آموزش یادگیری به کمک ضبط صدا : رادیو یادگیری

آموزش یادگیری به کمک ضبط صدا : رادیو یادگیری

آموزش یادگیری به کمک ضبط صدا : رادیو یادگیری

چارلز هَندی می‌گوید:

“ضرورت بیان شما را وادار می‌کند که آنچه را می‌خواهید بگویید شسته ‌رفته و منظم کنید، و پس‌ ازاین چندان مهم نیست که کسی به حرف‌هایتان گوش می‌دهد یا نه.

احتمال دارد بگویند موعظه کردن مانع یادگیری است، این حرف درست است جز درباره شخص موعظه‌ کننده.”

بعضی پژوهش‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند که درس دادن بهترین روش یادگیری می باشد.

قبلاً درباره ضبط روزانه‌ی صدایم گفته بودم؛ مدتی بود ضبط کردن صدایم را کنار گذاشته بودم تا اینکه به ساختاری برای آنچه می‌خواستم بگویم برسم.

حالا هر روز گزارشی از هر آنچه آموخته‌ام را در یک پومودورو(سرویس ضبط صدای آنلاین) ضبط می‌کنم. اسم پوشه‌ای که این صداها را در آن ذخیره می‌کنم گذاشته‌ام: رادیو یادگیری

رادیو یادگیری شامل گزارشی است از کتاب‌هایی که خوانده‌ام، درس‌هایی که در متمم مرور کرده‌ام، مقالاتی که مطالعه‌ کرده ام، چیزهایی که از گفتگو با دوستانم آموخته‌ام، پادکست‌هایی که گوش کرده‌ام و همه‌ی تداعی‌هایم از آموخته‌هایم.

توی این فایل‌ها جوری حرف می‌زنم که انگار صدایم را میلیون‌ها نفر می‌شنوند، پس تا جایی که می‌توانم دقیق حرف می‌زنم و سعی می‌کنم مثال‌ها و مصداق‌های مختلفی را برای آموخته‌هایم پیدا کنم.

صدالبته قرار نیست این فایل‌ها را هیچ‌کس دیگری بشنود و ممکن است هرگز به صدای خودم گوش نکنم؛ من فقط آموخته‌هایم را بازگو می‌کنم تا در ذهنم تثبیت شوند. حس می‌کنم با بیان آنچه آموخته‌ام گام مؤثرتری برای کم کردن فاصله تئوری و عمل برداشته ام.

از امروز، رادیو یادگیری هم توی لیست کارهای روزانه من قرار گرفت. نه فقط یک راه خوب برای تثبیت و کریستالی کردن یادگیری است، بلکه وقتی هر شب یادگیری هایت را ضبط می کنی، در واقع خودت را  مستلزم کرده ایی که هر روز چیزی یاد بگیری و گرنه شب دیگر چیزی برای گفتن نخواهی داشت! یک ریمایندرِ خوب برای اینکه امروز چه چیز به علم من اضافه شد.

منبع: وب سایت شاهین کلانتری

آموزش های کاربردی

نظرات شما :

:: ارسال نظر