روش‌های کارآمد برای درمان رفلاکس معده در خانه

روش‌های کارآمد برای درمان رفلاکس معده در خانه

روش‌های کارآمد برای درمان رفلاکس معده در خانه

زنجبیل

خواص و فواید زنجبیل

این ریشه گیاهی سالم، می‌تواند با تحریک تولید بزاق بیشتر در دهان، به برطرف شدن رفلاکس اسیدی کمک کند. شما می‌توانید برش‌هایی از زنجبیل تازه را در طول روز بجوید یا هنگام صبح، یک فنجان چای زنجبیلی بنوشید. اضافه کردن مقداری لیمو یا عسل به چای، طعم بهتری به آن خواهد داد.

میخک

فواید و خواص میخک

مصرف میخک، یکی از راه‌های افزایش سطح اسید کلریدریک در معده است. از آنجا که پایین بودن میزان اسید معده می‌تواند عامل رفلاکس اسیدی باشد، جویدن سه عدد میخک در روز به گونه‌ای که عصاره گیاهی آن آزاد شود، می‌تواند به کاهش علائم رفلاکس کمک کند.

دارچین

خواص و فواید دارچین

این گیاه دارویی، یکی از بهترین درمان‌های خانگی رفلاکس اسیدی است. این گیاه ضداسید، گاز جمع شده در معده را از بین می‌برد. مقداری عسل به چای دارچین اضافه و آن را قبل از صبحانه میل کنید. ترکیب دارچین و عسل، روده‌ها را پاکسازی می‌کند و علائمی همچون نفخ معده، گاز و سوءهاضمه را از بین می‌برد.

برگ‌های ریحان

خواص و فواید برگ‌های ریحان

برگ ریحان، شامل ترکیباتی است که تولید بلغم را تحریک می‌کند. تولید بلغم، می‌تواند تا حد زیادی سطح اسیدیته معده را کاهش دهد. پنج تا هفت برگ ریحان را بلافاصله پس از پایان ناهار یا شام بجوید. برای کاهش درد شکمی و سوزش سر دل، ۱۰ برگ ریحان را با یک فنجان آب ولرم مخلوط و بعد از غذا میل کنید.

سرکه سیب

خواص و فواید سرکه سیب

سرکه، اسیدی است که pH آن حدودا پنج است. بنابراین می‌تواند با پایین آوردن pH محتویات معده (بیشتر اسیدی ساختن آن)، گوارش را بهبود بخشد و به کاهش علائم ترش کردگی و سوزش معده کمک کند. بالا رفتن سطح اسید معده باعث می‌شود، غذا در معده تخمیر نشود. سرکه سیب در میان سرکه‌ها بهترین گزینه است. دو قاشق چایخوری سرکه سیب را به یک‌چهارم فنجان آب اضافه کرده و میل کنید. می‌توانید تا از بین رفتن کامل علائم، هر پنج دقیقه یک‌بار این کار را تکرار کنید. بسیاری از افراد قبل از وعده غذایی، یک جرعه سرکه سیب مصرف می‌کنند تا از بروز علائم رفلاکس پیشگیری کنند.

آبلیمو

خواص و فواید آبلیمو

pH آبلیمو تقریبا حدود ۲ است و این باعث می‌شود اسیدیته آبلیمو قوی‌تر از سرکه باشد. آبلیمو همچنین با داشتن مواد مغذی دیگر بویژه ویتامین C می‌تواند در بهبود علائم رفلاکس بهتر از سرکه سیب عمل کند. مصرف آب یک آبلیموی تازه به تنهایی یا همراه با یک‌چهارم فنجان آب می‌تواند کمک‌کننده باشد.

آلوئه ورا

خواص و فواید آلوئه ورا

عصاره‌ی آلوئه‌ورا به هضم غذا کمک می‌کند و برای درمان التهاب مفید است. این ماده به کاهش تحریک حاصل از برگشت اسید معده کمک می‌کند. آلوئه‌ورا حاوی موادی مانند پولی‌ساکاریدها و گلیکوپروتئین‌هاست که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. در عین حال پولی‌ساکاریدها به ترمیم پوست کمک می‌کنند و گلیکوپروتئین‌ها برای کاهش درد و التهاب مفید هستند.

