انتخاب لباس مناسب برای کودک-راهنمای خرید لباس

انتخاب لباس مناسب برای کودک-راهنمای خرید لباس

 انتخاب لباس مناسب برای کودک-راهنمای خرید لباس

هنگام خريد لباس كودك لازم است نكات زيادی را مورد توجه قرار داد تا لباسی كه انتخاب می كنيد علاوه بر زيبايی و راحتی، سلامت و ايمنی را هم براي كوچولوهای دوست داشتنی به همراه داشته باشد.

تماشای لباس هاي كوچولو و زيبا در طرح ها و رنگ های مختلف پشت ويترين فروشگاه های لباس كودك لبخند را بر لب بزرگ ترها می نشاند. خريد لباس كودك برای بزرگ ترها سرگرم كننده و جالب است و شايد به همين علت است كه دوستان و اقوام در مناسبت های مختلف براي كودك لباس هديه می آورند.

اما هنگام خريد لباس كودك لازم است نكات زيادی را مورد توجه قرار داد تا لباسی كه انتخاب می كنيد علاوه بر زيبايی و راحتی، سلامت و ايمنی را هم برای كوچولوهای دوست داشتنی به همراه داشته باشد. اگر قصد خريد لباس كودك را داريد، بهتر است هنگام خريد نكات ايمنی و بهداشتی را هم در نظر داشته باشيد و پيش از خريد به اين ۱۵ نكته توجه كنيد….

۱) كودكان در حال رشد هستند. اندازه های شان به سرعت تغيير می كند و لباس های شان براي شان كوچك می شود بنابراين لازم نيست براي لباس كودك زياد هزينه كنيد. راحتی و سلامت كودك را در اولويت قرار دهيد و لباسهای راحت و گشاد كه پوشيدن و درآوردن آنها آسان است، انتخاب كنيد. دقت كنيد لباس در قسمت های يقه، سرآستين و مچ پاها نرم و راحت باشد و كش های سرآستين و پاچه شلوار تنگ نباشد. لباس هایی با سگك های قابل تنظيم كه امكان بزرگ تر و كوچك تر شدن دارند را می توان مدت بيشتری استفاده كرد. برای اين منظور می توانيد شلوارها و سارافون های پيشبندی با سگك های قابل تنظيم را انتخاب كنيد.

۲) كودكان لباس های شان را زود كثيف می كنند. غذا را روی لباس شان می ريزند و لكه های شكلات و بستنی روی لباس شان ديده می شود. همچنين بيشتر ساعات روز مشغول بازی هستند و لباس هايشان را خاكی و كثيف می كنند. هنگام خريد اين نكته را در نظر داشته باشيد و لباس هایی بخريد كه شستشوی آنها راحت باشد و امكان شستشو در ماشين لباس شویی را داشته باشد.

۳) هنگام خريد لباس كودك به جنس پارچه لباس توجه كنيد و وقتی برای خريد به فروشگاه می رويد برچسب لباس را از نظر جنس كنترل كنيد. لباس هاي تهيه شده از مواد مصنوعی برای كودكان مناسب نيستند. لباس هایی كه پارچه هایی از جنس الياف طبيعی دارند را انتخاب كنيد. بهتر است لباس كودك از جنس كتان يا درصد بالای كتان باشد. توصيه می شود لباس های زير و لباس هایی كه مستقيم با پوست كودك تماس دارند را از جنس نخی انتخاب كنيد. برای لباس های رویی پارچه های حوله ای، مخمل و جين مقاوم و بادوام هستند.

۴) اگر كودك در سنی است كه پوشك استفاده می كند، لباس هایی را انتخاب كنيد كه در قسمت وسط پاها دكمه دار هستند و امكان دسترسی راحت تر به پوشك در آنها وجود دارد.

۵) اگر كودك در سنی است كه چهار دست و پا راه می رود، لباس هایی انتخاب كنيد كه پاها را پوشانده و قسمت زانو را محافظت كند.

۶) اگر كودك در سنی است كه تازه ياد گرفته است لباس هايش را خودش بپوشد، لباس هایی كه پوشيدن و درآوردن آن برايش راحت است را انتخاب كنيد. اين موضوع موجب تقويت اعتماد به نفس كودك می شود. به جاي شلوارهای زيپ دار و سگك دار، شلوارهای كمركش را انتخاب كنيد. به جای لباس های دكمه دار، لباس های چسبی و زيپ دار را انتخاب كنيد. بستن و باز كردن بست های چسبی برای كودك راحت است. اگر روی زيپ لباس يك حلقه بزرگ وجود داشته باشد، كودك راحت تر می تواند زيپ لباس را باز و بسته كند.

۷) لباس های ساده براي كودكان مناسب ترين انتخاب هستند. لباس های سگك دار و لباس هایی كه روی آنها تور، رمان و مهره های رنگی وجود دارد برای كودكان مناسب نيستند چون ممكن است دست كودك در آنها گير كند يا از لباس جدا شوند و كودك آنها را ببلعد.

۸) دكمه ها و بست های لباس را كنترل كنيد. لباس هایی كه بست های محكم داشته باشد را انتخاب كنيد چون ممكن است در طول روز مجبور شويد چند بار دكمه های لباس كودك را باز و بسته كنيد. لباس هایی كه دكمه هايشان راحت باز نمی شود و امكان شكستن و افتادن دكمه هايشان وجود دارد را انتخاب نكنيد.

۹) تحرك بچه ها زياد است. پس بهتر است لباس هایی برای آنها انتخاب كنيد كه گشاد و راحت باشد و امكان حركت و تحرك در آنها وجود داشته باشد. بچه های كوچك تر معمولا در لباس های سرهمی احساس راحتی مي كنند.

۱۰) سر كودكان نسبت به بدن شان بزرگ است. اگر می خواهيد لباس هایی را انتخاب كنيد كه راحت بپوشند، لباس های جلو باز كه در قسمت جلو زيپ يا دكمه دارند انتخاب مناسبی هستند. در صورتی كه می خواهيد لباس جلو بسته بخريد انواعی كه در قسمت شانه دكمه های فشاري دارند را انتخاب كنيد.

۱۱) روند رشد كودكان با هم متفاوت است. برای خريد لباس كودك به اطلاعات برچسب روي لباس اكتفا نكنيد و هميشه اندازه دقيق كودك تان را همراه داشته باشيد.

۱۲) رنگ هاي شاد را براي كودك تان انتخاب كنيد. رنگ های تند اصلی براي كودكان دختر و پسر مناسب است.

۱۳) اگر می خواهيد براي كودك كلاه بخريد، كلاه های لبه دار را انتخاب كنيد تا علاوه بر محافظت از سر كودك پوست صورت او را در برابر پرتوهای خورشيد محافظت كند.

۱۴) به سليقه كودك هم توجه كنيد. گاهی وقت ها يك رنگ خاص يا وجود يك شخصيت كارتونی روي لباس براي كودك مهم است. می توانيد لباس را انتخاب كنيد و انتخاب رنگ يا طرح را به عهده كودك بگذاريد.

۱۵) نكته آخر اينكه براي حفظ سلامت پوست كودك لباس ها را پس از خريد و قبل از پوشيدن بشوييد و در جايي كه هوا جريان دارد و ترجيحا زير نور خورشيد خشك كنيد.

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر