خواص و فواید مصارف پیچ امین الدوله

خواص و فواید مصارف پیچ امین الدوله

lonicera-caprifolium

آشنایی با پیچ امین الدوله

درخچه ای پیچان، بدون کرک. برگها با دمبرگها کوتاه، بیضوی پهن تا بیضوی، به طول ۴-۱۰ سانتیمتر، نوک کند، با سطح فوقانی سبز تیره، در سطح تحتانی سبز مایل به آبی، گاهی بهنگام جوانی کمی کرکی، ۲ یا ۳ جفت فوقانی به طیق های نسبتا نوک تیز بیضوی پیوسته، معمولا ۱ تا ۲ چرخه گلها در محور برگهای بهم پیوسته. برگک ها کوچک یا وجود ندارد. جام گل به طول ۴-۵ سانتیمتی، سفید یا سفید مایل به زرد، گاهی کمی مایل به صورتی. بسیار معطر، بی کرک یا با کرکهای زیر نکگ، لوله جام کمی بلند تر از پهنک، پرچمها و خامه بی کرک مساوی اندازه پهنک. میوه قرمز – نارنجی.

پراکندگی  جهانی:

بومی اروپا و غرب آسیا

پراکندگی جغرافیایی در ایران:

کاشته شده در اغلب نقاط معتدله سرد ایران، درخچه ای نسبتا رایج و شناخته شده می باشد.

مصارف و کاربردها:

برگها و گلهای گیاه استفاده می شود و خواص درمانی: مدر، گندزدا و پاک کننده زخم دارد و در مواردی کمی ادرار و گلودردهای چرکی می توان از آن استفاده کرد.

  • پیچ امین الدوله در طب گیاهی معاصر غرب کمتر بکار می رود. کاربرد های سنتی نشان می دهد که اندامهای مختلف گیاه منافع درمانی مختلف قابل توجهی داشته است. پوست آن مدر و احتمالا برای تسکین نقرس، سنگ کلیه و مشکلات کبدی بکار می رفته است. برگها آن قابض و غرغره خوبی به عنوان دهان شویه برای درمان زخم گلو و زخم های دهان است. گلهای آن تسکین دهنده سرفه و ضد اسپاسم است و بصورت سنتی (مرسوم) برای درمان آسم استفاده و مصرف می شده است.
حتما بخوانید  معروف ترین تابلوهای نقاشی جهان-برترین نقاشیهای تاریخ

خرید دمنوش های گیاهی و ارگانیک کلیک کنید

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر