دانلود کتاب نامورنامه – عبدالحسین زرین کوب

دانلود کتاب نامورنامه – عبدالحسین زرین کوب

دانلود کتاب نامورنامه - عبدالحسین زرین کوب

نام کتاب: نامورنامه – درباره فردوسی و شاهنامه

نویسنده: عبدالحسین زرین کوب

انتشارات: سخن

سال نشر: 1381

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 197 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 6.3 مگابایت

معرفی کتاب

شاهنامه سرگذشت تکامل و ترقی نژاد ایرانی می باشد که البته از تعصب قومی و نژادی نیز مایه گرفته در تشبیهات نیز از آن روح سلحشوری و قهرمانی و ستیز و نبرد و مبارزه دیده می شود. حماسه ملی ایران که در شاهنامه فردوسی به اوج می رسد اگر گفته شود دیوان واقعی فرهنگ خالص ایرانی است گزاف نیست، چرا که جز آن تمام ادبیات دری شدیدا تحت تأثیر اسلام است، در صورتی که این اثر هرچند در جزئیات بعضی نفوذهای اسلامی را هم نشان می دهد روح واقعی آن روح آریایی هند و اروپایی است.

شاهنامه و تمام حماسه ملی ایران در عین حال پلی است که دنیای باستانی را با دنیای قرون وسطی، دنیای اسلامی که هنوز در فرهنگ ما ادامه دارد به هم می پیوندد. حکیم توس با تکیه بر روایات و مآخذ قدیم و تصرف جادوکارانه یی که در تقریر آنها به کار برده است یکی از عالی ترین و مؤثرترین تاریخهای حماسی جهان را به وجود آورده است. تأمل در شاهنامه اگر با تعمق در پیام واقعی شاهنامه همراه باشد ما را به افقهای اخلاقی انسانیت … به قلمرو قهرمانهایی که شایسته انسان کامل است سوق می دهد.

عالی ترین تجسم خردمندی در شاهنامه بزرگمهر است. می توان گفت شعر حماسی از یونان باستان به وسیله شاعران خنیاگری که “آئیدس” نام داشتند شروع شده است مانند داستانهای ایلیاد و ادیسه که اشعار آنها مجموعه ترانه های باستانی بوده که در حدود هشتصد سال پیش از میلاد عده ای اهل ذوق گرد آورده اند. هرچند منشأ حماسه های فردوسی را نمی توان کاملأ مشخص کرد ولی می توان همانند افسانه های یونانی که منشأ امتزاج خیالی سراینده ها بوده در نظر گرفت. ایلیاد که آن را کتاب آسمانی شعر دانسته اند در عظمت و کمال با شاهنامه مقایسه نتوان کرد. چون ایلیاد نبرد خدا و خولیان است و لی شاهنامه مملوء از نقوش و آثار این جهان است.


لینک دانلود کتاب نامورنامه اثر عبدالحسین زرین کوب

نظرات شما :

:: ارسال نظر