تحلیل و پیش‌بینی سریال game of thrones فصل ۷

تحلیل و پیش‌بینی سریال game of thrones فصل ۷

لنسترهای بی‌رحم و خشن یا تارگرین‌های مهربان و خشن؟

اساسا در سرتاسر این اثر با این پرسش مواجه هستیم که چه کسی خوب است و چه کسی بد؟ سفید کیست؟ سیاه کیست؟ در واقع با ساخت خط القاهای مختلف در این اثر با استفاده از همین خاکستری نشان دادن تمام کاراکترها توانسته مخاطب را از لحاظ داستانی جلب کند. البته تمام جلوه های بصری این داستان نقش مهمی را ایفا کرده اند. رویه معمول تقربا در تمام سریال های آمریکایی تقریبا به همبن گونه است؛ ایجاد چند خط تعلیق و ابهام در برخی از کاراکترها. به عنوان مثال همه ی مخاطبان این سریال با این سوال همیشه مواجهند که وایت واکرها و ارتش مردگان چیستند؟ چگونه قرار است از دیوار رد شوند؟ تارگرین ها با این همه برتری شکست خواهند خورد؟ همه ی این ابهامات در این سریال مشاهده می شود. خطوط تعلیق این اثر هم به سادگی قابل رویت است؛ نهایتا جنگ را چه کسی پیروز می شود؟ سرانجام لنیسترها؟ سرانجام اژدها؟ کاراکتر خاکستری مایل به سقید !! داستان یعنی جان اسنو چه خواهد شد؟

همه چیز در دستان لرد بیلیش

اما در کنار همه ی این کاراکترهای واضح میبینیم که عملا همه چیز در دستان لرد بیلیش( لیتل فینگر) قرار دارد. کسی که جان اسنو را نجات داد و عملا حاکم وینترفیل است. این هم یکی دیگر از مشترکات سریال های امریکایی می باشد. در بسیاری از سریال هایی امریکایی از ۲۴ و فرار از زندان و قهرمانان تا همین سریال این پدیده را مشاهده خواهیم کرد: دست های پشت پرده!! معمولا با قرار دادن کمپانی هایی سری و یا افرادی مرموز سریال های امریکایی مخاطب را به دنبال خود تا انتها می کشند. لرد بیلیش بر خلاف  بقیه خیلی بی سر و صدا و بدون عملا هیچ خط قرمزی پیش می رود.

پیش بینی می شود که در اینده به دلیل رسیدن به انتهای سریال این شخصیت نقش کلیدی تری داشته باشد. در واقع این کاراکتر به مثابه همان کمپانی های موجود در قهرمانان و ۲۴ و … می باشد. سرنوشت در دستانی مرموز و مه آلود!!

در قسمت پنجم شاهد مصالحه احتمالی تارگرین ها و لنیسترها هستیم.

باز هم مخاطب ذهنش به سمت و سوی یک دشمن مشترک کشیده می شود. اما سوال همیشگی در تمام اتحاد ها: بعد از شکست دشمن مشترک چه می شود؟ اگر سازندگان این اثر به دنبال یک اثر تراژیک دردناک باشند پس کا ساده ای در پیش دارند!! تارگرین به همرا جان اسنو از ارتش مردگان و وایت واکرها شکست خورده سپس همان ارتش هفت اقلیم را فتح می کند! اما اگر به دنبال پایانی لطیفتر باشند ارتش مردگان و تارگرین ها در نهایت پیروز شده و لنیستر ها هم شکست می خورند. اما در هر حال و با وقوع هر سناریویی چند تراژدی قطعا به وقع خواهد پیوست ( چه پیش بینی جسورانه ای!!) : احتمالات زیادی می توان مطرح ساخت ولی با توجه به علاقه شدید سازندگان به غافلگیری هم چون فصل اول- ی توان پیش بینی اتفاقاتی تلخ برای اتحاد مبارزان علیه دشمنان پشت دیوار را داشت. حتی در صورت پیروزی هم کمی تراژدی به داستان اضافه کردن کاملا محتمل است؛ کشته شدن یک اژدها، اتفاقی دردناک برای آریا یا سانسا یا در صورت تمایل سازندگان برای میخکوب کردن و شوکه شدن شدید مخاطب کشتن جان اسنو یا دنریس تارگرین!!

همه ی این احتمالا با در صدهای مختلف در واقع درگیر کردن ذهن مخاطب را نه صرفا با جلوه های ویژ ه و… را نشان می دهد. در تمام این سریال تلاش زیادی برای تلفیق یک تم تخیلی و با یک تم علمی را نشان می دهد. سموئل تارلی یک نمونه از این محوریت های علمی در داستان را نشان می دهد. این تم علمی توانسته مخاطبانی که از صحنه های تخیلی خسته می شوند را جلب کند. حتی زخمی کردن اژدها هم با یک اختراع نشان داده شد نه طلسم و جادو و یا…. . می توان سوای همه ی مطالب این را یکی از کلیدی ترین عوامل موفقیت این سریال دانست که توانسته سلائق مختلف را ارضا کند.

در فصول قبل کمی درون مایه ی مذهبی وجود داشت.

خدای آتش، کاهنان معبد و خدایان جدید و قدیم که همان جلوه ی اندک هم تقریبا از بین رفته است. این پدیده را در آثاری هم چون هری پاتر هم می بینیم که اساسا خدا و مذهب به شکل واحد وجود ندارد. این را می توان  از سیاست های کلی آثار امریکایی دانست. معمولا یا پای مذهب را وسط نمی کشند یا اینکه با ورود به فضای جادو و توهم آن را پوشش می دهند. البته می توان برخی پدیده ها را قرینه دنیای واقعی دانست؛ مثلا خدای آتش را همان زرتشت دانست. در آینده بیشتر در این باب سخن خواهیم راند.

لنسترهای بی‌رحم و خشن یا تاگارین‌های مهربان و خشن؟

نقد و بررسی سریال game of therones قسمت پنجم فصل هفتم

با فوجی همراه باشید….

نگاشته شده توسط: علی کرمی

نظرات شما :

برای “تحلیل و پیش‌بینی سریال game of thrones فصل ۷”

  1. محمدجواد غلامی گفت:

    شخصیت لرد بیلیش جوریه که از یه طرف دوست داری بدترین بلاها به خاطر کارایی که کرده سرش بیاد و از یه طرفی وجود همچین شخصیتی برای پیش رفتن سریال لازمه
    منم با شما موافقم
    لرد بیلیش نقش کلیدی تری توی خط داستانی پیدا خواهد کرد

:: ارسال نظر