دانلود کتاب ۱۰ تصویر برتر هابل در سال ۲۰۱۷

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دانلود کتاب ۱۰ تصویر برتر هابل در سال ۲۰۱۷

دانلود کتاب 10 تصویر برتر هابل در سال 2017

نويسنده / مترجم : حسن قضاوی

زبان کتاب : فارسی

حجم کتاب : ۱٫۸ مگابایت

نوع فايل : PDF

تعداد صفحه : ۱۴

توضیحات درباره کتاب

کتاب ۱۰ تصویر برتر هابل در سال ۲۰۱۷ ، شامل ده عکس ویژه با توضیحات ضمیمه که آنرا تقدیم علاقمندان فضا و آسمان می نمائیم . اما قبل از آن مختصری درباره تلسکوپ هابل بخوانید :

تلسکوپ فضایی هابل دقیقا چیست؟ چرا به این اندازه استثنایی است؟ چگونه این چنین عکس های شگفت انگیزی می گیرد وما کجا می توانیم آنها را ببینیم؟

در سال ۱۹۸۳ تلسکوپ فضایی به نام ستاره شناس آمریکائی ادوین هابل نام گذاری شد.هابل کسی بود که با مشاهداتی بر روی ستاره های متغییر در کهکشان های دیگر مطمئن شد که جهان در حال انبساط و بزرگ شدن است که نظیریه ی مهبانگ یا انفجار اولیه در عالم را تائید می کرد.ساخت تلسکوپ فضایی هابل ۸سال به طول انجامید. این تلسکوپ بیش از چهار صد هزار قطعه دارد و بالغ بر بیست و شش هزار مایل سیم کشی الکتریکی دارد.

تلسکوپ فضایی هابل ۵۰ بار حساس تر از تلسکوپ های زمینی است و همچنین ۱۰ بار دقیق تر و تفکیک پذیر تر از تلسکوپ های زمینی است.بعد از تاخیری طولانی وبدهی- تلسکوپ فضایی هابل در سال ۱۹۹۰ در مدارش قرار گرفت. لسکوپ فضایی هابل (HST) از بسیاری جهات توانمندترین تلسکوپ اپتیکی است که تا کنون ساخته شده است. این تلسکوپ بزرگترین تلسکوپ نیست، آینه اصلی آن با قطر ۲٫۴ متر در مقایسه با تلسکوپ کک در هاوایی که ۱۰ متر قطر دارد کوچکتر است. ولی این تلسکوپ ، که در مداری به فاصله ۵۰۰ کیلومتری سطح زمین قرار دارد، از اثرات مختل کننده جو زمین به دور است. این امر امکان می‌دهد تا جزئیات دقیقتری نسبت به تلسکوپهای مستقر در زمین دیده شوند و نیز طول موجهایی مثل فرابنفش که به سطح زمین نمی‌ رسند قابل مشاهده باشند.

نام این ۱۰ تصویر در ذیل آمده :

۱ – مارپیچی غیر معمول

۲ – سحابی تخم مرغ گندیده یا کدو قلیانی

۳ – خوشه ی عظیم کهکشانی

۴ – سحابی اُوریون ( شکارچی )

۵ – گره ی پیچ خورده ی کیهانی

۶ – چشم مشتری

۷ – سحابی خرچنگ

۸ – کهکشان غیرعادی NGC 4490

۹ – ستاره ی عظیم EZ در صورت فلکی سگ بزرگ

۱۰ – کهکشان عجیب و غریب UGC 12591

کتاب ۱۰ تصویر برتر هابل در سال ۲۰۱۷ ، را تهیه کننده آن «حسن قضاوی» به وبسایت تک بوک اهدا نموده اند.


دانلود کتاب ۱۰ تصویر برتر هابل در سال ۲۰۱۷

نظرات شما :

:: ارسال نظر