تغذیه مادر در دوران شیردهی به فرزند+افزایش هوش فرزندان

تغذیه مادر در دوران شیردهی به فرزند:

تغزیه مار شیر ده
با اینکه در اهمیت شیرمادر به عنوان بهترین منبع تغذیه نوزاد بحثی نیست,این شیر ممکن است به اندازه کافی مغذی نباشد,مگر اینکه مادر بهترین تغذیه را داشته باشد.شایسته است که مادران شیرده,روزانه دست کم ۳۰۰۰ کالری غذای مقوی مصرف کنند.این ۳۰۰۰ کالری حتما باید شامل حداقل سه لیوان شیر یا ابمیوه با عسل خالص و طبیعی باشد.
ارامش روانی مادر به هنگام شیر دادن به فرزند,رضایتمندی زناشویی,احساس خود ارزشمندی و انگیزه شیر دادن و نشاط و گشاده رویی مادر فوق العاده مهم است.

شیر مادر, مغزی باهوش تر می سازد:
ازجمله حقوق طبیعی نوزادی که به تازگی پا به عرصه وجود گذاشته است,تغذیه از شیر مادر در دوسال نخست زندگی است. شیر مادر می تواند تاثیر بسیار زیاد در هوشمندی و رشد زیستی,شناختی,عاطفی,اجتماعی و روانی کودکان داشته باشد.در ادامه به نکاتی درباره اهمیت تغذیه کافی با شیر مادر اشاره می شود:
* شیر مادر یکی از مهمترین عوامل نجات بخش حیات به شمار می اید و هیچ غذای جانشینی نمی تواند ارزش معادل ان داشته باشد.
* شیر مادر ترکیباتی بسیار پیچیده دارد وبیشتر از هر غذای دیگر با ساختار جسمانی و رشد هماهنگ کودکان تناسب دارد.
* شیر مادر همه مواد حیاتی و لازم برای تغذیه مطلوب کودکان را در بر دارد و به دفع عفونت ها کمک می کند.ترکیب شیر مادر در هر نوبت از تغذیه وحتی در حین دفعات تغذیه تغییر می کند و مقدار ان برحسب واکنش هورمونی مادر نسبت به نیازهای کودک,تنظیم می شود.
* شیرمادر احتمال ابتلای کودک به عفونت های گوارشی و تنفسی را بطور قابل ملاحضه کاهش می دهد.
* میزان ابتلا به اسم,اگزما و انواع الرژی در شیرخوارانی که از شیر مادر استفاده می کنند,بسیار کم تر گزارش شده است.
* به علت وجود اب کافی در شیر مادران,تشنگی نوزاد برطرف شده,اشتهای او تحریک می شود و نیازی به دادن اب یا اب قند به او نیست.
* تغذیه شیر مادر,رابطه عاطفی میان مادر و فرزند را بیشتر میکند.

حتما بخوانید  ورزش مناسب برای بیماران قلبی

* کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده اند,در دوران بلوغ از بهداشت و امنیت روانی بیش تری برخوردارند.زمانی که مادر, کودک را در اغوش می گیرد و او را از شیره جان خود سیراب می کند,در حقیقت همزمان با رفع نیاز زیستی کودک,نیازهای عاطفی و روانی او را نیز به شایسته ترین شیوه ارضا می کند.
* کودکانی که به اندازه از شیر مادر تغذیه می شوند,معمولا از قدرت تکلم بهتری نسبت به همسالان خود برخوردارند.
شیر مادران به یک اندازه دارای ارزش غذایی نیست.مادری که تغذیه مناسب دارد,بهترین شیر را به فرزندش عرضه می کند.هرگونه کمبود رژیم غذایی مادران باردار و شیرده به فرزند انان منتقل می شود,بنابراین بهره مندی رژیم غذایی بهینه ضروری است.شایسته است پدران با نوازش همسر,مادر فرزندشان را ترغیب به نوشیدن روزانه چندین لیوان شیر با عسل یا ابمیوه کنند تا بدن مادر بتواند شیر مغذی برای تغذیه نوزاد را فراهم کند.

گردآورنده: م.جعفری

منبع سایت: fooji.ir

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر