اینتل از تراشه خودآموز Loihi رونمایی کرد

اینتل از تراشه خودآموز Loihi رونمایی کرد

اینتل از تراشه خودآموز Loihi رونمایی کرد

اینتل می‌گوید تراشه آزمایشی جدید هوش مصنوعی این شرکت قادر است دو فاکتور آزمایش و استنتاج را با یکدیگر ترکیب کند. این حرف به معنای آن است که در آینده ماشین‌‌های مستقل برای افزایش سطح دانش و یادگیری مفاهیم نیازی نخواهند داشت در انتظار دریافت به‌روزرسانی‌ها از فضای ابری باشند، به واسطه آن‌که فرآیند یادگیری را بر اساس دریافت داده‌های موردنیاز خود از محیط اطراف و به صورت بلادرنگ انجام می‌دهند.
اینتل اعلام کرده است که این تراشه مبتنی بر هوش مصنوعی که Loihi نام دارد را با موفقیت آزمایش کرده است. تراشه‌ای که با اتکا بر داده‌های محیطی و تقلید رفتار و عملکرد مغز قادر به انجام کارهای خود خواهد بود. این تراشه عصب‌گون خودیادگیر به جای آن‌که برای انجام پردازش‌ها از تکنیک‌های سنتی استفاده کند به شکل هوشمندانه‌ای قادر است از داده‌های محیطی استفاده کند.

رویکردی که به تراشه فوق نه تنها امکان داده انرژی مصرفی را به بهترین شکل مورد استفاده قرار دهد، بلکه به این تراشه اجازه داده‌ است فرآیندهای پردازشی را به شکل غیرهمزمان و با اتکا بر استنتاج مدیریت کند. دکتر مایکل مایبری، مدیر آزمایشگاه‌های اینتل می‌گوید: «Loihi از مدارهای دیجیتالی برای تقلید عملکرد مغز استفاده می‌کند. به‌کارگیری یادگیری ماشینی ضمن آن‌که کارایی دستگاه را افزایش داده است، در مقابل انرژی مصرفی برای انجام محاسبات را کاهش داده است.

تراشه‌های عصب‌گون با الهام گرفتن از عملکرد سلول‌های عصبی در برقراری ارتباط با یکدیگر و یادگیری طراحی می‌شوند. عملکرد تراشه‌های عصب‌گون به این شکل است که قادر هستند اسپایک‌ها و سیناپس‌های انعطاف‌پذیر را بر اساس نیاز کاری خود تعدیل کنند. این تراشه‌ها به ماشین‌ها (روبات‌ها) اجازه می‌دهند تصمیمات خود را بر مبنای الگوها و وابستگی میان‌ آن‌ها اتخاذ کنند. تراشه Loihi در مقایسه با سایر تراشه‌های هوشمند نزدیک به ده برابر عملکرد بهتری دارد. این تراشه بازخوردهای دریافت شده از محیط را دریافت کرده و در ادامه با تقلید الگوی رفتاری مغز فرآیند یادگیری را مدیریت می‌کند.

حتما بخوانید  مسیریابی با فناوری واقعیت افزوده در فرودگاهها

فناوری هوش مصنوعی هنوز هم در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد، اما طراحی تراشه‌ای همچون Loihi به ما کمک خواهد کرد تا به روند روبه‌ رشد هوش مصنوعی شتاب بخشیده و بتوانیم عملکرد شبکه‌های عمیق عصبی را افزایش دهیم.» در حالی که اطلاع دقیقی در مورد جزییات این تراشه‌ها در دست نیست، اما این تراشه ۱۴ نانومتری بر مبنای یک تابع چند هسته‌ای عصب‌گون طراحی شده است. به گونه‌ای که هر هسته دارای موتور اختصاصی خاص خود بوده که شامل ۱۳۰ هزار سلول عصبی و ۱۳۹ میلیون سیناپس عصبی می‌شود.

منبع: شبکه مگ به نقل از اینتل

کلمات کلیدی: اینتل از تراشه خودآموز Loihi رونمایی کرد, اخبار فناوری, هوش مصنوعی, تراشه Loihi, تراشه neuromorphic, تراشه نئورومورفیک اینتل, تراشه هوش مصنوعی اینتل, tech, news, fooji,fuji, فوجی

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر