بهترین شهر های دنیا در سال ۲۰۱۶ از لحاظ کیفیت زندگی

بهترین شهر های دنیا در سال ۲۰۱۶ از لحاظ کیفیت زندگی

بهترین شهر های دنیا در سال 2016 از لحاظ کیفیت زندگی

موسسه ی مِرسِر (Mercer) که یکی از شناخته شده ترین موسسات در زمینه ی رتبه بندی و مشاوره ی منابع انسانی به شمار می آید هر ساله نمایه ای از کیفیت زندگی در شهرهای جهان را منتشر می کند.

این فهرست یکی از جامع ترین رده بندی هایی است که در این زمینه انجام می شود و هدف از تهیه ی آن کمک به شرکت های چندملیتی و دیگر کارفرمایان است تا هزینه ی زندگی کارمندان خود در نقاط مختلف جهان را به درستی محاسبه کنند.

شهرهای بزرگ لندن و نیویورک جایی در رتبه های بالا یا حتی نزدیک به آن نیز نداشته اند.

در این نمایه بیش از ۴۵۰ شهر بزرگ جهان مورد بررسی قرار گرفته و موسسه ی مرسر از معیارهای زیر در رتبه بندی شهرها استفاده کرده است:

شرایط سیاسی و اجتماعی (ثبات سیاسی، جرم و جنایت، قدرت قانون)، شرایط اقتصادی (قوانین مربوط به تبدیل ارز، خدمات بانکی)، شرایط اجتماعی-فرهنگی (در دسترس بودن رسانه های آزاد و سانسور، محدودیت ها و آزادی های فردی)، ملاحظات درمانی و سلامتی (منابع و خدمات پزشکی، بیماری های مسری، فاضلاب، آلودگی هوا)، سیستم آموزشی (استانداردها در دسترس بودن مدرسه های بین المللی)، خدمات عمومی و سیستم حمل و نقل (نیروی برق، آب، حمل و نقل عمومی، ترافیک)، تفریحات و سرگرمی (رستوران، تئاتر، سینما، ورزش و تفریح)، محصولات مصرفی (در دسترس بودن غذا/ اقلام مصرف روزانه، اتومبیل)، مسکن (اجاره ی مسکن، وسایل خانگی، مبلمان، خدمات تعمیر و نگهداری)، محیط طبیعی (آب و هوا، میزان بلایای طبیعی)

مرسر در این فهرست شهرهای بیش از ۲۳۰ کشور را رتبه بندی کرده است که در ادامه ی مطلب به ۲۳ شهر اول این فهرست اشاره خواهیم کرد.

۲۳- مونترال، کانادا: این شهر یکی از ۵ شهر کانادا است که در این رتبه بندی مورد بررسی قرار گرفته اند.

مونترال که مردم آن به زبان فرانسوی صحبت می کنند خود را به عنوان مرکز اقتصادی، تجاری و تکنولوژی کانادا معرفی کرده است.

بهترین شهر های دنیا در سال 2016

۲۲- پِرث (Perth)، استرالیا: استرالیا یکی از کشورهایی است که بالاترین کیفیت زندگی را می توان در شهرهای آن دید.

شهر پرث که در غرب استرالیا واقع شده است تعدادی از بهترین و زیباترین سواحل دنیا را در خود دارد.

بهترین شهر های دنیا در سال 2016

۲۱- لوکزامبورگ، لوکزامبورگ: این کشور کوچک و ثروتمند با بلژیک، فرانسه و آلمان هم مرز بوده میزان جرم و جنایت در آن بسیار پایین است.

برخی از ثروتمندترین مردان و زنان جهان ثروت خود را در بانک های پایتخت زیبای این کشور نگهداری می کنند.

۲۰- استکهلم، سوئد: پایتخت سوئد به عنوان یکی از بهترین شهرهای جهان از لحاظ کیفیت زندگی شناخته می شود زیرا در این شهر ، شغل، زندگی، سلامت و شرایط محیطی از ثبات بالایی برخوردارند.

۱۹- هامبورگ، آلمان: این شهر بزرگ بندری که در شمال آلمان واقع است دومین شهر پرجمعیت آلمان از نوع خود محسوب می شود.

هامبورگ مرکز رسانه ای و صنعتی آلمان بوده و بانک برنبرگ (Berenberg Bank) که دومین بانک قدیمی جهان به شمار می آید در آن قرار دارد.

۱۸- اُتاوا، کانادا: این شهر فرهیخته ترین و با سواد ترین ساکنان کانادا را در خود جای داده و شهر تحقیقات علمی و موسسات فرهنگی کانادا به شمار می آید. میزان بیکاری در این شهر به شدت پایین بوده و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است

۱۷- تورنتو، کانادا: این شهر که برج معروف سی ان (CN Tower) در آن قرار گرفته پایتخت اقتصادی کانادا به شمار می آید.

تعدادی از بانک های بزرگ کانادا نیز در این شهر قرار دارند و شهر هر ساله میزبان جشنواره ی فیل تورنتو است.

بهترین شهر های دنیا در سال 2016 از لحاظ کیفیت زندگی

۱۶- ملبورن، استرالیا: شهر ساحلی ملبورن یکی از بهترین مکان های جهان برای تحصیل، درمان، مطالعه و تحقیق و توسعه به شمار می آید. صنعت توسعه یافته ی توریسم و پذیرایی مناسب از گردشگران این شهر را ثروتمند ساخته است.

