راهکارهای پیشگیری از بروز خیانت‌های زناشویی

این مطلب را به اشتراک بگذارید (sharing)

راهکارهای پیشگیری از بروز خیانت‌های زناشویی

راهکارهای پیشگیری از بروز خیانت‌های زناشویی

یک خانواده درمانگر زوجین با اشاره به راهکارهای پیشگیری از بروز خیانت‌های زناشویی گفت: افراد دارای شخصیت‌های بی‌ثبات، دم‌دمی مزاج و هیجانات مرزی بیشتر از سایر افراد به سمت و سوی خیانت پیش می‌روند.

دکتر مجتبی انصاری شهیدی درباره گسترش خیانت‌های زناشویی در جامعه اظهار کرد: خیانت‌های زناشویی با توجه به ویژگی‌های شخصیتی افراد و ارضا نشدن نیاز‌های زناشویی گسترش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه خیانت‌های زناشویی بین مردان بیشتر است، افزود: اما در حال حاضر و با به وجودآمدن تکنولوژی جدید آمار گسترش خیانت در بین زنان متاهل نیز در حال افزایش است.

این روانشناس عنوان کرد: در خانواده‌ها مشکلات عاطفی، روانشناختی و جسمانی وجود دارد که ممکن است به اختلافات زناشویی دامن بزند اما آنچه که بسیار حائز اهمیت است این است که آنها بدانند وجود اختلاف بین هر زن و شوهری ممکن است به وجود آید لذا مسائل جزئی نباید سبب اختلاف، جدایی و طلاق شود.

انصاری شهیدی ادامه داد: در هر زندگی زناشویی کمبود‌هایی وجود دارد لذا زوج‌ها باید بدانند در جامعه آرمانی زندگی نمی‌کنند که با هیچ کم و کاستی مواجه باشند بنابراین آگاهی از این مسئله و توانمند‌سازی افراد در حل اختلافات جزئی می‌تواند از گسترش خیانت و به تبع آن طلاق جلوگیری کند.

وی با اشاره به اینکه در تیپ‌های شخصیتی هیجان‌طلب احتمال بروز خیانت بیشتر است، گفت: دختر و پسر، پس از ازدواج حتی در صورت برطرف‌شدن و ارضای نیاز‌های گوناگون به دلیل وجود شخصیت هیجان‌خواهی که دارند به سمت و سوی خیانت پیش می‌روند.

این خانواده درمانگر اضافه کرد: شخصیت‌های بی‌ثبات، دم‌دمی مزاج و دارای هیجانات مرزی ازجمله افراد دیگری هستند که خیانت در آنها بیشتر مشاهده می‌شود و با توجه به اینکه آنها اکثر مواقع در حال توجیه این امر هستند که همسر خود را دوست دارند اما به دلیل شخصیت مرزی یا بوردرلاینی که دارند با وجود ارضاشدن نیاز‌های خود مستعد خیانت در زندگی زناشویی خود می‌شوند.

انصاری شهیدی خاطرنشان کرد: مشکلات همیشه در زندگی مشترک وجود دارد و اینطور نیست که بگوییم تمامی افراد نیازهای خود را ارضا می‌کنند لذا وجود سعه‌صدر و تحمل سختی‌ها در در زندگی مشترک به خصوص زمانی که یکی از زوجین مبتلا به بیماری یا مشغله کاری می‌شود بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه درمان خیانت‌های زناشویی ازجمله مشکلاتی است که برای رفع آن نیاز به فرهنگ‌سازی داریم، گفت: آگاهی‌سازی مردم و جامعه سبب می‌شود، افراد به دنبال درمان این مشکلات باشند و در جامعه کمتر شاهد طلاق و آسیب‌های ناشی از آن باشیم.

این روانشناس سلامت به نقش رسانه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ایی در بروز خیانت اشاره و خاطرنشان کرد: فیلم‌های نامناسب که در فضا‌های مجازی و ماهواره‌ها تبلیغ می‌شوند به طور ناخودآگاه سبب فرهنگ‌سازی و الگوبرداری فرهنگ غربی در جامعه ما شده که به طور صریح طلاق و خیانت را رواج می‌دهند.

انصاری شهیدی تاکید کرد: از جمله مواردی دیگری که می‌تواند سبب بروز اختلاف و به دنبال آن خیانت در زندگی مشترک شود استفاده بیش از حد از فضا‌های مجازی است به دلیل اینکه زمانی را که زن و شوهر پس از کار باید در کنار هم باشند و یا مراوده کنند به فضا‌های مجازی روی می‌آورند و این امر سبب شده تا به یکدیگر کمتر توجه کنند و نقطه شروعی از دلزدگی در زندگی مشترک آنها باشد.

منبع: خبرگزاری سلامت

کلمات کلیدی: راهکارهای پیشگیری از بروز خیانت‌های زناشویی, خیانت به همسر, وفاداری به همسر, روابط نامشروع, مشکلات عاطفی, مشکل جسمانی, افراد دم‌دمی مزاج و دارای هیجانات مرزی, موفقیت در زندگی, زوج خوشبخت

نظرات شما :

:: ارسال نظر