اشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان کرمان

اشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان کرمان

اشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان کرمان

این روزها شاهد افزایش دما در یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی در شرق کشور هستیم. برخی از شهرستان‌های جنوبی و شرقی استان کرمان دمای 55 درجه را هم تجربه کرده‌اند و چند روز قبل دمای 74 درجه در عمق کویر مرکزی در کرمان ثبت شد.

اما در همین حال در سرزمین چهار اقلیم کرمان پهنه‌ای سرسبز و یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران میزبان هزاران گردشگری است که به طبیعت کرمان پناه برده‌اند، مربع گردشگری که چهارگوشه‌اش زیبایی و مناظر خیره‌کننده‌ای است.

این در حالیست که اکثر مردم تصور می‌کنند تنها در غرب و شمال کشور می‌توانند چنین فضایی را تجربه کنند اما در اوج گرمای تابستان در ارتفاعات کوه‌های هزار در مرکز کرمان که بزرگ‌ترین منابع آب کویر مرکزی کشور نیز محسوب می‌شوند دمای هوا گاه آن‌قدر سرد می‌شود که مسافران را غافلگیر می‌کند.

این پهنه شامل چهار شهرستان کرمان، جیرفت، رابر و بافت می‌شود. هزاران هکتار جنگل که اکثراً شامل جنگل‌های میوه ازجمله بادام، گردو، درختان گرمسیری و سردسیری هستند که رودخانه‌های خروشان را در خود جای‌داده‌اند.

اگر این روزها سری به شهرها و دهستان‌های ساردو، راین، «تخت سرتشتک»، خبر بافت، درب بهشت بزنید در برخی از این شهرها حتی جای چادر زدن در معابر عمومی هم وجود ندارد، اکثر خانه‌ها به محل اقامتی گردشگران و بومگردی تبدیل‌شده‌اند.

مناطق دیدنی کرمان

Tourist Attractions in Kerman Province

جاذبه های گردشگری کرمان

درب بهشت در دامنه کوه‌های بحر آسمان قرار دارد که مهم‌ترین منابع آبی استان کرمان محسوب می‌شوند، بارندگی در این منطقه در استان کرمان سالانه به 312 میلی‌متر می‌رسد و بارش 400 میلی‌متر نیز در این منطقه ثبت‌شده است.

دامنه های زیبای استان کرمان

گردشگرانی که قصد دیدن مناظر بدیع را دارند وقتی به شهر «درب بهشت» رسیدند بعد از گذر از امامزاده باید مسیر خود را ادامه دهند و پس از طی 9 کیلومتر از جاده‌ای که از میان جنگل‌های گردو می‌گذرد به روستای «سه دران» می‌رسند و پس از گذر از روستا به سه دره زیبا می‌رسند که اوج زیبایی‌های درب بهشت در این مکان قرار دارد.

در این روستا یکی از زیباترین آبشارهای استان کرمان وجود دارد و فضا با بوی گیاهان محلی معطر شده است.

درب بهشت در زمستان برف‌گیر و دمای هوا به‌شدت پایین است و بهترین فصل برای گردشگری در این منطقه فصل تابستان است.

آبشار و روستای «گیشیگان» عروس روستاهای کرمان

روستای «گیشیگان» در نزدیکی درب بهشت قرار دارد به‌طوری‌که از شهر تاریخی راین تا این روستا تنها 30 کیلومتر فاصله است، این روستا یکی از زیباترین مناطق گردشگری استان کرمان بوده که طی سال‌های اخیر موردتوجه گردشگران قرارگرفته است.

شهر ارگ راین، چنارها و آبشار

شهر راین تا مرکز استان حدود یک ساعت فاصله دارد، این شهر یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی استان کرمان است ارگی که در این شهر قرار دارد درواقع دومین بنای بزرگ خشتی جهان است، ارگ راین صدها هکتار وسعت دارد و مشتمل بر صدها خانه و ارگ حکومتی، برج و بارو است این ارگ که بسیار شبیه ارگ بم است از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی استان کرمان است.

شهر ارگ راین، چنارها و آبشار

بهشتی در نزدیکی شهر تاریخی بم

اگر در شهر بم حضورداشته باشید و بخواهید به سمت درب بهشت حرکت کنید پس از خروج از بم به سمت شهر جیرفت به‌زودی به دامنه‌های کوه‌های بحر آسمان می‌رسید. کوهستانی که در جبهه غربی شهر بم قرار گرفته است و به نگین بم شهرت دارد.

دهبکردی روستایی گردشگری است که در دامنه کوه قرار گرفته و تا دره مجاور کوهستان امتداد یافته است. دهبکری در حاشیه رودخانه‌ای به همین نام قرارگرفته است و گردشگرانی که از ارگ تاریخی بم بازدید می‌کنند اگر بخواهند از گرمای شدید تابستان بم فرار کنند به این روستا می‌روند.

طبیعیت زیبای استان کرمان دیدنی های استان کرمان

منبع: خبرگزاری مهر

گردشگری

نظرات شما :

:: ارسال نظر