بهبود عادت مطالعاتی-چگونه مطالعه موثر انجام دهیم؟

بهبود عادت مطالعاتی-چگونه مطالعه موثر انجام دهیم؟

بهبود عادت مطالعه-تقویت یادگیری

در ادامه ۲ پست قبلی امروز ۴ مورد دیگر از روش های بهبود عادت مطالعه رو ذکر خواهم کرد

مرور کردن مطالب

بهترین زمان برای مرور مطالب مطرح شده در کلاس، همان روز است. چون وقایع کلاس و مطالب ارائه شده را به خوبی در ذهن دارید. اما با توجه به اینکه برخی محدودیت ها ممکن است مانع از این کار شود، بهتر است یک بازه ی زمانی در نظر بگیرید. مثلا سعی کنید تا جلسه بعدی، مطالب را مرور و جمع بندی کنید.

همچنین مرور مقدماتی مطالبی که حدس می زنید در جلسه ی بعدی تدریس خواهد شد، موجب تمرکز و یادگیری بهتر خواهد شد. زمان مطالعه و استراحت خود را قبل از شروع مشخص کنید. برای کارآیی بهتر، ۴۵ تا ۶۰ دقیقه مطالعه و پس از آن ۵ تا ۱۵ دقیقه استراحت کنید. در زمان استراحت، باید از موقعیت مطالعه بیرون بیایید. به هیچ وجه در موقعیت مطالعه، استراحت نکنید.

مطالعه در زمان اوج آمادگی

زمانی که در اوج آمادگی برای یادگیری قرار دارید، مطالعه کنید. هنگامی که بیداری و هشیار و آمادگی جذب اطلاعات جدید را دارید. اگر صبح ها بهتر یاد می گیرید، بهترین زمان مطالعه برای شما صبح خواهد بود. اما اگر عصر و شب بهتر یاد می گیرید، شب ها مطالعه کنید. اگر نمی توانید زمان اوج آمادگی خود را مشخص کنید، زمانی مطالعه کنید که بیدارتر و هشیارترید.

تمرین: جاهای خالی را با اولین جمله ای که به ذهنتان میاید پر کنید.

۱- مطالعه برایم وقتی آسان تر است که ……………

۲- اگر موضوعی واقعا سخت باشد، تمایل دارم…………………..

۳- علاقمندم درباره……………………… مطالعه کنیم.

۴- به مطالعه درباره…………………………… چندان علاقه ندارم.

هدف خود را از مطالعه مشخص کنید:

چرا مطالعه می کنید و هدفتان از آن چیست؟ هر وقت برای مطالعه آماده شدید، این پرسش را از خود بپرسید. مطالعه با بی علاقگی یا پریشانی، هدر دادن وقت است. مطالعه را با اهداف زندگی خود پیوند دهید. آیا زمان و کیفیت مطالعه تان در شما حس خوبی ایجاد می کند؟ اگر نمی توانید چنین نکات مثبتی را در روند مطالعه خود ببینید، این مطالعه برایتان خسته کننده و کسالت بار خواهد بود.

درباره ی اهداف خود فکر کنید. از خود بپرسید: <<آیا مطالعه کردن همان کاری است که می خواهم انجام دهم؟>> <<چه هدفی از مطالعه کردن دارم؟>>. باید مطالعه خود را معنادار و جهت دار کنید.

زمان بندی کنید:

برای زمان مطالعه خود برنامه ریزی کنید. برای موضوعات مختلف زمان مناسب را در نظر بگیرید و زمان بیشتری را به موضوعات دشوارتر اختصاص دهید. زمان را اولویت بندی کنید. ممکن است لازم باشد فعالیت های خاصی را به تعویق بیاندازید یا حذف کنید تا به اهداف اصلی خود جامه ی عمل بپوشانید. یک تقویم زمانی هفتگی و ماهانه، داشته باشید که در تاریخ تکالیف، آزمون ها، مقالات و برنامه های تفریحی و … را ثبت کنید. تاریخ های مهم را در تقویم خود به طور روزانه زمان بندی کنید. حتما زمان اضافی برای جلسات طولانی مدت قبل از آزمون ها اختصاص دهید. زمانی را برای بررسی هفتگی یادداشت های خود در نظر بگیرید.

مشاهده قسمت اول بهبود عادت مطالعه

مشاهده قسمت دوم بهبود عادت مطالعه 

نظرات شما :

:: ارسال نظر