دانلود کتاب خسرو و شیرین

دانلود کتاب خسرو و شیرین

دانلود کتاب خسرو و شیرین

نظامی گنجوی کتاب خسرو و شیرین را در قالب اثری منظوم و عاشقانه سروده است. این منظومه، روایتی از داستان عاشقانه‌ی خسرو پرویز پادشاه بزرگ شاهنشاهی ساسانی و شاهزاده ارمنی، شیرین است که بعدها ملکهٔ ارمنستان می‌شود.

نام وی الیاس و لقب یا تخلص وی (چنانکه خود در آغاز لیلی و مجنون به آن اشاره کرده) نظامی است. نام پدرش یوسف نام جدش “ذکی” و نام جد اعلایش “سوید” بوده و سه همسر و یک فرزند به نام محمد داشته است. زادبوم نظامی را شهر گنجه و اجدادش را اهل تفرش گفته‌اند.

نظامی مانند اغلب اساتید باستان از تمام علوم عقلی و نقلی بهره‌مند و در علوم ادبی و عربی کامل عیار و در وادی عرفان و سیر و سلوک راهنمای بزرگ و در عقاید و اخلاق ستوده پایبند و استوار و سرمشق فرزندان بشر بوده و در فنون حکمت از طبیعی و الهی و ریاضی دست داشته و گویند که اگر وارد مرحله شاعری نبود و به تدریس و تالیف علوم حکمی می‌پرداخت در ردیف بزرگان حکمت و فلسفه به شمار می‌آمد…

در پاکی اخلاق و تقوی، نظیر حکیم نظامی را در میان تمام شعرای عالم نمی‌توان پیدا کرد. در تمام دیوان وی یک لفظ رکیک و یک سخن زشت پیدا نمی‌شود و یک بیت هجو از اول تا آخر زندگی بر زبانش جاری نشده است. از استاد بزرگ گنجه شش گنجینه در پنج بحر مثنوی جهان را یادگار است که مورد تقلید شاعران زیادی قرار گرفته است، ولی هیچکدام از آنان نتوانسته‌اند آنطور که باید و شاید از عهده تقلید برآیند. این شش دفتر عبارتند از:

مخزن الاسرار، خسرو و شیرین، لیلی و مجنون، هفت پیکر، شرفنامه و اقبالنامه که همگی نشان دهنده هنر سخنوری و بلاغت گوینده توانا أن منظومه هاست. وفات نظامی را بین سال‌های 599 تا 602 و عمرش را شصت و سه سال و شش ماه نوشته‌اند.

کلمات کلیدی: خسرو و شیرین pdf، شعر خسرو و شیرین، خسرو و شیرین نظامی گنجوی pdf، دانلود کتاب خسرو و شیرین برای اندروید


از: نظامی گنجوی

موضوع: کتاب‌های شعر

۳۸۴ صفحه

فرمت: PDF

زبان: فارسی

نظرات شما :

دیدگاه ها بسته شده اند.