دنیای موازی می تواند فیزیک کوانتومی پیچیده را توضیح دهد

دنیای موازی می تواند فیزیک کوانتومی پیچیده را توضیح دهد

دنیای موازی می تواند فیزیک کوانتومی پیچیده را توضیح دهد

طبق برخی تخمین ها، جهان تقریبا دارای ۲ تریلیون کهکشان می باشد که هر کهکشان هم خود به طور متوسط دارای تقریبا ۱۰۰ میلیون ستاره و بی‌شماری سیاره است. اما آیا ممکن است که جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، نسخه دیگری نیز داشته باشد؟

نظریه‌ی جهان‌های متعدد، ایده‌ای است که در علم تخیلی به‌طور گسترده‌ای به آن پرداخته شده و نسلی از فیزیکدانان و همچنین داستان‌های علمی تخیلی را مجذوب خود نموده است. جهان‌های متعدد درواقع جهان‌هایی هستند که دیده نمی شوند و همراه ما وجود دارند؛ شاید نسخه‌های کپی از واقعیت هستند که تقریبا مشابه جهانی باشند که درک می‌کنیم.

دانشمندان هنوز شواهدی برای اثبات وجود جهان‌های متعدد در دست ندارند، اما هم اکنون فرضیه‌هایی وجود دارد که از قوانین فیزیکی برای بررسی چنین جهان‌های استفاده می کنند. این فرضیه‌ها گاهی اوقات درک ما از واقعیت را هم به چالش می کشند. ارین مک‌دونالد، اخترفیزیکدان، مهندس و یکی از شیفتگان داستان‌های علمی تخیلی است که در خلال سخنرانی در فستیوال Future Con چنین ایده‌ای را مطرح نمود. فستیوال Future Con، فستیوالی است که به زمینه‌هایی بین علم، تکنولوژی و علمی تخیلی اختصاص یافته است.

مک‌دونالد توضیح می‌دهد، جهان ما در محدوده فضا-زمان وجود دارد، فضای سه بعدی به همراه زمان، یک محیط پیوسته چهاربعدی را تشکیل می‌دهد. اما دانشمندان نمی‌توانند بگویند که این فضا-زمان چگونه است. درواقع به گفته مک‌دونالد، به این ترتیب ممکن است، جهان‌های بی‌شماری وجود داشته باشند که نمی‌توانیم آن ها را ببینیم. ساده‌ترین مفهوم “جهان آینه” است، در واقع جهانی دیگر است که موازی جهان ماست و ممکن است مخالف جهان ما باشد. به مانند اپیزود “آینه، آینه” مجموعه علمی تخیلی “پیشتازان فضا” که خدمه سفینه فضایی خود را با نسخه دیگری از خدمه فضایی مواجه می‌بینند که از خدمه شناخته شده بی‌رحم‌ترند.

parallel worlds quantum mechanics theory

ممکن است، جهان‌های بی‌شماری وجود داشته باشند که نمی‌توانیم آن ها را ببینیم. ساده‌ترین مفهوم “جهان آینه” است، درواقع جهانی دیگر است که موازی جهان ما است و ممکن است برعکس جهان ما باشد.

مک‌دونالد در خلال صحبت‌های خود گفت، مفهوم دیگر در این زمینه، جهان غشایی است که درواقع این جهان در غشا‌های بی‌شماری به نام تنه (ابرفضا) محصور است و احتمالا ارتباط هایی بین این ابرفضاها وجود دارد. بر اساس مفهومی دیگر، جهان‌های متعدد ممکن است در حباب‌هایی از فضا-زمان وجود داشته باشند. مک‌دونالد می‌گوید، به‌این‌ترتیب، ساکنان دو جهان می‌توانند برای برقراری ارتباط، حباب‌های خود را مستقیما به هم وصل کنند.

حتما بخوانید  فرار از ترافیک با ماشین پرنده

در داستان‌های علمی تخیلی بارها به مفهوم جهان‌های کوانتومی اشاره شده است بر اساس این نظریه، هر تصمیمی که یک فرد می‌گیرد، زمان جدیدی را به وجود می آورد که جهانی مستقل و جدید را می سازد. نویسنده‌های داستان‌های علمی تخیلی اغلب با بهره بردن از قوانین جهان کوانتومی، شخصیت‌هایی را توصیف می‌کند که بدون پاک کردن گذشته خود به آن گذشته سفر می‌کنند. هر تصمیم این افراد، جهان‌های کاملا جدیدی را جدا از جهان خودشان پدید می‌آورد.

اما شاید نگران کننده‌ترین نکته این است که جهانی که درک می‌کنیم، ممکن است، در واقع مانند فیلم ماتریکس، شبیه سازی از جهان خودمان باشد. مک‌دونالد در خلال صحبت‌های خود از مخاطبان سؤال کرد: ” می‌خواهید بدانید که شما هم شبیه‌سازی هستید که کنترلی بر آن دارید؟ اگر ما در جهان شبیه‌سازی شده زندگی کنیم که فقط از کد تشکیل‌شده باشد، چه می‌شود؟”

مک‌دونالد می‌گوید، باوجودی که هنوز بسیاری از سؤالات در مورد جهان واقعی قابل درک ما بی‌پاسخ‌ مانده‌اند؛ ولی “هیچ‌کدام از این فرضیه‌ها اثبات نشده‌اند، اما فکر کردن به آن‌ها، سرگرم کننده است.”

منبع: تکرا به نقل از livescience

اخبار علمی

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر