دانلود کتاب چالشهای دین و مدرنیته

دانلود کتاب چالشهای دین و مدرنیته

از پشت جلد کتاب:

یکی از موضوعات محوری در مباحث جامعه شناسی دین “سکولار شدن” بوده است که بسیاری آن را پیامد غیرقابل اجتناب مدرنیته و عقلانی شدن امور می شناسند. از طرفی جهان مدرن شاهد جنبش های ضدسکولار هم بوده است. در نتیجه بین سنت که عمدتا جلوه هایی دینی دارد و مدرنیته که فرآیند سکولار شدن جلوه ای از آن است، تعامل و چالش های مداومی جریان دارد.

انقلاب اسلامی ایران معمولا به عنوان پدیده ای برخلاف جهت سکولار شدن تعبیر و تفسیر شده است. از دیگر سو گفتگوهایی در مورد سکولار شدن دین به خاطر ورود در عرصه سیاست و سست شدن ارزشها و باورهای دینی در بین نسل جدید مطرح بوده است. این چالش های نظری و عملی، گفتگو درباره سکولار شدن و دینداری را به یکی از محوریترین موضوعات در بین صاحب نظران اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و دینی تبدیل کرده است و به نظر می رسد این موضوع تا سالها همچنان از دغدغه های اصلی آنان باشد.

مقاله هایی که در این کتاب گرد آمده اند، هر یک به نوعی ناظر به موضوع دینداری و سکولار شدن هستند. بخش نخست کتاب معطوف به مباحثی درباره جنبه های نظری و تعاریف این مفاهیم است. بخش دوم مشتمل بر مقاله هایی است که بر اساس شواهد و فرآیندهای اجتماعی خاص، به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم، نظریه سکولار شدن را می آزمایند و با این نظریه را برای توضیح فرآیندها و پدیده های خاصی به کار می برند.


نویسنده: حسین سراج زاده

حجم: 4 مگابایت

تعداد صفحات: 212


لینک دانلود کتاب

نظرات شما :

:: ارسال نظر