آیا می‌توان قسمتی از خاطرات را پاک کرد؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید (sharing)

آیا می‌توان قسمتی از خاطرات را پاک کرد؟

آیا می‌توان قسمتی از خاطرات را پاک کرد؟

پژوهشگران راهی جدید برای مقابله با ترس‌هایی که ریشه در ناخودآگاه ما دارد، یافتند.

مطالعات اخیر “دانشگاه پزشکی کلمبیا” و “دانشگاه مک گیل” نشان می‌دهد می‌توان برخی خاطرات خاص را پاک کرد بدون اینکه به خاطرات دیگر آسیبی رساند.

در طول حوادث عاطفی یا دردناک، خاطرات کدگزاری می‌شوند. آزمایشات انجام شده بر حلزون دریایی نشان داد که که با طراحی داروهایی خاص می‌توان خاطراتی را که باعث اضطراب و استرس بعد از سانحه می‌شوند، پاک کرد.

گروهی از محققان می‌گویند: اطلاعات یک تجربه تکان ‌دهنده، تصادف و حتی خنثی می‌تواند تا مدت‌ها بر رفتار و تصمیم‌گیری فرد تأثیرگذار باشد.

“دکتر ساموئل اسکچر” در ادامه سخنان همکارانش افزود: تصور کنید در حال قدم زدن در یک محله جرم خیز هستید و کوچه‌ای تنگ را به عنوان راه میان‌بر انتخاب می‌کنید. در آن هوای مه‌آلود و تاریک بر حسب تصادف چشمتان به یک تلفن عمومی می‌افتد، امکان دارد سالیان سال با دیدن هر تلفن عمومی حالت عصبی و استرس به شما دست دهد. این متخصص مغز و اعصاب اعتقاد دارد ترس از تاریکی ریشه در همچین خاطراتی دارد.

یکی از اهداف اصلی این محققین توسعه راه‌کارهایی برای از بین بردن حافظه‌های غیر مستقیم و مشکل‌ساز است تا افراد بتوانند در آینده آگاهانه تصمیم بگیرند. برای مثال دوباره فردی که تجربه بالا را داشته است، تصور کنید او دیگر هرگز از خیابان‌های تنگ و تاریک عبور نکرده و دیگر به راه‌های میان‌بر به عنوان یک انتخاب نگاه نمی‌کند.

پژوهشگران دریافتند که با مهار مولکولی خاص یا توقف یک سیناپس با مهار انتقال دهنده‌های عصبی آن، خاطره مورد نظرمان را پاک کنیم بدون اینکه به خاطرات دیگر آسیبی برسانیم.

این مطالعات درک بهتری از حافظه انسان در اختیار پژوهشگران قرار داد؛ زیرا مهره‌داران دارای نسخه‌های مشابهی از پروتئین هستند، که در شکل‌گیری خاطرات طولانی مدت نقش دارد.

منبع: طبیب من به نقل از Sciencedaily

مطالب روانشناسی

نظرات شما :

:: ارسال نظر