روش ابتکاری و جالب برای تولید برق در خانه

روش ابتکاری و جالب برای تولید برق در خانه

در عصر جدید، نیاز به انرژی بسیار بالاست و منابع انرژی به سرعت رو به پایان هستند. وقت آن رسیده که ایده‌هایی هوشمندانه و ابتکاری برای تولید انرژی سازگار با محیط زیست و کم هزینه بدون استفاده از منابع انرژی رو به زوال فعلی ارائه دهیم.

فهرست زیر مجموعه‌ای از روش‌های عالی برای تولید برق است. این روش‌ها از قانون صرفه جویی در انرژی پیروی می‌کنند.

۱۰- گلف یا کریکت

یک بازیکن گلف، کریکت، تنیس یا بیس بال انرژی زیادی برای حرکت دادن چوب‌های مخصوص بازی یا راکت‌های خود صرف می‌کنند. این انرژی جنبشی تولید شده توسط بازیکنان را می‌توان برای مصرف در آینده ذخیره نمود. انرژی ذخیره شده بعدتر می‌تواند گوشی‌ تلفن همراه، لپ تاپ و دیگر وسایل را شارژ کند. این دستگاه دخیره‌ی انرژی که در ابتدا توسط مک فونامیزو (Mac Funamizu) برای بازیکنان گلف طراحی شده بود، تنها دسته را شامل می‌شود، نه کل چوب بازی.

۹- شستن ماشین .

دستگاه ابتکاری طراحی شده توسط Vandenbussche با نام «ژنراتور آبی POWA» توربین کوچکی است که میان لوله شلنگ مورد استفاده برای شستن خودرو یا آبیاری باغچه کار گذاشته می‌شود. با عبور آب از شیلنگ، تیغه های توربین کوچک به چرخش درمی‌آیند و الکتریسیته تولید می‌کنند. هدف اصلی شرکت از این سامانه، شارژ کردن باتری‌های اتومبیل‌های برقی بوده است اما می‌توان از الکتریسیته‌ی حاصل برای مقاصد دیگر نیز بهره برد.

۸- دوچرخه سواری

هتل کراون پلازا (Crown Plaza Hotel) در کوپنهاگ، دانمارک، روش هیجان انگیز و ابداعی جالبی برای تولید برق یافته است. سامانه‌ی مورد نظر شامل مسافران ساکن هتل و دوچرخه می‌باشد. هر کدام از مهمانان هتل که با ورزش بر روی دوچرخه‌های متصل به ژنراتور برای هتل برق تولید کند، غذای مجانی دریافت می‌کند. مهمانان باید دست کم ۱۰ وات ساعت الکتریسیته تولید کنند که برابر ۱۵ دقیقه دوچرخه سواری برای دریافت غذایی به قیمت ۳۶ دلار (۲۶ یورو) می‌باشد. این سامانه علاوه بر تولید برق، برای سلامتی نیز مفید است. انرژی حاصله می‌تواند انرژی لازم برای به کار انداختن یک لپ تاپ را برای حدود ۳۰ دقیقه فراهم کند. اجرای این ایده بسیار آسان است و هر کسی به تنهایی می‌تواند آن را پیاده کند.

حتما بخوانید  آموزش بافت عروسک دخترانه قسمت چهارم+عروسک زیبا+عروسک بافتنی

۷- اگزوز خودرو

سوخت مصرف نشده‌ی خودرو به شکل گرما از اگزوز آن خارج می‌شود. از این گرما می‌توان برای تولید برق بهره برد. ژنراتورهای ترموالکتریک گرما را با استفاده از گرادیان دما به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند. هرچه تفاوت دما بیشتر باشد، جریان الکتریسیته‌ی بیشتری تولید خواهد شد. پژوهشگران در موسسه‌ی فرانهوفر برای تکنیک‌های اندازه‌گیری فیزیکی (IPM) بر روی پروژه‌ای کار می‌کنند تا بتوانند گرمای اضافی در اتومبیل‌ها را مهار کرده، مورد استفاده قرار دهند. دکتر هرالد باتنر، رئیس دپارتمان سیستم‌های ترموالکتریک می‌گوید: «دما در لوله‌ی اگزوز می‌تواند به ۷۰۰ درجه‌ی سلسیوس یا حتی بیشتر برسد. بنابراین اختلاف دما میان لوله اگزوز و لوله‌ای که مایع خنک‌کننده‌ی موتور را در خود دارد، ممکن است به صدها درجه‌ی سلسیوس برسد.». از این اختلاف دما برای تولید جریان الکتریسیته استفاده می‌شود. از الکتریسیته‌ی تولید شده می توان به عنوان بخش بزرگی از برق مورد نیاز برای خودرو بهره برد.

۶- پنل‌های خورشیدی بر روی پشت بام و در حیاط خلوت

یک روش جالب برای تولید الکتریسیته پوشاندن پشت بام خانه با لایه‌ای از پنل‌های خورشیدی است. این پنل‌ها علاوه بر تولید الکتریسیته کاربرد دیگر نیز دارند: آن ها می‌توانند به عنوان عایق عمل کرده، دمای منزل را پایین بیاورند. این پنل‌ها را می‌توان در حیات خلوت نیز قرار داد.