خوردن ژل آلوئه‌ورا پیش از غذا مفید است. مقداری از این ژل را می‌توانید همراه چای یا آبمیوه نیز میل کنید. آب آلوئه‌ورا شامل ویتامین‌های مختلف، موادمعدنی و آنزیم‌های مفید برای سیستم ایمنی است. همچنین این گیاه، شامل فیبر است که به تنظیم حرکات روده و کاهش یبوست نیز کمک می‌کند.

شیرین بیان

خواص و فواید شیرین بیان

این گیاه معده را با یک ماده ژل مانند پوشش می‌دهد و از تحریک آن جلوگیری می‌کند. این گیاه به صورت تنتور یا چای در دسترس است. ریشه‌ی شیرین بیان به صورت چای و قرص در بازار موجود است. این گیاه باید با مشورت پزشک استفاده شود زیرا حاوی ماده‌ای به نام گلیسیریزین است که ممکن است عوارض ناخواسته به همراه داشته باشد.

علاوه بر این شیرین بیان برای کاهش فشار خون نیز مفید است. قرص‌های جویدنی که از گیاه تهیه می‌شود نیز ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. این ماده باید با بزاق دهان مخلوط شود و به شکل کپسول تاثیری ندارد. قرص‌های جویدنی ۱ تا ۲ بار در روز پیش از غذاها باید مصرف شود.

سنبل ختایی

خواص و فواید سنبل ختایی

گیاهی دارویی است که ریشه، میوه و دانه‌های آن خواص دارویی دارد.این گیاه به همراه ۵ گیاه دارویی دیگر مصرف می‌شود و در بهبود نشانه‌های ریفلاکس معده بسیار مفید است. عصاره‌ی آن را با عصاره‌ی سیر و هویج و رازیانه مخلوط کنید و سه بار در روز هر بار یک میلی‌لیتر از آن را استفاده کنید.

زیره (کراویه)

خواص و فواید زیره (کراویه)

خواص التیام بخش دارد. دانه و روغن هم برای درمان سوزش سرِدل استفاده می‌شود. علاوه بر این زیره ضد یبوست و ضد باکتری‌های مضر بدن است، به هضم غذا کمک می‌کند و درد معده و روده را بهبود می‌بخشد. همچنین زیره برای درمان سندروم روده‌ی تحریک و سوءهاضمه بسیار مفید است. حدود ۲ میلی‌گرم از اسانس یا عصاره‌ی آن را سه بار در روز می‌توانید مصرف کنید.

بابونه

خواص و فواید بابونه

گل این گیاه در داروها استفاده می‌شود. ماده شیمیایی موجود در این گیاه سبب کاهش التهاب می‌شود. ۵۰ قطره از تنتور این گیاه را سه بار در روز میل کنید. استفاده طولانی مدت از این گیاه ممکن است سبب بروز حساسیت شود.

جلبک دریایی فوکوس

خواص و فواید جلبک دریایی فوکوس

۵ تا ۱۰ میلی‌گرم از این گیاه که به صورت کپسول باشد سه بار در روز مصرف شود. مصرف این گیاه عوارض جانبی مربوط به مسمومیت ید در بردارد. خواص آن کمک به هضم غذا، رفع یبوست و کمک به سیستم گوارش است. در درمان نشانه‌های ریفلاکس معده بسیار مؤثر است.

بادرنجبویه

خواص و فواید بادرنجبویه

برای درمان نفخ معده و روده استفاده می‌شود. استفاده از این گیاه عوارض جانبی ندارد اما در صورتی که با گیاهان دیگر استفاده شود ممکن است سبب حساسیت پوستی مانند راش یا خارش پوستی شود.

خار مریم

خواص و فواید خار مریم

برای درمان موقتی سوزش سرِدل استفاده می‌شود. چون سرشار از کلسیم است برای ریفلاکس اسید معده مفید است. اما بیشتر از ۲۰۰ گرم از شیره‌ی آن نباید مصرف شود.

نعناع

خواص و فواید نعناع

سبب کاهش زخم‌های گوارشی و نشانه‌های آن می‌شود. در این مورد باید حتماً از کپسول‌های روکش دار ۲ تا ۳ بار در روز مصرف کرد. هر کپسول حاوی ۰٫۲ میلی‌گرم عصاره‌ (اسانس) نعناع است.

جمع آوری کننده: فوجی سلامت

درمان بیماری ها

نظرات شما :

:: ارسال نظر