داستان استخراج لعل-نحوه استخراج لعل

داستان استخراج لعل یکی از پادشاهان

داستان استخراج لعل-نحوه استخراج لعلکلاویخو در سفرنامه خود می نویسد:بازار سمرقند با کالاهایی که از دیار دوردست و سرزمینهای بیگانه حمل شده است پر است.لعل بدخشان,الماس,و مروارید و ریوند یا ساقه ریواس و بسیاری دیگر از کار هنرمندان چینی که از ماهرترین و کاردان ترین هنرمندان جهان شناخته شده اند و ضرب المثلی دارند که می گویند((هنرمندان چینی هستند که دو چشم دارند و فرنگیان یک چشم و مسلمانان کورند و انها در کار خود بصیرت ))
در سمرقند با پادشاه بدخشان که در نزدیک پایتخت او معادن لعل قرار دارد.روبرو شدیم,پیرامون این پادشاه را گروه بسیاری از بزرگان و درباریان گرفته بودند. فرصت را غنیمت شمردیم و به او نزدیک شدیم.پس از ادای احترام از او درباره چگونگی استخراج لعل پرسیدیم.وی با نهایت لطف پاسخ داد که در نزدیک پایتخت بدخشان کوهی است که معادن لعل در انجاست. هر روز گروهی از مردان سرگرم کار جستجو و شکستن سنگ ها صخره ها هستند تا بلکه از این راه سنگ گرانبها را به دست اورند و هرگاه رگه ای در کوه یافتند ان را پیگیری می کنند تا برسند به ان و در انجا با مته ان را کم کم از سنگ جدا می کنند و همه ان را قالبی بیرون می اورند.
کلاویخو

مروارید در روایات و اسطوره ها

مروارید را گاه به اشک ستارگان,قطرات اشک ونوس(رب النوع زیبایی )وگاه به ملکوت اسمان تشبیه کرده اند.
یونانیها تصور می کردند حاصل پیوند اب و اتش(برق اسمان و اب دریا )دانه های مروارید را به وجود می اورند و بعضی هم ان را اجتماعی از ذرات مادی می پنداشتند.
در روایات مذهبی,اهل کلیسا صدف مروارید را به حضرت مریم و مروارید درون ان را به عیسی مسیح تشبیه کرده اند.
بر اساس باور چینی ها مروارید نتیجه تراوشات مغزی اژدهایی جادویی است.
مروارید نماد زیبایی,پاکی,تشخص و حتی پرستش بوده است.از دیرباز عشاق,ان را علامت عشق و علاقه پاک به معشوق خود هدیه می دادند و بدین گونه به نشانه ای از عشق و ثروت تبدیل شد.
مروارید مانند الهه افرودیت که از میان کفهای امواج ساخلی قد بر می افرازد,زادگاهی در اعماق اب دریاها دارد.
چگونگی پیدایش مروارید موجب شد تا روایات و افسانه های بسیاری در میان اقوام و ملل به وجود اید. در داستان های اساطیری درباره نحوه پیدایش مروارید سخن ها بسیار است

نگارنده:د. فر

منبع : کتاب درباره الماس

 

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر