افزایش انرژی بدن با مصرف غذاهای حاوی ویتامین ب کمپلکس

افزایش انرژی بدن با مصرف غذاهای حاوی ویتامین B کمپلکس

vitaminB12-ویتامین ب

گروه ویتامین های B نقش مهمی در آزاد کردن انرژی غذا و فراهم کردن انرژی ثابت برای بدن دارند. از آنجا که غذاهای حاوی ویتامین B اثرگذاری مشترکی دارند، سعی کنید آن ها را به صورت متنوع و همراه با هم مصرف کنید.

بهترین منبع تامین ویتامین B، مواد غذایی طبیعی است، هرچند مکمل های غذایی زیادی نیز با کیفیت خوب وجود دارند، با این وجود ممکن است گیاهخواران منحصربه فردی نیز پیدا شوند که برای بالا بردن ویتامین B12 از مکمل استفاده کنند.

در مصرف این نوع غذاها مراقب باشید. به عنوان مثال: حساسیت به نیاسین (اسید نیکوتیک) ممکن است باعث جوش های موقتی یا سردرد به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه شود. از آنجایی که ویتامین B، میزان انرژی لازم برای جسم و ذهن را فراهم می آورد، بهتر است در ابتدای روز مصرف شود.

انواع ویتامین B

ویتامین B1 (تیامین): از طریق انتشار به افزایش توانایی مغز کمک می کند. منابع: دانه ها و غلات، لوبیا و باقلا، بادام زمینی، سبوس، جگر سیاه، غذاهای دریایی و زرده تخم مرغ.

ویتامین B2 (ریبوفلاوین) : به متابولیسم آمینو اسیدها، اسیدهای چرب و کربوهیدرات ها کمک می کند. منابع: آجیل، تخم مرغ، لبنیات، سبزیجات و گوشت.

ویتامین B3 (نیاسین): گردش خون را سریع تر می کند و باعث افزایش سلامتی پوست و اعصاب می شود. منابع: جگر سیاه، گوشت ماکیان، ماهی، خرگوش، آجیل، خمیر مایه، غلات و بنشن.

ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک): به ترشح هورمون ها کمک می کند و حساسیت ها را بهبود می بخشد. منابع: گوشت گاو، تخم مرغ، ماهی، قلوه، بنشن و قارچ.

ویتامین B6 (پریدوکسین): به تعادل هورمون های زنانه و مبارزه علیه افسردگی کمک می کند. منابع: جوجه، ماهی، جگر سیاه، قلوه، تخم مرغ، گردو و هویج.

ویتامین B9 : به رش سلول های خنونی کمک می کند. منابع: اسفناج، لوبیا و باقلوا، کلم بروکلی، سبزیجات و حبوبات.

ویتامین B12 (سیانوکوبامین): فرآیند های ذهنی را سریع می کند. منابع : جگر سیاه، گوشت قرمز، صدف، ماهی، تخم مرغ، پنیر و ماهی.

منبع: کتاب تریسی کلی

مترجم: لیلی بهنام

نگارنده: م.جعفری

تغذیه و سلامت

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر