تشخیص کیفیت روغن زیتون + انواع روغن زیتون+ روغن زیتون اصل

تشخیص کیفیت روغن زیتون با ۳ روش

روغن زیتون با کیفیت-تشخیص روغن اصل-jaodw v,yk o,f

۱- رنگ روغن زیتون : رنگ روغن زیتون اصل زرد متمایل به سبز است. اغلب تشخیص سخت است.

۲- بوی روغن زیتون: بوی آن بعد از اینکه یک استشمام کردیم باید مانند بوی علف گوجه فرنگی و … تازه باشد، البته لازم به ذکر است که امکان تقلب در روش وجود دارد.

۳- مزه روغن زیتون: یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را وارد دهان می کنیم و بعد از کمی چرخاندن در دهان آن را فرو میبریم، باید یک تلخیه زننده در گلو حس کنیم و بعد از یک یا دو دقیقه طعم مطلوب روغن زیتون نمایان می شود، در این روش امکان تقلب بسیار کمتر است.

انواع روغن زیتون:

نوع اول، روغن زیتون “فوق بکر” یا ممتاز است که دارای عطر و طعم میوه‌ای و بسیار دلپذیر بوده و با کیفیت ترین و از ماندگارترین روغن‌ها به محسوب می‌ شود.

نوع دوم، روغن “بکر خوب” است که از نظر عطر و طعم مناسب مصرف می باشد و حاوی همه خواص و مواد مغذی میوه زیتون می باشد.

نوع سوم، روغن زیتون “بکر معمولی” است که در ایران معروف به روغن “بودار” است.

نوع چهارم، روغن زیتون “تصفیه شده” است که از تصفیه روغن زیتون بکر به دست می‌آید و در ایران به روغن “بی‌بو” معروف است. طعم و بوی این نوع روغن تحت فرآیندهای شیمیایی کاملا خنثی شده و مناسب کسانی است که طعم روغن زیتون بکر را دوست ندارند اما این روغن به دلیل استفاده از فرآیند تصفیه بعضی از تخواص خوب زیتون را از دست داده و به همین دلیل کیفیت آن به مراتب کمتر از روغن‌های بکر است. زمانی که روغن زیتون بکر روغن با کیفیتی نباشد یعنی دارای اسیدیته و پراکسید بالایی باشد، فرآیند بی‌بو کردن برای آن انجام صورت می پذیرد.

حتما بخوانید  عجیب‌ترین همبرگرهای جهان + تصاویر

زیتون به دلیل آن که حاوی ۶۰ درصد روغن است در صورتی که داخل گونی یا سبد حمل و نقل در شرایط نامساعد نگهداری شود مقداری از آب آن جدا شده و بافت آن متلاشی خواهد شد. در نتیجه پراکسید روغن بالا می‌رود و وجود آب باعث هیدرولیز شدن روغن و افزایش اسیدیته آن می‌شود.

در نتیجه روغنی که به دست می‌آید باید لزوما فرآیند تصفیه و بی‌بو شدن را طی کند تا از پراکسید و اسیدیته آن کاسته شود. فرآیند بی‌بو کردن باعث از دست رفتن خواص و رنگ روغن و کاهش ارزش و مقاومت می شود.

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

برای “تشخیص کیفیت روغن زیتون + انواع روغن زیتون+ روغن زیتون اصل”

  1. امید عابدی گفت:

    سلام من ۲۰۰عدد نهال زیتوناصلاح شده دانه داشتنشان دارم لطفاراهنمایی فرمایید ۰۹۱۲۳۶۵۰۶۲۶

:: ارسال نظر