاد می‌شود. یعنی بوته‌های جــدید را که ریشه‌دار باشند در محل مورد نظرتان می‌کارید. در نتیجه امکان بیمار بودن بوته‌ها زیاد است. دقت کنید که بوته بیمار را خریداری نکنید. لکه برگی، سفیدک پودری، پوسیدگی سیاه ریشه جزو مهمترین بیماری‌های توت‌فرنگی است که نشانه‌های بارزی هم دارند. مثلا لکه‌های روی برگ و سفیدک‌های روی ساقه و برگ آنها.

کاشت توت فرنگی در تپه های کوچک:

توت فرنگی را به چند روش می شود کاشت، یکی از روش ها که از قدیم مرسوم بوده است کاشت بوته های توت فرنگی بر روی تپه های کوچک بوده است که بخصوص برای تکثیر بوته ها نیز مناسب و کار آمد می باشد.

ابتدا محل درست کردن تپه را در گوشه باغچه ی خود مشخص کنید و سپس تپه ای به عرض نیم متر و ارتفاع ۳۰ سانت درست کنید و سپس بوته ها را یکی در بالای تپه و دوتا در بقل تپه بکارید. مانند شکل زیر:

کاشت تصویری توت فرنگی

کاشت توت فرنگی

کاشت تپه ای توت فرنگی

سپس در فصل بهار که بوته ها شروع به گل دادن می کنند بهتر است در زیر گل ها را با پلاستیک پبوشانید تا هنگامی که توت فرنگی ها شروع به باردهی کردند محصول شما روی زمین قرار نگیرد که باعث خراب شدن آنها می شود.

روش دوم کاشت روش کاشت در گلدان است:

کاشت توت فرنگی در گلدان

گلدان توت فرنگی

نحوه کاشت توت فرنگی در گلدان

بهتر است در هر گلدان تنها یک بوته بکارید مگر اینکه از گلدان‌های مستطیلی شکل دراز استفاده کنید که بتوانید بین هر دو بوته ۴۰ سانتی‌متر فاصله بگذارید. هر جایی که گرما و خورشید مناسب داشته باشد، برای قرار دادن گلدان توت‌فرنگی شما خوب است. توت‌فرنگی‌ها به دنبال مکانی مناسب و معتدل برای زندگی سه تا چهار ساله خودشان هستند. پس آن را از آنها دریغ نکنید. توت‌فرنگی‌ها دوست ندارند تابستان‌های بسیار گرم و خشک را تحمل کنند.درجه حرارت مناسب برای پرورش توت‌فرنگی بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است. البته توت‌فرنگی سرما را هم تحمل می‌کند و در برابر آن نیمه مقاوم است. در زمستان اگر روی بوته‌های توت‌فرنگی‌تان را بپوشانید تا دمای ۱۸- درجه سانتیگراد را تحمل می‌کنند.

حتما بخوانید  از بین بردن حلزون درخت کیوی-وراب-لیسک

برای کود گلدانتان بهتر است از ترکیبی از کودهای کمپوست مخصوص باغ، برگ یا زباله‌های سبز بازیافت شده استفاده کنید و تا  عمق ۱۵ سانتی‌متری خاک گلدانتان (از بالا) را با آن بپوشانید. بوته‌ها به خوبی درون خاک جای دهید و مطمئن شوید که جوانه برگ‌ها همتراز با خاک است.

معمولا پرورش توت‌فرنگی، به ویژه وقتی جنس بوته‌های آن مرغوب باشد، بسیار آسان است. در ابتدا تنها کافی است علف‌های هرز را از خاک خارج کنید، اما وقتی میوه‌ها شروع کردند به در آمدن، حواستان به حشرات و آفت‌ها هم باشد.مهمترین نکته در پرورش توت‌فرنگی این است که خاک گلدان آن را مرطوب نگه دارید. البته باید حواستان هم باشد که به طور ناگهانی حجم زیادی از آب را پای گلدان نریزید.اگر گلدانتان را روی بالکن قار می‌دهید، وقتی میوه‌ها در آمدند، پیش از اینکه رنگی به خود بگیرند، روی آنها را با پلاستیک بپوشانید. این کار آنها را از گزند پرنده‌ها در امان نگه می‌دارد.

هر وقت توت‌فرنگی‌تان دورتادورش قرمز شد، یک روز به آن وقت بدهید و آن وقت آن را بچینید. این فرصت یک روزه آنها را شیرین‌تر، آبدارتر و خوش عطرتر می‌کند. وقتی زمان باردهی بوته‌ها تمام شد، باز هم حواستان باید به بوته باشد. شاخه‌های زائد را بزنید و تنها برگ‌های کوچک را باقی بگذارید. از لخت شدن بوته‌تان نترسید. برگ‌ها دوباره رشد خواهند کرد. خاک گلدان را تقویت کنید. برای تقویت خاک می‌توانید از همین برگ‌های خود بوته که جدا کرده‌اید یا کودهای کمپوستی استفاده کنید.

برای خرید بوته توت فرنگی به قسمت نهال و بوته محصولات فروشگاه فوجی بروید

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر