بررسی بازی The Walking Dead Season 3: Above The Law

این مطلب را به اشتراک بگذارید (sharing)

بررسی بازی The Walking Dead Season 3: Above The Law

بررسی بازی The Walking Dead Season 3: Above The Law

پس از وقفه‌ی دو ماهه بالاخره تل‌تیل گیمز اپیزود سوم از فصل سوم بازی The Walking Dead را منتشر ساخت. بر طبق عادات گذشته در بررسیِ اپیزود‌های اول و دوم، این بار نیز قرار است به سراغ بررسی سومین اپیزود برویم و ببینیم که سرنوشت خاویر و دوستانش چگونه رقم می‌خورد. با تک‌شات و بررسی اپیزود سوم همراه باشید.

اپیزود دوم بازی The Walking Dead با یک کلیف‌ هنگر بسیار زیبا به اتمام رسید و توانست سوالات زیادی را برای گیمر مطرح سازد. آیا دیوید همان آدمِ عوضیِ قدیم است؟ آیا خاویر رابطه‌اش با دیوید بهتر می‌شود؟ آیا کیت می‌تواند دوام بیاورد؟ کلمنتاین و النور سرنوشت‌تان چطور رقم می‌خورد و در نهایت گیب با پدرش می‌تواند دوباره ارتباط برقرار کند یا خیر؟ خوش‌بختانه یا متاسفانه (!) جواب تمام سوالاتی که در قسمت‌های اول و دوم مطرح شده، یک جواب قطعی در سومین اپیزود حاضر و آماده است.

دیوید؛ شخصیت خاکستری این فصل

هنوز محور اصلی تل‌تیل گیمز، بازی با احساسات گیمر است. طراحان به شدت می‌خواهند در این دوره‌ی آخر الزمانی که در سرتاسر دنیای بازی، زامبی و همچنین انسان‌های وحشی وجود دارد، ارزش‌هایی را حاکم سازند و سپس گیمر را به چالش بکشند تا بین هنجار و ناهنجارهای موجود تصمیم بگیرد. گویا تصمیم دارند ورژن جدیدی از «لی» از فصل‌های قبلی را به خورد گیمر بدهند ولی با این کار در قسمت‌های پایانی با بازخوردهای منفی روبه‌رو خواهند شد. بهتر است شخصیت‌پردازی کاملا جدیدی برای خاویر در نظر گرفته شود و کمی از کلیشه‌های فصل‌های قبلی خارج شوند. کماکان که خاویر چند نفری را اطرافش دارد که می‌توان به آنها «خانواده» گفت. حتی برادر احمق و کودنش که حرف و حدیث بسیاری درباره‌اش وجود دارد!

محور اپیزود سوم بیشتر بر پیش‌برد داستان از طریق ایجاد فضای خفقان در ریچموند تمرکز شده و کمتر درگیر اکشن هستیم. در همان ابتدای ورود به ریچموند متوجه خواهیم شد که دیوید همه کاره در آن جامعه نیست و سیاست‌های ریچموند به عهده‌ی سه نفر دیگر هم هست و کم کم هر آنچه درباره‌ی دیوید فکر می‌کردیم ناگهان عوض می‌شود. گویا طراحان داستان تصمیم گرفتند از دیوید یک شخصیت خاکستری بسازند تا یک شخصیت منفی که همه از آن متنفر شوند. با این حال وقتی سر و کله‌ی کلمنتاین پیدا می‌شود و قسمتی از گذشته‌اش در گروه New Frontier را بازگو می‌کند، باز هم گیمر به شک میفتد که آیا دیوید شخصیت کاملا منفی دارد؟ به هر حال مگر می‌شود نسبت به برادر خودتان احساس بدی داشته باشید و دلتان بخواهد سر به تنش نباشد؟ مسلما امکان ندارد و تل‌تیل گیمز می‌داند در نهایت گیمرها در یک نقطه بالاخره موضع خود را عوض کرده و روی خوش به دیوید نشان می‌دهند. پس در طول بازی چند بار به گیمر اجازه داده می‌شود تا رابطه‌‌اش را با دیوید بهتر کند.

اکشنی که وجودندارد

همان طور که اشاره شد اپیزود سوم به نسبت دو قسمت پیشین به شدت در بخش اکشن ضعف از خود نشان می‌دهد و با فصلی کسل‌کننده همراه هستیم و صرفا جواب سوالاتِ بازیکن‌ها داده می‌شود. هر چند با پیش‌زمینه‌ای که از تل‌تیل گیمز سراغ داریم بعید نیست بعضی از جواب‌ها اشتباه یا دو پهلو باشد. آیا باز با پایانی خونین و غافل‌گیر کننده روبه‌رو هستیم؟ صد در صد امکانش وجود دارد! پس نه می‌توانیم روند کسل‌کننده و ملال‌آور اپیزود سوم را نکته منفی بدانیم و نه نکته مثبت این فصل! با این حال با یک بازی دکمه‌زنی روبه‌رو هستیم و فارغ از پیشروی داستانی نیاز به المان‌های اکشن بیشتر، به شدت حس می‌شود. اپیزود دوم را به یاد بیاورید که چقدر تنش و درگیری وجود داشت. امیدواریم در اپیزودهای آینده این مسئله برطرف شود.

معرفی شخصیت‌های جدید و جدید‌تر

ظاهرا تنها راه پیچیده‌تر کردن داستان در خلق شخصیت‌های جدید است و بر اساس ایجاد شخصیت‌های جدیدتر، روابط‌ میان کاراکترها نیز بیشتر شده و از طرفی با انتخاب‌های مختلفی که قرار است خاویر تصمیم بگیرد به راحتی این روابط دچار تغییر می‌شود و از آنجایی که شخصیت‌ها در اپیزود سوم به شدت زیاد شده کمی از توان بازیکن‌ها خارج است تا در مدت زمانی کوتاه تصمیمی را بگیرند که عواقب بهتری در پی دارد. با این حال در کل این اپیزود محوریت بر «اعتماد به دیوید» و «سرنوشت مکس» تعریف می‌شود. کماکان که در بخش‌های پایانی اپیزود سوم شخصیت منفی جدیدی معرفی می‌شود که باید منتظر اپیزود چهارم ماند تا ببینیم خاویر و برادرش آیا می‌توانند کدورت‌ها را کنار بگذارند و با یکدیگر متحد شوند یا باز هم همان چرخه‌ّای قدیمی تکرار می‌شود. به هر حال المان‌های «توطئه» و «فریب» تقریبا در کلیه‌ی محصولات تل‌تیل گیمز وجود دارد. از آنجایی که کلمنتاین نیز به داستان خاویر مرتبط است باید شاهد درگیری‌های جدیدی میان دیوید و کلمنتاین باشیم. از طرفی در درون «خانواده» نیز روابط کیت با خاویر وارد چالش‌های جدیدی می‌شود که شاید به مذاق بازیکن خوش نیاید ولی با این حال وجود این چالش‌ها به شدت برای بازی‌های داستان محور الزامی است و امیدواریم چالش‌های احساسی بیشتری در دو اپیزود باقی مانده شاهد باشیم.

انتقام؛ بلی یا خیر؟

و باز هم طعم شیرین انتقام در بازی تل‌تیل گیمز خودش را نشان می‌دهد. آیا از شخصیت‌ منفی که دلتان می‌خواهد سر به تنش نباشد انتقام خواهید گرفت؟ یکی از بخش‌های به شدت لذت‌بخش بازی‌های تل‌تیل گیمز در همین بخش انتقام است و همیشه هم اگر از خیر انتقام بگذرید خودتان را سرزنش می‌کنید که شاید کاراکتر در اپیزود‌های آینده تلافی کند یا قسر در برود. با این حال دیگر المان «انتقام» کلیشه‌ای شده و بازیکن می‌داند که بدترین گزینه‌ی ممکن، در انتقام‌ گرفتن کورکورانه است و در بازی‌های تل‌تیل گیمز باید با منطق و پیش‌بینی پیش برود وگرنه پایانی نه چندان خوب عاید وی خواهد شد.

تل‌تیل گیمز باید از المان‌های کلیشه‌ای خودش فاصله بگیرد. کماکان که با همان المان‌ها در بازی Batman نتوانست آن گونه که باید، داستان نابی را برای بازیکن‌ها فراهم کند و فروش نه چندان قدرتمندِ بازی مدیون شهرت «بتمن» در دنیای دی‌سی بود. خوش‌بختانه در دنیای «مردگان متحرک»، داستان‌نویسان و بازی‌نامه‌نویسان به شدت دستشان باز است و می‌توانند روی اکشن و درام بازی مانور زیادی بدهند. راز موفقیت فصل سوم تا پایان، در حفظ توازن میان اکشن و درام بازی است. همچنین سازندگان باید اجازه دهند شخصیت‌های کلیدی همچون کلمنتاین یا تریپ کم کم از داستان حذف شوند. کاری که پیش از این با شخصیت «کِنی» و «لی» کرده‌اند در این فصل نیاز است انجام شود. بی‌صبرانه منتظر اپیزود چهارم تحت عنوان Thicker Than Water هستیم. هنوز تاریخ مشخصی برای انتشار اپیزود چهارم در نظر گرفته نشده است.

منبع: techshot

نقد و بررسی بازی

نظرات شما :

:: ارسال نظر