رابطه ابتلا به بیماری ها در دوران کودکی با اسیب های ذهنی و جسمی

رابطه ابتلا به بیماری ها در دوران کودکی با اسیب های ذهنی و جسمی:

بیماریهای ذهنی در فرزندان
بایسته است برای جلوگیری از ابتلای کودکان به بیماری های ویروسی و عفونی,که ممکن است اسیب هایی به رشد ذهنی و جسمی وارد کنند,موارد زیر را رعایت کرد:
الف) از بروز انواع بیماری ها در کودکان و نوجوانان با انجام واکسیناسیون به هنگام و اقدامات عاجل و به موقع پزشکی جلوگیری به عمل اید.
ب) پیشگیری قبل از درمان باید در اولویت قرار گیرد.هزینه هایی که صرف پیشگیری می شود نیز به مراتب کم تر از هزینه های درمانی است.
ج) خانواده ها از علل اصلی انواع اسیب ذهنی و جسمی و معلولیت های کودکان اگاه شوند و امادگی لازم روان شناختی را برای روبرو شدن با این مسءله و پرورش کودکان را کسب کنند.
د) انجام واکسیناسیون و مصون سازی کودک از عفونت ها,ویروس ها و بیماری های متداول,به ویژه در سال ها نخست زندگی,از جمله نکات مهم در زمینه پیشگیری اولیه است که می تواند از بروز انواع اسیب ها و معلولیت های جسمی و ذهنی در کودکان جلوگیری کند.
ه) زوج های جوان باید پیش از فرزند آوری با انواع بیماری های عفونی و روش های پیشگیری و کنترل ان ها اشنا شوند.

بیماریهایی که باعث عقب‌ماندگی ذهنی کودک می‌شوند:

۱- گالاکتوزمی

 گالاکتوزمی یک بیماری ارثی می باشد، که به دلیل کمبود آنزیم مورد نیاز برای هضم و تجزیه قند گالاکتوز در بدن به وجود می آید.

نشانه های گالاکتوزمی:

نوزاد در بدو تولد حالت طبیعی دارد، ولی پس از چند روز با مصرف شیر حاوی گالاکتوز فراوان مانند شیر مادر، علائمی مانند اسهال، استفراغ، زردی، کاهش قند خون، بزرگی کبد، آب مروارید، آسیب کلیه و مغز و اختلال در رشد بروز می کند.

عوارض گالاکتوزمی:

عدم شناخت و درمان به موقع این بیماری در روزهای اول تولد، می تواند موجب عقب ماندگی ذهنی، نارسایی کبد و در نهایت مرگ بیمار مبتلا به آن شود.

روش های درمان گالاکتوزمی:

گرفتن خون پاشنه پای نوزادان سه تا پنج روزه، بهترین روش برای تشخیص زودرس این بیماری است. در این آزمایش، نوزادان مشکوک به این اختلال، شناسایی و پس از آزمایش های تکمیلی، بیماران قطعی مشخص می شوند.

نوزاد می بایست بلافاصله پس از تشخیص بیماری تحت مراقبت قرار گیرد. درمان این بیماری عبارتست از حذف گالاکتوز و لاکتوز در رژیم غذایی کودک (بنابر دستور پزشک).

شیرخواران مبتلا به گالاکتوزمی، باید از شیرخشک مخصوص (بدون گالاکتوز) استفاده کنند.

انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری در خانواده و بستگان این بیماران نیز لازم است.

۲- کم کاری مادرزادی تیروئید

غده تیروئید هورمون‌هایی را می سازد که برای رشد طبیعی جسمی و ذهنی شیرخوار لازم است.

کم کاری تیروئید عارضه ای است که منجر به تولید ناکافی هورمون ها در این غده می شود. اگر این عارضه درمان نشود، بر رشد و توانایی یادگیری کودک اثر منفی خواهد گذاشت.

علت اصلی بروز کم کاری مادرزادی تیروئید، ناشناخته است، اما کمبود ید و ازدواج های فامیلی از عوامل موثر به شمار می روند.

۳- پی. ک. یو (PKU)یا فنیل کتونوری

بیماری پی ک یو، نوعی اختلال ارثی است که از هر دو والد یعنی پدر و مادر به فرزند منتقل می شود.

ازدواج فامیلی اصلی‌ترین راه انتقال این بیماری است. نوزاد مبتلا، به علت کمبود آنزیم خاصی در کبد خود، قادر به هضم فنیل آلانین نمی باشد. فنیل آلانین که به طور خلاصه “فی” خوانده می شود، جزو مواد ضروری در سلامت انسان است. این ماده در ترکیب پروتئین ها موجود است و با غذا وارد بدن می شود.

مصرف غذاهای پروتئینی از جمله شیر مادر و شیرخشک های معمولی باعث افزایش شدید غلظت خونی “فی” و تجمع آن در بافت های مختلف بدن شده و به خصوص رشد و تکامل مغز و اعصاب را مختل می کند و منجر به آسیب مغزی و عقب ماندگی ذهنی دائمی می گردد.

گرفتن خون پاشنه پای نوزادان سه تا پنج روزه، بهترین روش برای تشخیص زودرس این بیماری ها است.

درمان پی ک یو:

در صورتی که نوزاد ۳ تا ۵ روزه مورد آزمایش خون از پاشنه پا قرار گیرد، بیماری او به موقع تشخیص داده می شود و در این صورت، بیماری با رژیم غذایی مناسب و با مراقبت های لازم کاملا کنترل خواهد شد.

رژیم غذایی با فنیل آلانین کم، تنها راه درمان این بیماری است و چنانچه این رژیم از هفته های اول تولد آغاز شود، کودک به رشد طبیعی خود ادامه خواهد داد و زندگی کاملا سالم خواهد داشت. بدیهی است این رژیم بایستی تا آخر عمر رعایت شود.

تنها راه پیشگیری از بروز مجدد این بیماری در خانواده یا بستگان بیمار، انجام مشاوره ژنتیک و استفاده از راهنمایی های پزشکان و مشاوران ژنتیک است.

گردآورنده: م.جعفری

منابع: بیتوته و سایت fooji.ir

نظرات شما :

:: ارسال نظر