خواص آووکادو چیست؟

خواص آووکادو چیست؟

خواص آووکادو چیست

آشنایی با آووکادو:

درختی با تاج پهن و بزرگ به ارتفاع تا ۱۸ متر. برگها دمبرگ دار، مستطیلی سرنیزه ای یا بیضوی – سرنیزه ای تا تخم مرغی، به طول ۹-۴۰ سانتی متر، با قاعده ای نوک تیز یا سر بریده، معمولا در سطح تحتانی تا دمگل کوتاه، در گل آذین پانیکول انبوه در انتهای شاخه های جوان. کاسه گل در هر دو طرف با کرک های نمدی – خاکستری، با پرچمهای کامل ۹ تایی، با دو غده تخم مرغی پهن شده نارنجی رنگ در قاعده هر پرچم. میوه بزرگ و گوشتی، به طول ۵-۲۰ سانتی متر، معمولا گلابی شکل، تخم مرغی یا کروی، سبز- زرد تا قرمز آلبالویی یا ارغوانی با پوست کلفت و گاهی چوبی.

پراکندگی جهانی:

نواحی گرم و مرطوب آمریکا (در گذشته alligator-pear نامیده می شود). با بذر تکثیر می شود و در نواحی شبه گرم و مرطوب جهان مثل فلسطین، اسپانیا و جنوب آفریقا کاشته می شود. برگهای آن و میوه های نارس آن بعد از رشد کامل برداشت و مصرف می شود.

پراکندگی جغرافیایی در ایران:

بصورت کاشته شده در نواحی شمالی ایران در استانهای گیلان و مازندران.

مصارف و کاربردها:

مهمترین اثرات درمانی این گیاه عبارت است از: ضدانگل، ضدباکتری، ضدالتهاب، ضدعفونی کننده، افزایش دهنده قوای جنسی، قابض، ضدنفخ، ضدکرم، ادرارآور، قاعده آور، ملین، خلط آور. محافظ کبد، بالا بنده فشار خون، کاهش دهنده کلسترول، کاهش دهنده پرفشاری خون، کاهش دهنده تری گلیسرید، مسهل، پایین آورنده چربی خون، مقوی معده و مقوی رحم.

  • مهمترین خواص درمانی برگها و پوست آن عبارت است از: قابض، باشکن، تسکین دهنده سرفه، تشدیدکننده جریان خون قاعدگی و خواص میوه آن عبارت است از: نرم کننده و بادشکن و پوست میوه آن دافع کرم ها می باشد. برگها و پوست ساقه های جوان آن محرک عادت ماهانه است و می توان سبب سقط جنین شود، خاصیت قابض و بادشکن دارد و پوست آن برای درمان اسهال، نفخ و باد بکار می رود و برای تسکین سرفه و رفع اسداد کبدی و کاهش سطح اسیدوریک که سبب نقرس می شود مفید است. پوست میوه برای زایل کردن کرمها بکار می رود. گوشت خیس کرده میوه مغذی است و میل جنسی را افزایش می دهد، در استعمال خارجی به عنوان خنک کننده و آرام بخش روی پوست بکار می رود. به عنوان زایل کننده زخم ها و کچلی و تحریک کننده رشد مو بکار می رود. روغن فشرده دانه آووکادو مغذی است و پوست را شاداب می کند، سبب نرمی، جلوگیری از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست و مالیذن آن به پوست سر سبب رویش مو می شود.

نظرات شما :

:: ارسال نظر