بزرگترین اشعه ایکس لیزر جهان برای نخستین بار روشن شد

بزرگترین اشعه ایکس لیزر جهان برای نخستین بار روشن شد

بزرگترین اشعه ایکس لیزر جهان برای نخستین بار روشن شد

خبر خوب برای جهان علم اینکه بزرگترین اشعه ایکس لیزر جهان برای نخستین بار در هامبورگ آلمان پرتو افکنی کرد. این اشعه ایکس لیرز بدون الکترون اروپایی با طول ۳٫۴ کیلومتر یک پالس لیرز با طول موج ۰٫۸ نانومتر با زمان یک پالس در ثانیه تولید کرد. این نخستین آزمایش رسمی پس از انجام بهبود های لازم پیش روی رونمایی رسمی در سپتامبر امسال است. این لیرز قادر خواهد بود تا ۲۷۰۰۰ پالس در ثانیه تولید کند. رکورد قبلی ۱۲۰ پالس در ثانیه بود که بهبود فوق العاده ایی است.

یک لیرز بدون الکترون بر اساس قوانین دستگاههای تقویت و تسریع ذرات بار دار کار میکند. یک شتاب دهنده اتمی که با استفاده از تشعشعات قدرمتند الکترومغناطیسی الکترون ها را وادار میکند تا به سرعت های تئوری نسبیت برسند، سپس آنها را وارد ساختار مغناطیسی خاص میکند. فقط در  این بخش این دستگاه لیزر میلیارد ها بار از دستگاه های تقویت کننده نور دیگر قدرتمند تر است و می تواند عکس هایی با وضوحی به میزان یک اتم بگیرد.

قطعه کلیدی این دستگاه یک شتاب دهنده ی خطی ابررسانا با طول ۲٫۱ کیلومتر است که در ماه آوریل روی آن نصب شد. در این قسمت الکترونها تا سرعت نور شتاب میگیرند و سطح انرژی آنها قبل از ورود به تونل فوتونی با طول ۲۱۰ متر بالا می رود. پس از آن وارد تولید کننده اشعه ایکس می شوند که از ۱۷۲۹۰ آهن ربای دائمی درست شده و به آن آندالیتور می گویند که قطب های متناوب بالای جریان الکترونها ایجاد میکند. این کار باعث ایجاد پیچ و انحراف الکترونها از خط مستقیم خود می شوند و هنگامی آنها به نقطه منحنی رسیدند انرژی خود را آزاد میکنند مانند کامیونی که بار خود را تخلیه میکند. تنها به این وسیله اشعه ایکس هایی با طول موج بسیار کوتاه ایجاد می شود.

حتما بخوانید  بزرگترین مزرعه توربین های بادی روی آب در هلند راه اندازی شد

بزرگترین اشعه ایکس لیزر جهان برای نخستین بار روشن شد

نتیجه تولید یک لیرز با پالسهای کوتاه و اشعه ایکس بسیار قوی با درخشش غیر قابل تصور است. سپس این لیزر می تواند به ایستگاه های آزمایش در سالن آزمایش زیر زمینی مخابره شود. جایی که تعداد زیاد ی آزمایش در یک زمان می تواند اتفاق بیافند. این بدین معنی است که پروژه های بیشتری میتوانند به وسیله محققان در زمان کوتاه تری انجام گیرد. هر مححقق میتواند زمان مخابره بیشتری داشته باشد نسبت به زمانی که مدت طولانی برای رزرو آن معطل می شدند.

به دلیل اینکه این دستگاه طول موجی به انداره قطر یک اتم طول میکند لذا می تواند بینش جدید برای محققان در نانوکوزموزها و همچنین مولوکولهای موجودات زنده ایجاد کند، که این امر میتواند به تشخیص و درمان بیماریها کمک شایانی کند. بعلاوه این لیزر می تواند در تولید فرآیند های شیمیایی با بازده بالاتر و مشابه سازی شرایط درونی گیاهان بکار رود.

به زودی در ماه سپتامبر این دستگاه در ایستگاههای آزمایش در سالن های محیا شده زیر زمینی برای دانشمندان و محققان سرتاسر جهان مهیا خواهد بود.

ترجمه: ب. دلاوری

منبع:Newatlas

اخبار علمی

 

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر