آموزش کاشت و پرورش فیسالیس Physalis در خانه

آموزش کاشت و پرورش فیسالیس Physalis در خانه

آموزش کاشت و پرورش فیسالیس Physalis در خانه

معرفی گیاه: نام های مشترک: کوتوله گوزبری، فانوس های چینی، Groundcherry، گیلاس زمستانه، توت فرنگی طلایی.

چرخه زندگی: هاردی چند ساله است.

ارتفاع: ۱۴ تا ۶۰ اینچ (۳۵ تا ۱۵۰ سانتیمتر)؛ بعضی گونه ها تا ارتفاع ۱۰ فوت (۳ متر).

بومی: همه گونه ها از آمریکای ها به استثنای Physalis alkekengi است که بومی جنوب اروپا تا ژاپن / شرق چین است.

منطقه رو به رشد: مناطق ۳ تا ۹٫

گل: تابستان از اوایل پاییز.

گل جزئیات: غیر قابل مشاهده است. زرد، سفید

میوه: نارنجی. کوچک فانوس مانند papery قرمز یا پوسته نارنجی.

برگهای برگ: گیاهان دارویی. گوجه فرنگی (هر دو گیاه متعلق به خانواده مهد کودک).

کشت خارجی: دانه: سطح. بهار یا تابستان

کشت داخلی: زمان جوانهزنی: ۲ تا ۴ هفته در نور. دما: ۷۰ تا ۷۵ درجه فارنهایت (۲۱-۲۴ درجه سانتیگراد). شروع بهار فاصله ۱۰ تا ۳۶ اینچ (۲۵ تا ۹۰ سانتیمتر).

الزامات و مراقبت: نور خورشید کامل یا سایه جزئی. تخلیه خوب خاک متوسط آبیاری منظم برش در پاییز به زمین می رسد. انتشار: در آغاز بهار.

متفرقه: عالی برای استفاده به عنوان یک گل خشک. مورد استفاده در طب سنتی چینی برای درمان تب، گلودرد و سرفه. از سیستم ریشه اش گسترش می یابد، بنابراین ممکن است تهاجمی باشد؛ در نظر بگیرید که در یک منطقه محصور شده است. دانه های Physalis alkekengi به طور سنتی در ژاپن برای هدایت به ارواح استفاده می شود.

نهال گیاه فیسالیس

روش کاشت از طریق بذر است.

دانه های Physalis را می توان در فصل بهار یا تابستان در خارج از منزل در سطح خاک کاشت. بهتر است که آنها را در یک خاک معمولی که دارای زهکشی خوب است و آفتابی و یا جزئی از سایه باشد، رشد دهید.

خاک مناسب برای کاشت گیاه

خاک سبک بدون کود مناسب است. ترکیب: پیت ماس + کوکوپیت و خاک باغچه مناسب است.

فیسالیس در خاک های شنی که تقریبا غنی هستند به خوبی رشد می کند. اگر خاک خیلی غنی باشد باعث تشویق تولید برگ و کاهش باردهی می شود. حتی دادن کود متوسط، باعث رشد رویشی بیش از حد و کاهش گل دهی می شود. بازده بالا با کود کم و یا بدون کود به دست آمده است.

نور و دما مناسب گیاه

گیاه معمولا به طور طبیعی پر پشت است، اما می توان نوک شاخه های در حال رشد که کمتر از ۳۰ سانتی متر هستند را هرس کرد، این کار باعث تشویق به رشد می شود. در مناطقی که سرما یک مشکل است، برای بوته باید محافظ فراهم شود. برای جلوگیری از تاثیر سرما می توان روی بوته پوشش های پلاستیکی قرار داد. همچنین می توان گلدان را به یک جای امن منتقل کرد.

جوانه سبز شده را از وزش باد دور نگه دارید.

مکان آفتابی و پر نور مناسب رشد است.

آبیاری گیاه

فیسالیس به آبیاری مداوم نیاز دارد تا بتواند محصول خوبی بدهد. اگر خاک مشکل زهکشی دارد گیاه باید در شیب ملایم کاشته شود. زمانی که میوه ها به بلوغ رسیدند آبیاری را باید قطع کرد. گیاه فیسالیس در طول خشکسالی خفته می شود. در صورت لزوم می توان برای گیاه داربست درست کرد. فیسالیس به هرس خیلی کمی نیاز دارد مگر این که گیاه روی داربست باشد. برای هرس شاخه های رو به رشد را باید کمی کوتاه کرد.

برداشت میوه چه موقع است؟

میوه فیسالیس چه زمانی می رسد؟ زمان برداشت میوه فیسالیس

بین ۲ تا ۳ ماه طول می کشد تا میوه به برسد. بعد از رسیدن میوه، پوسته شروع به افتادن می کند و میوه به بلوغ ادامه می دهد و رنگ آن از سبز به زرد-طلایی تغییر می کند.

میوه را زمانی می توان برداشت کرد که روی زمین بیفتد. میوه بالغ را می توان چند ماه نگه داری کرد. فیسالیس را فقط به صورت رسیده بخورید، توجه داشته باشید که پوشش این میوه سمی است.

پرورش میوه فیسالیس در خانه

خواص میوه را در لینک زیر بخوانید.

خواص و فواید میوه فیسالیس

نظرات شما :

:: ارسال نظر