اثر زیان بار چاقی در تکثیر سلولهای سرطانی

اثر زیان بار چاقی در تکثیر سلولهای سرطانی

اثر زیان بار چاقی در تکثیر سلولهای سرطانی

 

 

اضافه وزن می تواند شما را تنبل کند، بر روی عزت نفستان اثر منفی بگذارد. احتمال حمله قلبی و ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. محققان در حال پیدا کردن رابطه ی بین سرطان و چاقی هستند. در واقع انواع مختلف سرطان و تاثیر چاقی بر آنها.

همانطور که میدانید سرطان از جهش و تکثیر غیرطبیعی سلولها بوجود می آید. در بسیاری موارد سرطان عامل ژنتیکی دارد یا شانس در ابتلا به آن دخیل است. اما در بقیه موارد چاقی می تواند یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار باشد.

یک سوم سرطان ها در ارتباط مستقیم با شیوه زندگی و رفتار ما هستند مانند آنچه که میخوریم، میزان فعالیت و ورزش کردن، و افزایش وزن. چاقی هم اکنون به عنوان یکی از عوامل اصلی ابتلا به سرطان شناخته شده است. عاملی که امکان توقف و بهبود در آن بسیار زیاد است. چاقی در حال حاضر عاملی خطرناک تر از دخانیات در ابتلا به سرطان شناخته شده است. این موارد را دکتر ملینا آیروین مدیر کنترل و پیشگیری از ابتلا به سرطان دانشگاه یل می گوید.

التهاب های بلند مدت در بدن در اثر واکنش بدن به بیماریها و یا سایر اختلال های داخلی بدن باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می شوند. چاقی هم به عنوان یک التهاب مزمن برای بدن شناخته شده است.

چاقی به تنهایی نمی تواند باعث التهاب باشد بلکه عادات بد غذایی مانند خوردن شکر زیاد یا خوردن کربوهیدرات بیش از میزان لازم نیز می تواند این مسئله را تقویت کند. داشتن چربی زیاد در دور شکم، بدون توجه به شاخص جرم بدن، نیز می تواند شرایط ملتهب شدن بدن را فراهم کند.

حتما بخوانید  با این میوه‌ها کبد چرب خود را پاکسازی کنید

برخی از سرطانها مربوط هرمونهای جنسی همچون استروژن هستند. بدن خانم ها در زمان چاقی میزان بیشتری از این هورمون را ترشح میکند. همچنین چاقی میتواند مقاومت بدن به انسولین را افزایش دهد. این امر باعث از بین رفتن حساسیت در بدن شده و میتواند منجر به تولید بیشتری از هورمون شود. میزان زیاد هورمون ها در بدن میتواند باعث ایجاد سرطانهای مختلفی گردد.

مطالعات نشان میدهد اضافه وزن می تواند احتمال ابتلا به سرطانهای زیادی را افزایش دهد که مهمترین آنها سرطانهای شکمی است. سرطانهای روده بزرگ، مری، کلیه، پانکراس و در زنان یائسه سرطان سینه از عوامل چاقی هستند. همچنین ریسک ابتلا به سرطان کبد نیز در افرادی که از اضافه وزن رنج می برند بسیار زیاد است.

اما با یک راه ساده می توان از بسیاری از سرطانها جلوگیری کرد و آن نگاه داشتن وزن در محدوده ی مجاز آن است. مراقبت در مصرف کالری ها و مواد قندی و رفتن به سوی مصرف غذاهای سالم منجمله این مراقبت هاست.

با افزایش سن از حجم عضلات و استخوان ها کاسته می شود و باعث تغییرات در متابولیسم بدن می گردد. لذا بایستی با انجام حرکات ورزشی آنها را تقویت کرد. این حرکات بسیار مفید تر از  رژیم غذایی هستند. با دور نگاه داشتن خود از  اضافه وزن در سنین بالا ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهید.

ترجمه: ب.دلاوری

منبع:Health

پزشکی و سلامت 

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر