روش های مبارزه با عسلک پنبه-مگس سفید

روش های مبارزه با عسلک پنبه-مگس سفید

عسلک-مگس-سفید

عسلک پنبه (نام علمی: Bemisia tabaci) یکی از انواع مگس سفید است که از مهمترین آفات کشاورزی به شمار می‌رود. این حشره در اصل بومی هند است اما توسط انسان به نقاط مختلف گرمسیری و زیرگرمسیری و در حد کمتری مناطق معتدل دنیا وارد شده‌است و به عنوان گونه مهاجم باعث خسارات گسترده به محصولات کشاورزی و گیاهان شده‌است. هوای سرد باعث کاهش جمعیت این جانور می‌شود و کفشدوزک یکی از مهمترین دشمنان طبیعی است. در سال ۱۳۹۳ حضور تعداد زیادی از این حشره در شهر تهران گزارش شد که دلیل آن گرم شدن هوا و سمپاشی‌هایی که باعث نابودی دشمنان طبیعی این حشره شده عنوان شده‌است.

هشدار جهاد کشاورزی گلستان درباره آفت عسلک پنبه

این آفت از خانواده جوربالان می باشد. از میزبان های این آفت می توان به پنبه، جالیز و سویا اشاره کرد. حشره بالغ با بالهای سفید در پشت برگ مستقر شده و از راه تغذیه و مکیدن شیره گیاهی سبب ضعیف شدن بوته ها می شود، این آفت نه تنها از راه تغذیه و مکیدن شیره نباتی سبب ضعف بوته ها می شود بلکه با ترشحات خود سبب چسپندگی الیاف می شود.

چسپندگی الیاف از مهمترین و خطرناکترین خسارت آفت محسوب می شود، زیرا کیفیت محصول و در نتیجه ارزش صادراتی آنرا به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. حشرات کامل و نوزادهای آن خرطوم خود را در بافتهای پشت برگ فروبرده و شیره گیاه را می مکند، در نتیجه مقدار آب بافتهای گیاه و مواد ازته آن کم می شود. در صورتی که حمله آفت شدید باشد جوانه ها و اعضاء میوه دهنده نبات ضعیف و بتدریج زرد شده و می خشکند و در سطح برگهای آفت زده لکه های ارغوانی ظاهر می شود.

با توجه به بالا رفتن جمعیت این آفت در مزارع پنبه و سویا طی روزهای اخیر (۱۰ پوره عسلک در پشت برگها قابل مشاهده است) مبارزه شیمیایی با آن الزامی است .

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر