روش نمدی کردن – آموزش بافت عروسک

روش نمدی کردن- آموزش بافت عروسک

در روش عامیانه نمدی کردن استفاده از پشم خام و شانه زدن بعد از شستن با آب و صابون و به صورت پارچه پرز دار و نمدی، مانند فرم دادن است. وقتی از مراحل همانند برای تکه های بافت استفاده شود نمدی کردن نامیده می شود. استفاده از آب سرد و آب داغ همراه با صابون باعث می شود که الیاف تکه بافتنی به آسانی در هم برود و حالت نمدی گرفته و پرز دار شود. تکه های بافتنی که از این روش ها به صورت نمدی آماده می شوند متراکم تر ، نرم و گرم و کم سوراخ تر از تکه های بافت به حالت معمولی می باشد.

نخ های مناسب نمدی کردن:

بیشتر نخ های ۱۰۰ درصد پشم گوسفند ،  پشم شتر ، موهر یا نخ هایی که از پشم حیوانات تهیه می شوند به خوبی نمدی می شوند. اگر چه بهر است که بیشتر نخ هایی که ۱۰۰ درصد پشم هستند و روی آن ها برچسب خورده را داخل ماشین لباسشویی قرار ندهید یا این که زیاد شست و شو ندهید، به خاطر این که داخل آن ها از نخ های شیمیایی استفاده شده و به آسانی نمدی و متراکم نمی شوند.

پارچه نمدی عروسک

روش نمدی کردن با دست:

با این روش می توانید اندازه و مقداری از بافت را که می خواهید نمدی کنید تحت کنترل داشته باشد، بنابراین زمانی که به مقدار مورد نیاز رسیدید می توانید کار را متوقف کنید.

لوازم مورد نیاز برای نمدی کردن با دست:

۱- تکه های بافته شده و خاتمه داده شده

۲- صابون که به محلول شست و شو ارجعیت دارد و ممکن است به صورت مایع یا به صورت ریز شده باشد.

۳- دو عدد ظرف کم عمق بزرگ. از سینک دوقولوی آشپزخانه نیز می توان استفاده نمود.

۴- یک جفت دستکش آشپز خانه

۵- آب داغ و آب سرد

۶- تکه های مکعبی یخ

۷- حوله برای خشک کردن.

لوازم برای نمدی کردن

آموزش نمدی کردن:

۱- یکی از سینک ها با یک ظرف فقط با آب جوش پر کنید و دست کش ها را بپوشید و با دقت یک مشت از صابون ریز شده یا محلول صابون را اضافه و هم بزنید. تیکه های بافت را داخل آب قرار دهید تا روی آن ها بطور کامل با آب پوشانده شود و چند دقیقه خیس بخورد.

۲- در این فاصله سینک یا ظرف دیگر را با آب سرد و مکعب های یخ پر کنید.

۳- شروع به ماساج دادن کنید و تکه های بافت را با شدت داخل آب داغ مالش داده و بهم بزنید. دقت کنید خود را نسوزانید.

۴- سپس داخل ظرف آب سرد قرار دهید و به مالش دادن ادامه دهید، نمدی کردن ممکن است سریع انجام شود یا اینکه ممکن است چندیدن مرحله انتقال بین آب سرد و آب گرم طول بکشد.

۵- دقت کنید که تکه ها سرتاسر بطور یکسان مالش دهید، نخ ها را می توانید بین دست ها لوله کنید و با این کار به عمل نمدی کردن کمک کنید.

۶- درجه حرارات هر دو ظرف آب سرد و آب داغ را تا زمانی که به نتیجه نهایی برسید حفظ کنید، تا مرحله نمدی کردن سریع تر انجام شود.

۷- زمانی که به نتیجه دلخواه خود رسیدید تکه های بافت را آب کشی کنید و آب اضافه را با پیچیدن داخل یک حوله بگیرید.

۸- داخل حوله قرار دهید ، در هوای آزاد دور نور مستقیم خورشید خشک کنید.

لطفا اگر از  این مطالب استفاده نمودید نظر خود را بنویسید.

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر