خواص شبدر قرمز چیست؟

خواص شبدر قرمز چیست؟

خواص شبدر قرمز چیست

آشنایی با گیاه شبدر قرمز:

گیاه چند ساله با ریشه دوکی شکل و بیخ ساقه کوتاه با کرکهای گسترده یا فشرده کوتاه با بی کرک شونده، به ارتفاع ۲۰ – ۱۰۰ سانتیمتر (در ایران اغلب کوتاه)، ساقه ها از قاعده منشعب، ایستاده یا بالا رونده یا خیزان. برگهای قاعده با دمبرگ بلند، میانی و بالایی ها به کوتاهی دمبرگ دار، فوقانی ترها تقریبا بدون دمبرگ، گوشواره ها تخم مرغی – سرنیزه ای، با بخش جدایی(آزاد) به شکباره منقارک دار یا نیش دار؛ برگچه ها به طول ۱۵-۵۰، به عرض ۷-۱۵ میلیمتر، واژ تخم مرغی تا واژ تخم مرغی – مستطیلی – سرنیزه ای، نوک کند یا نوک تیز یا نوک چالدار. گل آذین به عرض ۷ – ۲۲ میلیمتر، کروی یا تخم مرغی، بدون دمگل آذین یا بندرت دمگل آذین دار، اغلب با گشواره های فوقانی گریبانی شده. لوله کاسه گل لوله ای-استکانی، ۱۰ رگه ای، با کرکهای مویی گسترده یا فشرده، بندرت بی کرک؛ دندانه ها نامساوی، راست، درفشی، نوک کند، اغلب مژه دار یا کرکی مویی گسترده؛ دندانه پایینی از لوله و از بقیه دندانه ها بلندتر؛ با دهانه باز، با حلقه کمی ضخیم شده کرکدار. جام گل به طول ۱۵-۱۸ میلیمتر، قرمز – ارغوانی یا قرمز گلسرخی، بندرت سفید مایل به زرد یا سفید؛ درفش نوک چالدار، نیام تخم مرغی، یک دانه ای. دانه مستطیلی – تخم مرغی. زگیل (آبله روی)، زرد تا قهوه ای شونده یا بنفش.

پراکندگی جهانی:

بسیار پراکنده در سراسر اروپا بجز بخش اعظم شمال آن، ناحیه مدیترانه ای، غرب آسیا، در نیمکره شمالی بصورت پراکنده کاشته می شود.

پراکندگی جغرافیایی در ایران:

این گونه اغلب در نقاط مرطوب کوهستانی، در باغها و کناره های مزارع، در چمن زارهای موهستانی در استان های گرگان، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی و غربی تا زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، اراک، لرستان، خراسان، سمنان و تهران می روید.

مصارف و کاربردها:

گلهای خشک شده آن مصرف می شود. خلط آور، مدر، ضد اسپاسم و آرام بخش و مسکن در موارد سیاه سرفه و برونشیت می باشد. در استعنال خارج بصورت پماد و مرهم برای درمان زخمها، سوختگی ها و بصورت قطره چشمی در صورت پیدایش لکه های سیاه در چشم مصرف می شود. بعلت ایجاد حساسیت به نور سبب التهاب پوستی شبدری (ناشی از ارتباط با شبدر) می شود.

  • گلهای گیاه مصرف می شود. گلهای این گیاه به عنوان ضد اسپاسم، خلط آور، مسکن و التیام بخش کاربرد دارد. در فهرست گیاهان دارویی آمریکا گیاه بصورت سیگار برای درمان آسم بکار می رود. در اروپا برای تنظیم عمل هضم، اصلاح اشتها و مداوای بیماریهای کبد بکار می رود.
  • شبدر قرمز برای درمان بیماریهای پوستی بکار می رود، بطور معمول به همراه با سایر گیاهان تصفیه یا پاک کننده مانند باباآدم/Arctium lappa L و ترشک مواج/ Rumex crispus L استفاده می شود. گیاه خلطآور است و می توان آن را برای درمان سرفه های اسپاسمی بکار می رود. شبدر قرمز اثرات استروژنیک (زیاد کننده هورمون زنانه) دارد و به درمان دردهای یائسگی کمک می کند.
  • جنس شبدر/Trifolium L در ایران قریب به ۵۰ گونه گیاه یکساله دارد که در سراسر ایران از حوزه گرمسیری جنوب تا ارتفاعات کوهستانی البرز و سایر قلل موجود در ایران پراکنده اند، تنها بدلیل رطوبت پسند بودن در حوزه مرکزی ایران و نواحی خشک و بیابانی دیده نمی شود که آنهم بعضا توسط کشاورزان در اراشی کشاورزی روستایی به عنوان علوفه کاشته می شود. اگرچه اطلاعات کمی در ارتباط با مصارف دارویی آنها در دست می باشد، اما اغلب آنها دارای گلهای معطر حاوی شهد می باشند که می تواند برای پرورش زنبور عسل مورد استفاده نیز گیرد و شاید بتوان روی جنبه های دارویی آنها نیز اطلاعاتی بدست آورد. بنابراین در اینجا فهرستی از گونه های جنس Trifolium ارائه می شود و یادآور می شویم که آنها را می توان در ردیف گیاهان معطر محسوب نمود.

شبدر برسیم                     trifolium alexandrinum L

شبدر کوهسری                 Trifolium alpestre L

شبدر مشکوک                  Trifolium ambiguum MB

شبدر برگ باریک             Trifolium angustifolium L

شبدر خودروی، شبدر پاخرگوشی

شبدر نارنجی

شبدر شاه بلوطی

شبدر چروکیدیده

شبدر مزرعه روی، شبدر زرد

شبدر خاکستری

شبدر قفقازی

شبدر لرستانی

شبدر مصری

شبدر طناز

شبدر خاردار

شبدر توتفرنگی

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر