آشنایی با یونجه و خواص درمانی آن

آشنایی با یونجه و خواص درمانی آن

خواص درمانی یونجه

یونجه
مشخصات گیاهی:

گیاهی است علفی چندساله و بعضی از انواع آن پایا می باشد. از تیره نخود گروه پروانه اسا ساقه راست و برگ ها دارای نیام با دمبرگ بلند که انتهای آن ۳ برگچه بیضی نوک تیز و دندانه دار با دمبرگ بسیار کوتاه قرار گرفته است. محور گل از زاویه برگ ها خارج می شود گل ها به رنگ زرد. بعضی تقریبا بنفش و یا متمایل به آبی است. گل آذین خوشه ای. میوه نیام و ممکن است داسی شکل یا کاملا پیچیده و شکل حلزون باشد. در اکثر نقاط دنیا به حالت خودرو می روید و یا به عنوان علوفه آن را می کارند محل اصلی آن مناطق معتدله تا حد مناطق استوایی می باشد.
گونه های زیادی دارد که معروف ترین آنها یونجه رسمی است که مواد نیتروژن زیادی دارد انواع ویتامین های E و B و C و D و پیش ماده ویتامین A دارد.

خواص دارویی:

 دارای مواد پروتیینی و ترکیبات تلخ، تانن،گلوکزیدهای مولد مقدار کمی اسید سیانیدریک و املاح کلسیم، پتاسیم و آهن است کمی هم موسیلاژ دارد بسیار نفاخ و زیاد کننده قوه باه.
ضماد برگ ها و سرشاخه هایش را اگر روزی ۲ بار مصرف کنند برای رعشه مفید می باشد. اگر مقداری از گل و برگ ها و سرشاخه هایش با شکر مخلوط کرده و بکوبند و برای چند روز بخورند چاق کننده بدن و زیاد کننده خون خواهد بود و به نام الفا معروف است.
ضماد کوبیده یونجه مخطوط با عسل برای رفع ورم اندام ها و اگر آن را با سرکه مخلوط کنند برای ورم های شدید بسیار مفید، است. ضماد تخم یونجه با سرکه اثرش بیشتر است. یونجه قابض است و شیر را هم زیاد می کند، دم کرده یونجه و تخم آن پس از حمام اگر خورده شود برای سرفه و خشونت سینه بسیار موثر می باشد.
مصرف روغن تخم یونجه که به صورت خوردن یا ضماد مورد استفاده قرار می گیرد برای رعشه و لقوه اثر بسیار خوبی دارد.
گل یونجه هم خواص برگ ها و تخم آن را ندارد یونجه خشک قابض است و برای خروج چرک از زخم ها و جراحات موثر است.

اشتراک گذاری برای حمایت از ما
حتما بخوانید  فواید و خواص درمان گیاه بولاغ اوتی

نظرات شما :

:: ارسال نظر