خواص گل قاصدک چیست؟

خواص گل قاصدک چیست؟-taraxacum officinale L-مصارف گل قاصدک

taraxacum-officinale-l

آشنایی با گل قاصد کپه کوچک:

گیاه قد کوتاه کوچک، با یقه پوشیده از بقایای دائمی برگهای فلسی شکل، کرک تار عنکبوتی. برگها تقریبا بدون کرک، دندانه دار یا لوبدار. ساقه عریان در زیر گریبان کرکی تارعنکبوتی، سرانجام اغلب بی کرک. گریبان کوچک باریک؛ برگ های خارجی کوتاه بسیار باریک سه گوشه، با داخلیها تقریبا هم اندازه، مایل به قرمز یا سبز. گلهای زبانه ای زرد؛ کلاله ها زرد طلایی چرک. فندقه ها قهوه ای کم رنگ، به طول حدود ۴ میلیمتر، در بالا به تنگی زگیل دار، بصورت مخروطی – تقریبا استوانه ای تغییر شکل می یابد؛ سیخک تقریبا نازک، به طول تا ۴ میلیمتر؛ کاکل کم بیش قرمز. گلها تابستانه.

پراکندگی جهانی:

آسیای صغیر، لبنان و شمال سوریه تا افغانستان.

پراکندگی جغرافیایی در ایران:

  • آذرباییجان: کوه میشوداغ.
  • فارس: ده بید آباد.
  • تهران:قزوین
  • تالش

مصارف و کاربردها:

اثرات مهم گل قاصد عبارت است از: معرق، ادرارآور، محرک اشتها، محلل سنگ مثانه، تقویت کننده کبد و در طب عوام جهت تصویه خون، مسهل ضعیف، تسکین درد التهاب مفاصل، تسکین دردهای روماتیسمی و درمان امراض پوستی مصرف می شود. وقتی گیاه مصرف می شود اصولا بمنظور دفع و زایل کردن کرم های روده و در درجات کمتر (به مقیاس کمتر) بمنظور تحریک قاعدگی می باشد. گیاه در استعمال خارج بمنشور کشتن و نابودی جرب و گال، کک و شپش بکار می رود، اما حتی در استعمال خارج نیز ترکیبات آن خطر مسمومیت دارد.از جمله اگزما مصرف می شود.

بطور عموم گل قاصد خواص درمانی ضد میکروب، ضد خیز (ورم و آب آوردگی)، ضد ورم، ضد روماتیسم، ضد سم، ضد نفخ، ضد اسپاسم (گرفتگی عضلانی)، ضد تومور (غده)، قابض، صفرآور، آلرژی زا، ادرارآور، مسهل، هضم کننده، ضدعفونی کننده، ادرارآور، مقوی کبد، کاهش دهنده قند خون، محرک، مقوی معده، مقوی بدن، معرق و اشتها آور دارد.

اطلاعات دارویی آورده شده مربوط به taracxacum officinale L است که در ایران نمی روید یا واریته ای از آن در ایران می روید که در بالا به آن اشاره شده است جنس گل قاصد در ایران قریب به ۵۷ گونه دارد که همگی علفی و شیرابه دار هستند، پیشتر به صورت علف هرز در باغها و مزارع و گاهی نیز در ارتفاعات کوهستانی می رویند. در مورد مصارف و کاربردهای دارویی آنها اطلاعات کمی در دست است و نیاز به کار مسجم و تحقیقاتی دقیق دارد تا بتوان در مورد دارویی بودن آنها اطمینان پیدا کرد(مولف).

منبع: کتاب شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر