دلیل بلند بودن صدای برخی افراد چیست؟

دلیل بلند بودن صدای برخی افراد چیست؟

دلیل بلند بودن صدای برخی افراد چیست؟

داشتن صدای رسا و واضح یک نعمت بزرگ است اما تنظیم اندازه صدا بنا بر موقعیت زمانی و مکانی یک مهارت بسیار مهم است که باید در خود تقویت کنید.

اگر شما صدای بلند دارید و تا به حال افراد زیادی مانند اعضای خانواده، دوستان، همکاران، معلمان و اطرافیان بلند بودن صدا را به شما متذکر شده اند باید برای تنظیم صدای خود از راهکارهایی استفاده کنید.

یکی از دلایل بلند صحبت کردن می توان ضعف در سیستم شنوایی باشد پس توصیه می شود به پزشک مراجعه نمایید.

بلند صحبت کردن به ویژه اگر بحث شخصی یا محرمانه ای باشد می تواند شما را به دردسر انداخته باعث مشکلات فراوان شود.شنیده شدن صدای صحبت های خصوصی شما توسط دیگران می تواند بر قضاوت آنها در خصوص شما اثرمنفی گذاشته حتی سبب سوء تفاهم و مشکلات غیر قابل جبران شود.

در برخی دیگر از موارد نیز بلند صحبت کردن نشان دهنده بی ادبی و عدم احترام به فرد مقابل است.

برای کنترل میزان بلندی صدای خود و استفاده از زیر و بم صدا در مواقع مناسب می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

گوش بدهید به جای آنکه صحبت کنید

هرچه بیشتر به مکالمات گوش کنید و کمتر صحبت کنید جز در مواقع ضروری باعث می شود تا در صحبت ها نیاز نباشد که بلند صحبت کنید.

از صحبت در محیط های پرسروصدا خودداری کنید

عناصر محیط پیرامون خود را بشناسید و عواملی که باعث بلند صحبت کردن شما می شوند را از بین ببرید، به طور مثال اگر پنجره اتاق باز و در خارج عملیات ساختمانی در حال انجام است و سبب آلودگی صوتی و در نهایت به طور ناخودآگاه بلند صحبت کردن شما می شود ، درب یا پنجره را ببندید، معمولاً افراد در محیط های پرسر و صدا به طور ناخودآگاه بلند صحبت می کنند.

از فاصله دور با افراد صحبت نکنید

هرچه برای مکالمه به افراد نزدیک تر باشید نیازی به بلند صحبت کردن ندارید و می توانید بلندی صدای خود را کنترل کنید.

احساسات خود را کنترل کنید

معمولاً افراد در زمان شادی، خشم، ناراحتی و یا استرس بلند تر از حد معمول صحبت می کنند، در هر مکالمه در وهله اول آرامش خود را حفظ کنید و تکنیک های تنفس عمیق را در خود تقویت کنید؛ آرام صحبت کردن همیشه حتی در مکالمات منفی با یک فرد عصبانی می تواند نتیجه را به نفع شما بازگرداند و سبب آرامش از بین رفتن تنش و سوء تفاهم شود.

زبان بدن بهترین شیوه ارتباط بدون مکالمه

اگر نمی توانید بلندی صدای خود را کنترل کنید و به تمرین و مدت زمان بیشتری نیاز دارید تا آن زمان می توانید در مکالمات درکنار گفتار از زبان بدن خود نیز استفاده کنید.

دستها، تماس چشمی، قدم زدن و ایستادن بهترین تکنیک های زبان بدن در زمان مکالمه است و می توانیداز این طریق مفاهیم مورد نظر خود را بدون بلند صحبت کردن بیان کنید.

آزمایش تست صدا

بلند صحبت کردن می تواند به تارهای صوتی و حنجره آسیب برساند و حتی در مواردی منجر به بیماری سرطان درافراد شود. کارشناسان به افراد توصیه می کنند از بلند صحبت کردن جز در موارد ضروری خودداری کنند، نوشیدن مایعات بسیار سرد، بستنی و خوراکی های حاوی ادویه می تواند سبب آسیب به تارهای ماهیچه ای درافراد شود.

برای آزمایش تارهای صوتی حنجره دست خود را برروی گلو گذاشته نفس عمیق بکشید و لرزش تارهای صوتی را لمس کنید، بلند صحبت کردن باعث لرزش شدید تارهای ماهیچه ای می شود، با ماساژ گلوی خود و ادای کلمات به صورت آرام ، ماهیچه های گلو را از حالت گرفتگی واسپاسم خارج می کنیدو به تدریج آرام تر صحبت می کنید.

تمرین گفتگوی خیالی با آینه

هیچ چیز بهتر از گفتگو در مقابل آینه نمی تواند به شما نشان دهد که هنگام مکالمه چگونه رفتار می کنید و اینکه بلندی صدای شما چگونه است، ضبط کردن صدا توسط تلفن همراه یا ضبط صوت و سپس گوش کردن به آن نیز می تواند به شما نشان دهد که چه مقدار بلند صحبت می کنید.

از دیگران کمک بگیرید

می توانید از دوستان و اطرافیان خود بخواهید به طور پنهانی به شما کمک کنند و در مکالمات زمانی که شما به طور ناخود آگاه بلند صحبت می کنید به شما اشاره کرده تا بلندی صدای خود را کنترل کنید.

با رعایت این راهکار ها می توانید به تدریج بلندی صدای خود را تنظیم و کنترل کنید و در اجتماع و بین دوستان به راحتی به مکالمه بپردازید.

منبع: باشگاه خبرنگاران

پزشکی و سلامت

نظرات شما :

:: ارسال نظر