۵- مار

«آناکوندا» ماری است با بدن لوله لاستیکی، و طول  ۱۸متر یا بیشتر که با آب پر شده است. این لوله که با الهام از بدن مار ساخته شده، قادر است سالانه ۱ مگا وات برق تولید کند. در این سامانه، مارهای مصنوعی مهارشده در آب به شنا می‌پردازند. موج‌های دریا موجب ایجاد«موج فشار برآمده» می‌شوند که در طول لوله‌ی پلاستیکی منتقل شده، انرژی کافی برای به حرکت در آوردن یک توربین در انتهای آن را جمع می‌کند. الکتریسیته‌ی تولید شده توسط توربین را می‌توان مهار کرده، توسط کابل‌ها به ساحل فرستاد. گروه‌های ۵۰ تایی آناکوندا هر کدام می‌توانند الکتریسیته‌ی لازم برای تولید برق ۵۰,۰۰۰  خانه را تأمین کنند. این پروژه توسط «گروه شهمات» (Checkmate Group) در حال تکمیل شدن است.

حتما بخوانید  تولید برق از نور خورشید در خانه+کسب درآمد از طریق تولید برق در خانه

۴- تفاله‌های چای

یک دانشمند پاکستانی، دکتر سید تجمل حسین، که در مرکز ملی فیزیک (NCP) اسلام‌آباد کار می‌کند، همراه با تیم پژوهشی خود یک نانو-کاتالیست اختراع کرده است که می‌تواند از تفاله‌های چای سوخت بیودیزل با انتشار کربن پایین و اتانول تولید کند. نانوذره‌ها می‌توانند از هر یک کیلوگرم تفاله‌ی چای ۵۶۰ میلی لیتر  بیودیزل تولید کنند. استفاده از این روش در ابعاد تجاری، قدم بزرگی در تولید منابع انرژی جایگزین خواهد بود.

۳- جاده‌های داغ

جاده‌های بتونی مقدار زیادی گرما جذب می‌کنند. یک شرکت هلندی به نام Ooms Avenhorn Groep bv ایده‌ی هوشمندانه‌ای برای استفاده از این گرما جهت تولید برق مطرح کرده است. این گرما را می‌توان استخراج کرده و از آن بهره جست. در اینجا آن‌ها از این گرما برای گرم کردن آب‌های جاری در لوله‌های جاسازی شده در زیر جاده‌ها استفاده می کنند. از این آب گرم شده می‌توان برای تولید الکتریسیته و نیز تأمین نیازهای منازل و ساختمان‌ها سود جست. این سامانه برای ساختمان‌ها آب گرم فراهم می‌کند و مانع از یخ زدن جاده‌ها در زمستان می‌شود. به این ترتیب هزینه‌های قبوض گاز و نگهداری جاده کاهش می‌یابد و انرژی الکتریسیته نیز تولید می‌شود.

۲- راه رفتن بر روی کاشی‌های ویژه

در ژاپن برای تولید اکتریسیته از کاشی‌های پیزوالکتریک استفاده می‌شود. این عکس در ایستگاه توکیو گرفته شده که در آن مردم با راه رفتن بر روی کاشی‌های پیزوالکتریک  الکتریسیته تولید می‌کنند. صدها هزار نفر روزانه در ایستگاه‌های مترو و سیستم‌های ریلی، فرودگاه‌ها و مراکز خرید رفت و آمد می‌کنند. به عنوان مثال، به طور میانگین ۲۴ میلیون نفر از ایستگاه بزرگ شیبویا عبور می‌کنند. یوشیاکی تاکویا، برنامه‌ریز شرکت Soundpower می‌گوید: «هر فرد متوسط، با وزن ۶۰ کیلوگرم، تنها ۰٫۱ وات در یک ثانیه‌ی لازم برای برداشتن دو گام جهت عبور از یک کاشی تولید خواهد کرد.  اما وقتی یک منطقه‌ی وسیع پوشش داده شود و هزاران نفر بر روی آن گام بگذارند یا بر روی کاشی‌ها بپرند، میزان قابل توجهی برق تولید خواهد شد.» بنابراین هر گام مهم است و مجموع برق حاصله شگفت‌انگیز و قابل توجه است. این ایده باید در سراسر جهان به کار بسته شود.

حتما بخوانید  متا تگ Description چیست؟-آموزش و تاثیر meta در سئو

۱- پادماده

پادماده، ضد ماده ی معمولی است. همان طور که ماده‌ی نرمال از ذرات تشکیل شده، پادماده از پادذرات تشکیل گشته است. برای نمونه یک پوزیترون (پادذره‌ی الکترونی) و یک پادپروتون یک اتم پادهیدروژن می‌سازند. از آنجایی که پادذرات درست مانند ماده‌ی نرمال ساخته می‌شوند، جرمی برابر جرم ماده‌ی معمولی دارند اما با ویژگی‌های اتمی (اسپین و بار) مخالف. همه‌ی ما می‌دانیم که طبق معادله‌ی معروف انشتین، E=mc2 ، ذرات مخالف هنگام برخورد، یکدیگر را خنثی کرده، مقادیر بسیار بالایی انرژی تولید می‌کنند. این اصل برای تولید برق مورد بررسی قرار گرفته است. ناسا در این راستا هزینه و نیروی بسیاری سرمایه‌گذاری می‌کند. منبع زبان اصلی: smashinglists.com برگردان و ویرایش: جوان پرتال دات کام

منبع زبان اصلی: smashinglists.com برگردان و ویرایش: جوان پرتال دات کام

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر