آموزش کاشت و پرورش بلوبری – خاک مناسب

آموزش کاشت و پرورش بلوبری – خاک مناسب

آموزش کاشت و پرورش بلوبری + طریقه کشت و نگهداری

میوه بلوبری

بلوبری مدرن (زغال اخته) اختراع قرن بیست و یکم است. قبل از سال ۱۹۰۰، تنها راه لذت بردن از این میوه بومی آمریکای شمالی، پیدا کردن میوه وحشی آن در طبیعت بود. سپس، دانشمندان  اسرار کشت بلوبری را کشف کردند، و ما خوشحالیم که آنها این کار را انجام دادند!

نحوه کاشت

 • زغال اخته در خاک که اسیدی است رشد می کند. pH خاک باید بین ۴ تا ۵ باشد. بیشتر مواد آلی اضافه شده، تحمل بیشتری به زغال اخته اسیدی خواهد داشت.
 • اندازه گیری ph خاک برای کاشت بلوبری
 • زغال اخته یک گیاه ریشه دار است. بنابراین، آن نیاز به یک خاک است که رطوبت نگه داشته، اما همچنین به خوبی تخلیه و مرطوب نیست.
 • قبل از اینکه بوته های زغال اخته خود را تنظیم کنید، بوته های مواد آلی را در خاک قرار دهید
 • بوش ها باید در اوایل بهار بکار برده شوند. در صورت وجود، گیاهان یک تا سه ساله انتخاب خوبی هستند.
 • حفاری حفاری حدود ۲۰ اینچ عمیق و ۱۸ اینچ گسترده (حدود دو برابر گسترده و دو برابر عمیق به عنوان ریشه گیاه).
 • بوته های فضایی حدود ۵ فوت در یک ردیف، با حداقل ۸ فوت بین ردیف. یک مخلوط کاشتی از ۲ عدد لوم و یک قسمت قالب برگ بلوط، ذغال سنگ نارس، خاکستر سالی و یا کمپوست تهیه کنید و یک لایه از این مخلوط را در انتهای سوراخ قرار دهید.
 • بوش را با ریشه های خود بگشاید، در عمق یک اینچ بیشتر از آن که در مهد کودک رشد کرد و سوراخ را به شدت با خاک بسته کنید.
 • کود یک ماه پس از کاشت، نه در زمان کاشت. سپس ۱/۲ اونس از کود ۱۰-۱۰-۱۰ در یک باند در اطراف گیاه ۶ تا ۱۲ اینچ از تاج استفاده کنید.
اندازه فاصله کاشت درخت بلوبری در مناطق بسیار گرم

اندازه فاصله کاشت درخت بلوبری در مناطق بسیار گرم در حدود ۱۵ فوت یا ۴٫۵ متر است

فاصله کاشت درخت بلوبری در مناطق با آب و هوای سرد 2 فوت یا تقریبا 1 متر

فاصله کاشت درخت بلوبری در مناطق با آب و هوای سرد ۲ فوت یا تقریبا ۱ متر

فاصله کاشت نهال بلوبری در مناطق گرم و مرطوب تقریبا 1.5 متر تا 2 متر است

فاصله کاشت نهال بلوبری در مناطق گرم و مرطوب تقریبا ۱٫۵ متر تا ۲ متر است

کاشت از طریق بذر

شما میتوانید بذر بلوبری را از خود میوه بذر گیری کنید. برای گرفتن بذر، میوه را در یک ظرف آب به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید تا له شود و بذرها را از میان گوشت های میوه جدا کنید. ممکن است بذر ها در پایین ظرف تهنشین شوند. بعد از گرفتن بذر ، آنها را در یک دستمال با پیت ماس مخلوط کرده و به مدت سه ماه در یخچال نگهداری کنید. بهترین روش خرید بذر مرغوب است. البته این کار خیلی مشکل است و نیاز به دانش و تجربه دارد. همچنین اگر شما موفق به گرفتن بذر شوید درصد جوانه زنی بذرها در این روش معمولا ضعیف است.

حتما بخوانید  بیماری ها و آفات درخت کیوی - پیشگیری و درمان

کاشت دانه بلوبری باید در پاییز در آب و هوای گرم و در فصل بهار در آب و هوای شمالی آغاز شود. بذر ها را در سینی نشا و با استفاده از پیت ماس کشت کنید. در طی مراحل کاشت خاک شما باید همیشه رطوبتش حفظ شود. کاشت بلوبری صبر و حوصله زیاد میخواهد. در برخی شرایط تنها ۳ ماه و برخی نیز تا یک ماه جوانه میزند. بعد از جوانه زنی و رسیدن به طول ۵-۶ ساتپنت زان جابجایی قلمه ها به گلدان بزرگتر است.

کاشت از طریق گرفتن قلمه

کاشت از طریق گرفتن قلمه

روش دیگر تکثیر بلوبری قلمه گیری است. برای اینکار از شاخه های سخت تر با عمر یکسال و طول ۱۲ تا ۱۸ سانت استفاده کنید. قلمه هایی که دارا ی گل هستند برای قلمه گیری مناسب نیستند. زمان قلمه گیری اواخر زمستان و اوایل بهار است. انتهای قلمه را زخمی کنید تا جوانه زنی بهتر انجام بشه. استفاده از هورمون های جوانه زنی و ریشه زنی نتیجه بهتری در روند تکثیر داره. خاک مناسب ترکیب پیت ماس بلک و پرلیت است. قلمه ها تتا ۳ سانت داخل خاک باشد و آنها را به محلی دارای نور و به دور از تابش آفتاب منتقل کنید. دمای مناسب محیط حدودا ۲۲ درجه سانتی گراد باشد. ریشه زایی حدود ۶ ماه طول میکشد.

قلمه چوب نرم نوع دیگر این قلمه ها است. این نوع قلمه ها از انتهای ساقه های جوان و حاصل از رشد فصل جاری تهیه میشوند. ساقه مناسب هنوز انعطاف پذیر است اما اگر آنرا خیلی خم کنیم خواهد شکست . طول قلمه های چوب نرم حدود ۳۰-۲۵ سانیتمتر است و زمان مناسب نیز حدود اواخر تیره ماه و اوایل مرداد است. برگها را از قسمت پایین قلمه جدا می کنیم اما اگر تمامی برگهای قلمه های چوب نرم قبل از تولید ریشه کنده شوند اثر منفی بر روی ریشه زایی خواهند داشت. به دلیل وجود برگها این قلمه ها نیاز به رطوبت هوای بالاتری دارند بنابراین پوشاندن قلمه ها با یک لایه پلاستیک شفاف و یا غبارپاشی با آب دو نوبت در روز به این مسئله کمک می کند. ریشه زایی قلمه های چوب نرم این گیاه از نظر زمانی حدود ۸-۶ هفته طول میکشد که سریعتر از قلمه چوب سخت است.

حتما بخوانید  آموزش کاشت سیب زمینی و مبارزه با آفت potato

روش تکثیر با پاجوش

استفاده از پاجوش روش دیگر تکثیر این گیاه است . پاجوشها از کنار گیاه مادری رشد می کنند و بعد از گذشت حدود دو سال رشد و نمو در کنار گیاه مادری می توان نسبت به جدا سازی آنها اقدام کرد . توجه کنید که در طی این دو سال می بایست پاجوش مورد نظر را سرزنی کرد و اجازه نداد که خیلی بلند شوند زیرا این پاجوشها معمولا سیستم ریشه ای ضعیفی دارند که از این طریق می بایست مانع از رشد بیش از اندازه ساقه و عدم توسعه مناسب ریشه شد. زمان مناسب جدا سازی پاجوش از کنار گیاه مادری نیز اواخر زمستان تا اوایل بهار است.اخبار هوافضاژاپنموشک مومو

مراقبت و نگهداری

 • مالچ برای نگهداری سیستم های ریشه زردآلو مرطوب، که ضروری است. پس از کاشت، یک لایه چوب ۲-۴ اینچ، چوب گردو، یا سوزن کاج را اعمال کنید.
 • یک تا دو اینچ آب در هفته عرضه کنید.
 • ضروری است که شبکه را بر روی زغال اخته رسوب کنید، به طوری که پرندگان با کل محصول نابود نخواهند شد.
 • یک سال پس از کاشت، یک اونس ۱۰-۱۰-۱۰ کود را در هر بوته در شکوفه اعمال کنید و هر سال پس از آن به میزان یک اونس برسید تا حداکثر ۸ اونس برای بوته های بالغ.
 • بوته را برای سال اول یا دوم پس از کاشت تولید میوه نکنید. هر گونه شکوفه ای را که در گیاهان تازه تاسیس قرار دارد، به رشد و توسعه اجازه دهید.
 • برای چهار سال اول پس از کاشت، نیازی به بستن زغال اخته نخواهد بود. از آن به بعد، هرس برای تحریک رشد شاخساره های جدیدی که فصل بعد را به ارمغان می آورد مورد نیاز است.
 • گیاهان سیب زمینی را در اواخر زمستان یا اوایل بهار قبل از شروع رشد جدید بپزید.
 • برش های مرده، شکسته، کوتاه، ضعیف و اسپیندلی.
 • در گونه های highbush، از برش های بزرگ شروع می شود، از بین بردن چوب که بیش از شش سال است، به زمین می افتد، یا از مرکز بوش نفوذ می کند. همچنین شاخه های کم رشد را که میوه های زمین را لمس می کنند، و نیز شاخه های شاخه ای را لمس کنید.
 • زغال اخته کم عمق را با بریدن تمام ساقه به سطح زمین. گیاهان متخلخل بعد از هرس کردن فصل را تحمل نخواهند کرد، بنابراین هر دو سال یک یا دو سال دیگر (یا هر سه سال دیگر کاشت هر سه سال یکبار) بگذارید.
حتما بخوانید  توت‌ها برای درمان چه بیماری های خوب هستند؟

آفات و بیماریها

 • پرندگان
 • کرم بلوبری
 • کپک پودری

آفات و بیماریها درخت بلوبری

آموزش باغبانی

تهیه و جمع آوری: م. جعفری

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر