بازگشت فضاپیمای مخفی آمریکا با ثبت رکورد به زمین

بازگشت فضاپیمای مخفی آمریکا با ثبت رکورد به زمین

بازگشت فضاپیمای مخفی آمریکا با ثبت رکورد به زمین

فضا پیمای نچندان مخفی آمریکا X-37B یک رکورد جدید در باقی ماندن در مدار از خود به جای گذاشت. این رکورد برای نخستین بار برای یک فضا پیمای بدون سرنشین که قابلیت استفاده ی مجدد را دارد، اتفاق میافتد. این فضا پیما دیروز در مرکز فضایی کندی در فلوریدای آمریکا به زمین نشست. چهارمین تست وسیله نقلیه در مدار ساعت ۸ صبح دیروز به وقت شرق آمریکا در حالی پایان یافت که فضاپیما به صورت خودکار بر روی باند فرود شاتل هایی فضایی، پس از ۷۱۸ روز ماندن در مدار، فرود آمد.

X-37B بوسیله نیروی هوایی آمریکا به منظور مطالعه بر روی کاهش ریسک پرواز های فضایی، آزمایشهای مداری، گسترش عملکرد وسایل نقیله فضایی که بصورت چندباره بتوانند مورد استفاده قرار گیرند، استفاده می شود.

ماموریت چهارم X-37B از پایگاه نیروی هوایی در کیپ کاناورال در فلوریدا به تاریخ ۲۰ می ۲۰۱۵ با بلند شدن بوسیله موشک اطلس ۵، آغاز شد. این مینی شاتل با هدف آزمایش پیشران جدید XR-5A که در راکت ها برای برنامه ی جدید ماهواره های ارتباطی با فرکانس بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد، و همچنین آزمایش طولانی مدت مواد مورد استفاده بر روی خود از طرف ناسا به فضا پرتاب شد.

بازگشت فضاپیمای مخفی آمریکا با ثبت رکورد به زمین

این بازگشت پس از ۷۱۸ روز مجموع ماموریت های وسایل نقلیه ی فضایی در مدار را به ۲۰۸۵ روز رساند. رکورد قبلی در ماموریت سوم ثبت گردیده بود. این نخستین فرود X-37B در فلوریدا بود.

تلاش های سخت و پیگرانه ی تیم X-37B کاملا منعطف و با هدف حل مشکلات قبلی برای ادامه پیشرفت انسان در فضا بوده است. توانایی فرود، بازیابی و پرواز مجدد از همان نقطه و افزایش توانایی های یک وسیله نقلیه فضایی به سرعت با هم ادغام شد تا فناوری های جدید فضایی را تکمیل نماید.

حتما بخوانید  اسپیس ایکس مأموریت سری آینده X-37 را به فضا پرتاب می‌کند

نیروی هوایی اعلام کرده است که ماموریت پنجم این فضاپیما از کیپ کاناورال به زودی آغاز می شود.

در پایان می توانید فیلم به زمین نشستن X-37B و همچنین برخاستن آن را در سال ۲۰۱۵ را ببینید.

ترجمه: ب. دلاوری

منبع: Newatlas

هوا فضا

 

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر