اختلالات گوارشی در دوران بارداری

اختلالات گوارشی در دوران بارداری:

Diarrhea-In-Early-Pregnancy-اختلالات دوران بارداری
۱- حالت تهوع
اکثرخانم های باردار در سه ماه اول بارداری عمدتا به علت تغییرات هورمونی و اختلالات هیجانی و روحی از تهوع شکایت می کنند.برای رفع تهوع رعایت اصول زیر مفید است:
الف) شب,قبل از خواب۲ قطعه نان سوخاری یا بیسکویت روی میز,کنار تختخواب بگذارید و صبح بعد از بیدارشدن و قبل از برداشتن سر از بالش ان را جویده و مدت چند دقیقه روی تخت دراز بکشید.
ب) برای صبحانه از شیر کم چربی و نان برشته استفاده کنید به جای کره بهتر است عسل بخورید زیرا مواد چرب حالت تهوع را تشدید می کند.
ج) بهتر است دفعات تغذیه را در روز افزایش دهید و از غذاهای حجیم کمتر استفاده کنید و پس از هر وعده غذا مقداری استراحت کنید.
د) ساعت۱۰:۳۰ صبح,نان برشته با یک لیوان شیر کم چربی یا اب میوه میل کنید.
ه) سوپ سبزی,برنج,نان و سالاد برای ناهار مفید می باشد,غذاهای چرب و سرخ کرده سبب افزایش حالت تهوع می شود.
و) یک لیوان اب میوه ونان برشته با بیسکوییت را ساعت ۴بعدظهر میل کنید.
ز) برای شام, گوشت بی چربی,سیب زمینی اب پز,سالاد گوجه فرنگی و کاهو میل کنید.
چ) یک لیوان شیر کم چربی یا ابمیوه با بیسکوییت یا نان خشک قبل از خواب,شکلات,چای و قهوه همه حاوی کافیین هستند وباید قبل از خواب مقدار کمتری از انها مصرف شود.این رژیم غذایی تا زمانی است که تهوع ادامه دارد.با پیشرفت حاملگی,بدن به تغییرات موجود عادت کرده و حالت تهوع از بین می رود.
خارج شدن خانم باردار از تختخواب باید به ارامی صورت بگیرد و در چند ساعت اول,از حرکات شدید پرهیز نماید.مسواک نیز باید در صورت امکان به بعد موکول شود.در بیشتر مواقع با دراز کشیدن حالت تهوع بهبود می یابد. از این رو به محض احساس اولین نشانه های تهوع دراز بکشید,راه دیگر,دراز کشیدن بعد از غذا به مدت ۲۰ دقیقه است.چنانچه حالت تهوع ادامه یابد باید کیف یخ یا حوله سرد روی ناحیه معده قرار داد.

گردآورنده: fooji.ir

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر