از بین بردن آفات مزرعه برنج + چگونه آفات مزرغه برنج را مدیریت کنیم؟

از بین بردن آفات مزرعه برنج + چگونه آفات مزرغه برنج را مدیریت کنیم؟

مبارزه با آفات مزرعه برنج

هر ساله کشاورزان مزرغه برنج حدود ۳۷ درصد از محصول خود را به دلیل صدمات آفات از دست می دهند. علاوه بر روش های که برای مدیریت محصول وجود دارد، تشخیص به موقع آفات و مبارزه با آن ها به میزان قابل توجهی از زیان را وارده بر محصولات را کاهش می دهد.  اگر بدنبال راه حلی برای تشخیص و مبارزه با آفات مزرعه برنج خود هستید پس این مقاله را تا آخر بخوانید.

برخی از مشکلات محصولات و مزرعه برنج عبارتند از: موش و قارچ، و یا با عوامل غیر زنده مانند باد، آب، دما، تابش، و اسیدیته خاک است.

بهترین راه برای مبارزه با آفات و بیماریهای مزرعه و محصولات پیشگیری است:

گام اول: درست تمیز کردن وسایل و تجهیزات که در هر سال استفاده میشوند است.

بیماریها و آفات می توانند در فصول مختلف باقی بمانند و در زمان مناسب گسترش پیدا کنند اگر شما اقدامات لازم را انجام ندهید. بهتر است بعد از برداشت محصولات هر سال وسایل و تجیزات و دستگاه ها را به خوبی تمیز کنید تا بیماری ها و آفات برای سال آینده منطلق نشوند.

برخی از آفات می توانند در ته ریشه ها باقی بمانند و در سال آینده دوباره شروع به تکثیر کنند، به طور کلی بهتر است بعد از برداشت محصولات ته ریشه ها را نیز حذف کنید. اگر کل مزرعه شما آلوده شده باشد بهتر است تمام ته ریشه ها را حذف کنید(از زمین در بیاورید و بسوزانید)

خاک ریزی مناسب زمین که در نزدیکی جنگل و یا باغاتی که دارای موش هستند بسیار مهم است چون موش ها بعد از تکثیر علاوه بر این که خود به مزرعه صدمه میرسانند حامل بیماری هایی نیز می باشند که باید حتما با آن ها مقابله شود.( برای مطالعه ی بیشتر به بخش مبارزه با موش ها بروید)

Ratooning (روش برداشت محصول که برگ ریشه و قسمت های پایین تر از گیاه جدا نشده به رتون و یا محصول ته ریش باقی می ماند.) توصیه نمیشود. چون باعث می شود بیماریها و حشرات از فصلی به فصل دیگر پایدار باقی بمانند. بهترین کار این است که چند هفته یا ماه قبل از کاشت محصول جدید آن ها را حذف کنید.

گام دوم: استفاده از برنج ها با کیفیت و ارغام مقاوم.

انتخاب بذر با کیفیت

بسیاری از گونه های مقاوم ارغام برنج توسعه یافته شده اند. شما باید مروجان محلی خود که این نوع ارغام را پخش می کنند در ارتباط باشید و آن ها را تهیه کنید.

بعد از مدتی که از این ارغام استفاده کردید و آفات و بیماری های مزرعه شما کم شد دوباره می توانید برنج مورد نظرتان را کاشت کنید. این به معنی آن نیست که ارغام مقاوم به هیچ وجه قابل نفوذ برای بیماری ها و آفات نمیباشند بلکه یعنی بسیار کمتر از ارغام غیر مقاوم آسیب می بینند.

گام سوم: برنامه ریزی برای کاشت همزمان با همسایگان خود

اگر شما و همسایهایتان در زمان یکسان اقدام به کاشت ارغام مقاوم و پیشگری با آفات و بیماریها کنید نتیجه بسیار بهتر خواهد شد.(چون اگر به تنهایی این کارها را انجام دهید باز هم تغیر چندانی ایجاد نمیشود و بیماری ها از مزارع اطراف دوباره به مزرعه شما منتقل خواهند شد. )

گام چهارم : بیش از اندازه از کود ها استفاده نکنید

استفاده از نیتروژن بیش از اندازه می تواند حساسیت به برخی بیماری ها و آفات را افزایش دهد. که چرایی استفاده از کود را توصیه می کند.

گام پنجم: تشویق دشمنان طبیعی آفات و بیماریها

استفاده از آفت کشها در میان کشاورزان متداول شده است، که در واقع و قوی تر شدن آفت ها و شیوع آنها کمک می کند. دشمنان طبیعی آفات ها هم به خاطر آفت کشها کشته می شوند. و این  می تواند به شیوع آفات دیگر منجر شود. راه های تشویق دشمنان طبیعی آفات استفاده از گیاهان در بین خاک ریز ها مزرعه است (گل زرد و سفید این دشمنان طبیعی آفات را جذب میکنند.)

گام ششم: از آفت کشها در ۴۰ روز اول بعد از کاشت استفاده نکنید

به طور کلی، محصول برنج از آسب های اولیه بازیابی می شود بدون تاثیر بر روی بازده آن.   (بخش بیماری ها  اطلاعاتی را نشان می هد که باید هرچه سریع تر مدیریت شوند.)

گام هفتم: دانه ها را به طور صحیح ذخیره کردن برای سال آینده

ترجیحا دانه ها را در داخل یک ظرف مهر و موم شده ذخیره کنید. دانه ها را قبل از ذخیره سازی تمیز کنید مطمئن شوید آفتی درون دانه ها وجود ندارد. محلی که دانه ها را در آنجا قرار می دهید باید تمیز باشد، رطوبت نداشته باشد و دیوار هم طوری باشد که رطوبت نگیرد. و دانه باید به خوبی مهر و موم شوند تا برای اطمینان موش ها و پرندگام نتوانند به آن نفوذ کنند. و برای اطمینان کیسه ها را بهتر است با فاصله ۵۰ سانتی از هم قرار دهید تا در صورتی که یکی از کیسه ها خراب شد بقیه را خراب نکند.

مترجم: مهندس جعفری

منبع: knowledgebank.irri.org

نظرات شما :

:: ارسال نظر