دانلود کتاب ادیان ایران باستان

این مطلب را به اشتراک بگذارید (sharing)

دانلود کتاب ادیان ایران باستان

دانلود کتاب ادیان ایران باستان

ایرانیان مردمانی از نژاد آریا بودند. در ادوار باستانی ایران، در هر دوره ‌ای ایرانیان دین و آیینی‌ خاصی داشتند، از جمله دین ها و آیین هایی که ایرانیان از همان ابتدا در بین خود حفظ کردند آیین «مهر پرستی» یا «خورشید پرستی» بود که به آن «میترائیسم» هم گفته می‌ شود.

آریایی ها قبل از آمدن به خلافت ایران‌ نیز این دین را داشتند. برای همین این آیین بین ایرانیان و هندیان و آریایی هایی که در اروپا ساکن شدند آیین مشترک بود و این اشتراک را می ‌توان در آثار دینی این اقوام ساکن در نقاط مختلف مشاهده کرد. آیین «میترائیسم» در ایران تا زمان ظهور «زرتشت» و دین زرتشتی، آیین همگانی بود

پو بعد از اینکه این آیین در غرب ایران رواج یافت و اروپائیان که در این ناحیه با ایران تماس داشتند، با این آیین آشنا شدند و از طریق سربازان و مردمان این نواحی، آیین میترائیسم به شرق اروپا راه‌ یافت و تا زمان ظهور مسیحیت دین غالب اروپائیان بود، اما پس از گسترش مسیحیت در اروپا، میترائیسم از اروپا رخت بربست، اما بر خلاف ایران، میترائیسم تأثیر بسزایی در دین مسیح و آداب و رسوم آن از خود به جای گذاشت تا آن جایی که بسیاری از مراسم مسیحیان ریشه در آیین میترائیسم داشته و باقی مانده آن است. میترائیسم در ایران و سایر ادیان جهانی تأثیر گذار بوده که از جمله آثار آن می‌ توان به نشانه‌ های فراوان این آیین در آثار باستانی به جا مانده از دوران های مختلف اشاره کرد.


نام مؤلف/گردآورنده: وهاب ولی، میترا باستانی

تعداد صفحات: 245 صفحه

حجم فایل: 3 مگابایت


لینک دانلود کتاب

نظرات شما :

:: ارسال نظر