دانلود کتاب ابن سینا از جرج بی کوچ

دانلود کتاب ابن سینا از جرج بی کوچ

دانلود کتاب ابن سینا از جرج بی کوچ

نام کتاب: ابن سینا – نابغه ای از شرق

نویسنده: جرج بی کوچ

مترجم: ذبیح الله منصوری

انتشارات: نگارستان کتاب

سال نشر: 1373

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 379 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 7.2 مگابایت

خلاصه داستان

زمان: 370 هجری قمری (980 میلادی)

مکان: شهر بخارا (واقع در ازبکستان امروزی)، ایران

“عبدالله سینا” که در دستگاه استیفای ملک منصور سامانی خدمت می کرد مردی نسبتا کامل بود و مانند اکثر فضلای بخارا گاهی شعر می سرود و سینا تخلص می کرد. او پس از ازدواج با “ستاره” از او صاحب پسری به نام “حسین” شد.

حسین ابن عبدالله یا “ابن سینا” تا زمان خردسالی از پدرش آموزش دید. اما بعد از سفر از خرمثین به بخارا نزد استاد “ابوالعلاء سرخسی” به یادگیری تجوید و ترتیل پرداخت و سپس نزد “محمود سماح” با علم اعداد و حساب آشنا شد. او در نوجوانی نزد “اسماعیل زاهد” علم فقه و نزد “ابوالقاسم زهراوی” علم پزشکی را آموخت. سومین معلم ابن سینا در بخارا استادی به نام “عبدالله ناتلی” بود که سه علم ایساغوجی، مجسطی و هندسه اقلیدس را به وی آموخت.

اکنون ابن سینا دانشمند ریاضی علوم فلسفه و تاریخ بود و در عین حال یکی از مردان ادب نیز به شمار می رفت که گواهش اشعار فارسی و عربی است. اما پزشکی در شرح حال ابن سینا از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا دردنیا او را در درجه اول به عنوان پزشک می شناسند. ابن سینا دانشمند و طبیبی حاذق بود که به او لقب “شیخ الرییس” دادند. او قسمتی از عمر ۵۳ ساله یا ۵۶ ساله خویش را یا زندانی بود یا فراری یا در مشاغلی مانند وزارت گذرانید که با تحقیقات علمی همراه بود …


لینک دانلود کتاب ابن سینا از جرج بی کوچ

نظرات شما :

:: ارسال نظر