آموزش کاشت و پرورش زیتون در خانه

آموزش کاشت و پرورش زیتون در خانه

آموزش کاشت و پرورش زیتون در خانه

بخش اول

معرفی درخت زیتون

درخت زیتون از خانواده‌ی گیاهان “زیتونیان” است که گیاهی بومی مناطق ساحلی مدیترانه محسوب می‌شود.درخت زیتون زیبایی بخش هر حیاط و فضای دکوراسیون داخلی است و به راحتی از کاشت بذر(هسته‌ی داخل میوه زیتون) حاصل می‌شود. نکته‌ی قابل‌توجه این است که بیشتر درختان زیتونی که از پرورش هسته حاصل می‌شوند، درخت میوه خوبی نشده و بیشتر به عنوان درختی زینتی کاشته می‌شوند.

یافتن بذر تر و تازه‌ی زیتون، خیلی دشوار است، چون در خواربارفروشی‌ها بیشتر زیتون های فراوری شده به فروش می‌رسند که مناسب جوانه زنی نیستند. بذرهای تازه‌ زیتون را در خاک غنی یک گلدان بکارید و از آموزش های این مقاله برای پرورش درخت زیتون استفاده کنید.

مرحله اول: نوع درختی را که میخواهید پرورش دهید را مشخص کنید.

به معنای واقعی کلمه صدها تن از گونه های زیتون در سراسر جهان وجود دارد. برخی از آنها تنها با تفاوت های جزئی در رنگ زیتون و عطر و طعم مشابه هستند. دیگران بسیار متفاوت هستند و تنظیمات رو به رشد دارند که بر زمان رسیدن تأثیر می گذارند

 • به عنوان مثال، چهار نوع اصلی در کالیفرنیا عبارتند از: ماموریت، مانزانیلو، Sevillano و Ascolano. اگرچه اینها در یک ایالت رشد می کنند، آب و هوای متنوع، همراه با یک رشته زیتون خاص، نتایج زیادی را به دست می آورد
 • به طور قابل توجهی مکان خود را برای تعیین نوعی از زیتون مورد مطالعه قرار دهید.
 • در حال رشد از دانه، شما بیشتر از یک نوع وحشی نسبت به هر یک از درختان پدر و مادر از آن دریافت خواهید کرد.

مرحله دوم: زیتون را جمع کنید

این ممکن است آسان به نظر برسد، اما میوه باید مستقیما از درخت برداشته شود تا دانه بماند. درختان زیتون در مناطق آب و هوایی رشد می کنند ۸-۱۱٫ [۱] این مناطق دارای آب و هوای نیمه گرمسیری و زمستان های خفیف است. آنها را در اوایل پاییز انتخاب کنید، بعد از رسیدن میوه ها و سبز شدن. از آنهایی که سیاه است را ترک کنید هیچ کدام از زمین را انتخاب نکنید و اطمینان حاصل کنید که کسانی که انتخاب می کنید سوراخ هایی از حشرات ندارند.

 • استفاده از زیتون های خریداری شده از یک فروشگاه مواد غذایی کار نمی کند. این ها برای مصرف شده پردازش شده اند که به این معنی است که آنها پخته شده اند. این روند باعث تخریب بذر درون گودال می شود، بنابراین آنها دیگر قابل تحمل نیستند. با این وجود زیتون های خام از بخش تولید ممکن است پایدار باشند.
 • اگر به یک درخت زیتون دسترسی نداشته اید، بسیاری از باغ های بزرگ به طور مستقیم به شما می رسند.
حتما بخوانید  حشرات آفت مزرعه برنج

مرحله سوم: زیتون را در سطل قرار دهید.

نیازی به زیتون ندارید، به آرامی گوشت را با یک چکش سرخ کنید تا میوه را در اطراف گودال فرو کنید. زیتون های خرد شده را با آب گرم بپوشانید و آنها را به مدت یک شب بشویید. هر چند ساعت چند بار آب را بشویید. پرورش آنها باعث می شود که میوه ها بیشتر شل شوند.

 • اگر یک چکش در دسترس نیست، از یک چاقوی گسترده استفاده کنید و با طرف صاف سر و صدا کنید
 • اگر شما متوجه چند شناور به سطح، جمع آوری و دور انداختن. آنها به احتمال زیاد فاسد شده اند.

مرحله چهارم: آب را خشک کنید

جمع کردن چاله ها و استفاده از یک پدال آستر برای پاک کردن پوست اضافی. این همان پد است که شما احتمالا در گلدان و تابه استفاده می کنید. پس از شستشو پوست، چاه ها را به مدت چند دقیقه در آب گرم بشویید.

 • اگر یک پد آستر در دسترس نباشد، سعی کنید کاغذ پوستی بگیرید.

مرحله پنجم: انتهای دانه ها را قطع کنید.

انتهای بی نهایت و انتهای ناب در هر دانه زیتون وجود دارد. با یک چاقو، نکته ای را به پایان برساند. آیا به طور کامل شکسته نمی شوید یا دانه ها بی فایده خواهند بود. در عوض، یک سوراخ کوچک در مورد اندازه نوک قلم ایجاد کنید.

 • این را برای ۲۴ ساعت در دمای اتاق خنک کن.

بخش دوم: کاشت دانه زیتون

مرحله اول: یک گلدان کوچک را با خاک پر کنید.

برای هر بذر از یک گلدان ۳ اینچ استفاده کنید. آنها را با خاک خوب پر کنید. این باید شامل یک بخش ماسه درشت و یک قسمت کمپوست دانه باشد. این موارد را می توان در هر فروشگاه باغبانی یافت. آب کمی را اضافه کنید تا مخلوط خاک مرطوب داخل گلدان باشد.

 • اگر شما ترجیح می دهید می توانید از ظرف بزرگتر استفاده کنید. هنگامی که جوانه زده و بالغ می شوند دانه ها را بذر می کنید.
 • خاک را به طور کامل مخلوط کنید با استفاده از قاشق، چوب یا دست خود
حتما بخوانید  آموزش کاشت توت فرنگی با عکس

مرحله دوم: بذر را بگذارید داخل گلدان

بذر را یک یا دو اینچ داخل خاک بکارید. بهتر است یک بذر در گلدان بگذاریم. به این ترتیب، دانه ها بر مواد مغذی مبارزه نمی کنند.

 • چندیدن گلدان را نیز داخلشان بذر بکارید. زیتون دارای نرخ جوانه زنی کم حتی در بهترین شرایط است.

مرحله سوم: گلدان را بپوش

گلدان ها را داخل کیسه پلی اتیلن واضح قرار دهید. این به حفظ رطوبت کمک می کند و به عنوان یک گلخانه ای کار می کند. گلدان را در یک منطقه بسیار روشن که گرم است نگه دارید. پنجره ی پنجره یک گزینه فوق العاده است، اما به یاد داشته باشید که نور مستقیم خورشید در ابتدا مضر است. اگر از یک کیسه استفاده کنید، گلدان را در نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید.

 • به جای استفاده از کیسه، گلدان را درون یک propagator قرار دهید، اگر یکی در دسترس باشد.
 • جوانه زنی در عرض یک ماه انتظار می رود.

مرحله چهارم: به دانه ها آب بدهید

شما می خواهید رطوبت ثابت را در دو اینچ خاک بالا نگه دارید. شما می توانید این را با چسباندن انگشت خود را در خاک گهگاه. فقط آب اگر بالای ¼ اینچ خاک خشک شود. بیش از حد آبیاری ممکن است رشد قارچ و باکتری ایجاد کند که گیاه را از بین می برد.

مرحله پنجم: بعد از جوانه زدن دانه ها کیسه ها را از روی گلدان ها بردارید

شما می توانید گلدان ها را در پنجره یا هر منطقه گرمی که انتخاب کرده اید نگه دارید تا زمانی که زمان کاشت نهال های زیتون را انتخاب کنید. به طور طبیعی به آب دادن جوانه ها ادامه بدهید.

حتما بخوانید  بیماری ها و آفات درخت کیوی - پیشگیری و درمان

بخش سوم: انتقال به خارج از خانه

مرحله اول: کاشت نهال در پاییز

آموزش کاشت و پرورش زیتون

اوت تا سپتامبر برای اکثر مناطق مناسب است. این اجازه خواهد داد که درختان قبل از اینکه درجه حرارت سرد شوند، در خاک حل و فصل شوند. صبر کن تا گیاهچه حدود ۱۸ اینچ بلند باشد هر چند.

 • از آنجا که برخی مناطق دارای زمستان های بسیار سرد است، توصیه می شود تا بهار صبر کنید و سپس اقدام به کاشت نهال کنید.

به طور معمول درخت در سه سالگی به بار خواهد نشست.

هرس درخت

زیتون رشد بسیار کند، بنابراین نیازی به هرس نیست. با این حال، شما می توانید شاخه های مرده، بیمار و یا در حال مرگ را حذف کنید و شاخه هایی را که در تنه در حال رشد هستند کم کنید. شما همچنین می توانید شاخه ها را از بین ببرید تا بتوانید نور را به مرکز درخت برسانید.

آموزش باغبانی

منبع: wikihow

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر