حیوانات خانگی در افزایش سیستم ایمنی بدن نوزادان موثرند

حیوانات خانگی در افزایش سیستم ایمنی بدن نوزادان موثرند

حیوانات خانگی در افزایش سیستم ایمنی بدن نوزادان موثرند

نوزادانی که در خانه هایی بدنیا می آیند که والدینشان از سگ و گربه نگهداری میکنند در روده هایشان باکتری های محافظ بیشتری دارند.

اگر در حال تصمیم گیری به نگهداری یک حیوان خانگی هستید مطالعه اخیر انجام شده در Microbiome میتواند ذهن شما را تغییر دهد. بر اساس این مطالعات جدید نوزادانی که در خانه های با حیوانات خانگی متولد می شوند میکروب های مفید بیشتری دریافت میکنند که آنها را نسبت به انواع آلرژی ها و چاقی محافظت می کند. این تحقیقات همچنین نشان میدهد که تماس غیر مستقیم با این دوستان پشمالو به خصوص برای نوزادان در سه ماهه اول تولدشان و یا حتی زمانی که در رحم مادر هستند بسیار مفید است.

نوسینده این این مقاله دکتر آنیتا کوزایرسکیاژ(Anita Kozyrskyj) متخصص ایمنی کودکان در دانشگاه آلبرتا می گوید: این دوران زمان حساسی برای ایمنی روده و دریافت میکروب های مفید تلقی میگردد. همچنین وی اضافه کرد: نظرات مخالف این تحقیق میگویند که معرفی میکروب خارجی به بدن می تواند اثرات نامطلوبی بر سلامتی بدن در دراز مدت داشته باشد.

دکتر کوزایرسکیاژ در این مطالعه نمونه مدفوع ۷۴۶ نوزاد کانادایی را مورد استفاده قرار داده است. این نمونه ها از خانواده هایی که دارای حیوان خانگی ( ۷۰ درصد شامل سگ) یا خانواده هایی که در زمان حاملگی از یک حیوان خانگی نگهداری می کردند و پس از تولد نوزاد آن را از خانه دور نموده اند و تعدادی هم که بدون حیوان خانگی هستند، اخذ شده بود.

یافته های این تحقیق نشان میدهد کودکان خانواده هایی که حیوان خانگی داشتند، میزان دو باکتری خاص Ruminococcus و Oscillospira دو برابر خانواده هایی که از حیوان خانگی نگهداری نمی کردند می باشند. این باکتری ها به ترتیب شانس ابتلا به آلرژی ها ی دوران کودکی، آسم و اگزمای پوستی و همچنین چاقی را کاهش میدهند.

در خانوادهایی که حیوانات خود را قبل از تولد کودک برای نگهداری به دیگران سپرده اند نیز در کودکانشان این برتری وجود دارد. این مورد ثابت میکند در معرض حیوانات خانگی بودن میزان میکروب های مفید را در کودکان حتی به صورت غیر مستقیم افزایش می دهد، با انتقال این باکتری های مفید از حیوان به مادر و سپس به نوزادانی که هنوز در رحم مادرانشان هستند.

این انتقال باکتری بدون تاثیر از نوع تولد ( سزارین یا طبیعی)، مکان تولد، تغذیه از شیرمادر و یا استفاده از آنتی بیو تیک ها در دوران تولد هستند. این نکته بسیار مهمی است در حالی که تحقیقات قبلی نشان میدهد تولد به صورت سزارین و یا عدم تغذیه از شیر مادر و استفاده از آنتی بیوتیک می تواند تاثیر منفی بر روی ایمنی کودک داشته باشد.

مطالعات بر اساس ده ها سال تحقیق نشان میدهد که کودکانی که بیشتر در معرض کثیفی هستند و با حیوانات بزرگ می شوند از ایمنی بالاتری برخور دارند و کمتر به آسم و اگزما مبتلا می شوند. این مورد برای کسانی که از سگ و گربه نگهداری میکنند بیشتر است.

البته آلرژی، آسم و چاقی تنها از عوامل محیطی ناشی نمیشوند و عواملی چون وراثت و ژنتیک نیز در آن موثر است. اما کودکانی که با حیوانات خانگی بزرگ می شوند مقاومت طبیعی بیشتر نسبت به این بیماری ها دارند، همچنان که بزرگسالانی که از سگ و گربه نکهداری میکنند کمتر به آسم و آلرژی مبتلا می شوند.

تا حدی دور از ذهن است که فکر کنیم زمانی این تحقیق به عنوان مرجع رسمی پزشکان مورد استفاده قرار گیرد و یا پزشکان “قرص حاوی سگ ” تجویز کنند. همچنین برای مادران که از سگ و گربه برای دوری از آلرژی و آسم استفاده کنند. این تحقیق نیاز دارد تا در آینده به صورت گسترده تر بر روی کودکان یک سال و بالاتر نیز انجام گیرد تا بتوان سناریو های جدیدتری برای آن در نظر گرفت.

اما در هر صورت این تحقیق برای کسانی که می خواهند از حیوان خانگی نگهداری کنند میتواند دلیلی بیش از کافی برایشان باشد!

ترجمه: ب.دلاوری به نقل از وب سایت health

پزشکی و سلامت

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر