درمان ناباروری با چاپگرهای سه بعدی ممکن شد!

درمان ناباروری با چاپگرهای سه بعدی ممکن شد!

درمان ناباروری با چاپگرهای سه بعدی ممکن شد!

یک تیم از مهندسان زیستی موفق به تولید تخمدان با فناوری چاپ سه بعدی شدند. این رحم در حال حاضر تنها در بدن موش‌ها کار کرده و محققان قصد دارند آن را بر روی انسان‌ها نیز آزمایش کنند.

آشنایی با نقش تخمدان‌ها

تخمدان‌ها دو غده تخم‌مرغی شکل هستند که در دو طرف رحم قرار گرفته‌اند و از طریق لوله فالوپ به رحم متصل هستند. تخمدان در پستانداران ماده وجود دارند. آنها حاوی تخمک‌های نارس هستند که پس از رشد به تخمک بالغ تبدیل می‌شوند و توانایی لقاح را کسب می‌کنند.

در هر بار قاعدگی، اغلب یک تخمک از یک تخمدان آزاد می‌شود و اگر هیچکدام از سلول‌های اسپرم نتوانند خود را به تخمک برساند پس از مدتی تخمک توانایی لقاح خود را از دست می‌دهد.

آزادسازی تخمک‌ها از سن بلوغ آغاز شده و تا زمان یائسگی ادامه پیدا می‌کند. تخمدانها همچنین هورمون‌های جنسی زنانه یعنی پروژسترون و استروژن را می‌سازند که چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کنند.

تخمدان سه بعدی و کمکی برای حل یک مشکل

چیزی که این تخمدان را از سایر محصولات چاپ سه‌بعدی متمایز می‌کند، مواد یا جوهری است که در ساخت آن به کار رفته است. ماده به کار رفته در ساخت این تخمدان ژلاتین است که یک هیدروژل بیولوژیکی ساخته شده از کلاژن تجزیه شده بوده که برای استفاده در انسان‌ها ایمن است.
دانشمندان می‌دانستند که مواد مورد استفاده آنها برای ساخت این اندام باید از مواد آلی باشد که به اندازه کافی سفت و سخت بوده تا حین عمل جراحی به مشکلی برنخورد و هم چنین پرمنفذ باشد تا به طور طبیعی با بافت های بدن موش تعامل داشته باشد.

با ساخت این تخمدان ها خیلی از مشکلات ناباروری رفع شده و از سرطانهای رحم و تخمدان که در بین بانوان بسیار شایع است و اغلب منجر به ناباروری و نازایی می‌شود، جلوگیری به عمل خواهد آمد.

این پژوهش جدید می‌تواند گام بزرگی در زمینه مهندسی پزشکی محسوب شود؛ گامی که حاصل همکاری بسیار کارآمد علم نانو و مهندسی پزشکی و مهندسی زیستی و خلاقیت های بی‌نظیر در عرصه‌های پزشکی و علمی است.

گفتنی است؛ این پژوهش جدید ذر نشریه علمی Nature Communications به چاپ رسیده است.

منبع: طبیب من به نقل از Science Mag

درمان بیماری‌ها

نظرات شما :

:: ارسال نظر