۱۵- ولینگتون (Wellington)، نیوزیلند: این شهر که به شهر کیوی معروف است به خاطر آب و هوای مطبوعش یکی از با کیفیت ترین شهرهای جهان برای زندگی به شمار می آید. شهر ولینگتون مرکز سیاسی کشور و دومین شهر پرجمعیت نیوزیلند است.

۱۴- بِرن، سوییس: این شهر در رتبه بندی موسسه ی مرسر به عنوان دومین شهر جهان از لحاظ امنیت انتخاب شده است.

شهر برن از لحاظ کشاورزی  صنایع دستی و سنتی بسیار غنی بوده و آمار بیکاری در آن نیز بسیار پایین گزارش شده که آن را به مکان جذابی برای زندگی کردن تبدیل می کند.

۱۳- برلین، آلمان: پایتخت کشور آلمان به عنوان یکی از باکیفیت ترین شهرهای جهان به شمار می آید که فرصت های شغلی بسیاری در آن وجود داشته و استاندارد زندگی و مسکن و امنیت شخصی و درمانی نیز در آن بسیار بالا است.

۱۲- آمستردام، هلند: آمستردام یکی از مراکز اقتصادی اروپا به شمار می آید و به خاطر استانداردهای بالای زندگی خود مشهور شده است. بسیاری از شرکت های بزرگی که در بریتانیا حضور داشتند بعد از ماجرای برگزیت (Brexit) قصد دارند به این شهر نقل مکان کنند.

۱۱- سیدنی،استرالیا: این شهر بیش از ۷ درصد اقتصاد کشور را در اختیار دارد و ۲۲ درصد از افراد شاغل کشور در این شهر حضور دارند.

محیط طبیعی، آب و هوا و مراکز فرهنگی شهر نیز باعث شده که سیدنی در این فهرست رتبه ی نسبتاً بالایی داشته باشد.

۱۰- بازل، سوییس: این شهر کوچک که تنها ۱۶۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد که با کشورهای آلمان و فرانسه هم مرز است.

این شهر محیط طبیعی زیبا و اقتصاد قدرتمندی دارد.

۹- کپنهاگن، دانمارک: این شهر اخیراً به عنوان یکی از شادترین نقاط جهان نام گرفته است و این موضوع را می توان به وضوح در اقصی نقاط شهر دید.

کپنهاگن که در سالیان دور یک روستای کوچک ماهیگیری بوده بعد از قرن ها به یک شهر توسعه یافته از لحاظ فرهنگی و شهری تبدیل شده و به خاطر ثبات زندگی و شغلی در اروپا زبانزد است.

۸- ژنو، سوییس: این شهر مرکز جهانی سیاست و دیپلماسی شناخته شده و بسیاری از ثروتمندترین افراد جهان در آن سکونت دارند.

ژنو از امنیت بالایی برخوردار بوده و ساکنان آن از لحاظ سواد در حد اعلا هستند.

۷- فرانکفورت، آلمان: این شهر صنعتی و تجاری آلمان به مرکز نمایشگاه های بین المللی شهرت دارد.

برای مثال نمایشگاه بین المللی موتور سیکلت هر ساله در این شهر برگزار می شود.

۶- دوسلدورف، آلمان: این شهر که در غرب آلمان واقع شده به خاطر صنعت مد و لباس و مناظر هنری خود شهرت دارد و یکی از با کیفیت ترین شهرهای جهان برای زندگی به شمار می آید.

۵- ونکوور، کانادا: این شهر یکی از پرجمعیت ترین و پرتراکم ترین شهرهای کانادا نام گرفته و قومیت ها و نژادهای متعددی در آن زندگی می کنند.

نکته ی جالب این که زبان مادری ۵۲ درصد از ساکنان این شهر زبانی غیر از انگلیسی است.

بهترین شهر های دنیا در سال 2016

۴- مونیخ، آلمان: مونیخ مرکز قدرت آلمان محسوب شده و جزو ۵ شهر با کیفیت زندگی بالا در فهرست موسسه ی مرسر قرار گرفته است.

بهترین شهر های دنیا در سال 2016

۳- اوکلند، نیوزیلند: این شهر در وسط دو بندر بزرگ واقع شده و ثبات اقتصادی عالی، محیط طبیعی محسور کننده و ضریب بالای امنیت آن را به یکی از شهرهای با کیفیت جهان تبدیل کرده است.

بهترین شهر های دنیا در سال 2016

۲- زوریخ، سوییس: این شهر به عنوان مرکز اقتصادی و فرهنگی کشور سوییس شناخته می شود و یکی از بهترین نقاط جهان برای زندگی به شمار می آید.

بهترین شهر های دنیا در سال 2016

۱- وین، اتریش: این شهر برای هفتمین سال پیاپی در صدر این فهرست قرار گرفته است.

شهر وین در شرق رود دانوب واقع شده و هفتمین شهر پرجمعیت در میان کشورهای اتحادیه ی اروپا به شمار می آید و البته از فرهنگی بسیار غنی نیز برخوردار است.

بهترین شهر های دنیا در سال 2016

منبع: businessinsider

اخبار گردشگری

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر