روش های کلاهبرداری اینترنتی و پیشرفته

روش های کلاهبرداری اینترنتی و پیشرفته

به گزارش سرویس فضای مجازی باشگاه خبرنگاران ؛نفوذ به مکالمات و تماس‌های تلفنی اشخاص و شرکت‌ها و نفوذ به سیستم‌های بانکی یکی از نوین‌ترین روش‌های دزدی اینترنتی است.

روش های کلاهبرداری اینترنتی و پیشرفته

کلاهبرداری اینترنتی//در حال کار
در یکی از شیوه‌ ها برای دستیابی به اطلاعات بانکی یا مواردی مانند ورود به رایانه‌ها،کلاهبرداران با افراد تماس می‌گیرند و ادعا می‌کنند که پشتیبان فنی رایانه و از یک شرکت معتبر هستند.
این افراد با ادعای اینکه ویروس‌ها یا بدافزارهایی را در رایانه شما شناخته‌اند تلاش دارند شما را مجاب کنند تا دسترسی از راه دور به آنها بدهید و یا هزینه‌ای برای نرم‌افزارهایی که نیاز ندارید پرداخت کنید.

لازم به ذکر است بدانید،این کلاهبرداران،از برخی نگرانی‌های شما در قبال ویروس‌ها و تهدیدات دیگر آگاه هستند و با استفاده از همین مورد سعی در نصب نرم‌افزارهای امنیتی می‌کنند.اما هدف اصلی این کار،محافطت از رایانه شما نیست بلکه هدف کسب پول است.

 کلاهبرداری اینترنتی//در حال کار

کلاهبرداری‌ های از نوع پشتیبان فنی
سالهاست که کلاهبرداران نرم افزارهای امنیتی جعلی را به فروش می‌رسانند.آنها وب سایت‌های جعلی را ایجاد می‌کنند که پیشنهاد پویش‌های امنیتی رایگان را در رایانه شما می دهند؛به همین جهت،برای اینکه شما را متقاعد به آلود بودن رایانه تان کنند پیام‌های هشدار آمیزی را نشان می‌دهند.سپس،تلاش می کنند که نرم افزاری را برای حل این مشکل به شما بفروشند.

در بهترین حالت، ین نوع نرم افزارها، ا نرم افزارهای بی اهمیتی هستند و یا در جای دیگر به صورت رایگان در دسترس هستند.در بدترین حالت نیز این نرم افزارها،بدافزار هستند و برای فراهم کردن امکان دسترسی مجرمین به رایانه و اطلاعات شخصی شما طراحی شده‌اند.

جدیدترین نوع کلاهبرداری با تماس تلفنی شروع می‌شود کلاهبرداران نام و اطلاعات اولیه افراد را از طریق کتب راهنمای عمومی بدست می‌آورند؛حتی ممکن است نرم افزاری را که شما در حال استفاده آن هستید حدس بزنند.

هنگامی که با شما صحبت می‌کنند،اغلب وانمود می‌کنند که از یک شرکت شناخته شده هستند تا بتوانند اعتماد شما را جلب کنند و یا شما را با حجم زیادی از اصطلاحات فنی گیج کنند.ممکن است از شما بخواهند از طریق رایانه تان یکسری فعالیت پیچیده را انجام دهید.

گاهی اوقات،فایل‌های صحیح رایانه را مورد هدف قرار می‌دهند و ادعا می‌کنند این فایل‌ها ویروس هستند.کلاهبرداران فعالیت خود را به گونه‌ای انجام می‌دهند تا باور کنید آنها می‌توانند در حل مشکل به شما کمک کنند.

حالا باید بدانید زمانی که کلاهبرداران اعتماد شما را جلب کردند،این کارها را انجام میدهند:
از شما امکان دسترسی از راه دور به رایانه را بخواهند و سپس تغییراتی را در تنظیمات آن انجام دهند به طوری که رایانه در معرض آسیب قرار گیرد.

برای ثبت نام کردن شما در برنامه warranty یا نگهداری رایانه تلاش کنند.

درباره اطلاعات کارت بانکی بپرسند در نتیجه بتوانند برای خدمات تلفنی صورتحساب بدهند.

با حیله و نیرنگ بدافراری را نصب کنند تا داده های حساس مانند کلمه عبور و نام کاربری را به سرقت ببرند.

شما را به وب سایتی رهنمون کنند که از شما بخواهد شماره کارت بانکی و دیگر اطلاعات شخصی خود را وارد کنید.

صرف نظر از روش‌های مورد استفاده توسط کلاهبرداران،آنها یک هدف دارند:کسب درآمد مالی.

در صورت تماس تلفنی این کارها را انجام دهید :
اگر تماس تلفنی از کسی که ادعا می کند فرد پشتیبان فنی شرکت معتبری است دریافت کردید، خودتان به شماره‌ای که از آن شرکت دارید و از صحت آن شماره مطمئن هستید زنگ بزنید.تماس گیرنده‌ای که حس اضطرار برای شما ایجاد می‌کند یا از روش‌های پرفشار استفاده می کند احتمالاً کلاهبردار هنرمندی است.

بر همین اساس لازم است موارد زیر را در ذهن خود به خاطر بسپارید:
کنترل رایانه خود را به طرف سومی که به صورت غیرمنتظره و هماهنگ نشده تماس گرفته است ندهید.

برای احراز هویت تماس گیرنده،فقط به شناسه (شماره) تماس گیرنده اعتماد نکنید مجرمان شماره‌های تماس گیرنده را جعل می‌کنند؛ممکن است به نظر برسند که از شرکتی قانونی یا شماره محلی در حال تماس هستند اما حتی از داخل کشور نباشند.

نتایج جست‌وجوی آنلاین بهترین راه برای پیدا کردن پشتیبان فنی یا گرفتن اطلاعات تماس شرکت مورد نظر نیست. کلاهبرداران گاهی اوقات برای متقاعد کردن شما به تماس با آنها تبلیغات آنلاینی را قرار می‌دهند. حتی با استفاده از روش‌هایی، رده سایت مربوط به خود را در نتایج جستجو بالا می‌‎برند.

اگر به پشتیبانی فنی احتیاج دارید،بدنبال اطلاعات تماس شرکت مربوط در بسته نرم افزاری یا در برگه رسید باشید. هرگز اطلاعات مالی یا شماره کارت خود را به کسی که تماس می‌گیرد و ادعا می‌کند که از طرف پشتیبانی فنی است ندهید.

اگر تماس گیرنده برای خرید یک محصول امنیت رایانه پافشاری کرد تلفن را قطع کنید.اگر در خصوص رایانه خود نگران هستید، با پشتیبانی نرم افزار امنیتی نصب شده در رایانه خود تماس بگیرید و از آنها کمک بخواهید.

هرگز کلمه عبور خود را از طریق تلفن به کسی ندهید.هیچ سازمان‌ قانونی با شما تماس نمی‌گیرد و کلمه عبور شما را نخواهد پرسید.

حالا اگر به یک کلاهبرداری پاسخ دادید این کارها را انجام دهید:
اگر فکر می کنید که ممکن است بدافزاری را از سایت کلاهبرداری، دانلود کرده اید یا به مجرم فضای مجازی اجازه دسترسی به رایانه خود را داده اید، نترسید و کارهای زیر را انجام دهید:

از بدافزار خلاص شوید.

نرم افزار امنیتی را به روز یا دانلود کنید و رایانه را پایش کنید.هر آنچه که این نرم افزار به عنوان مشکل می شناسد حذف کنید.

کلمات عبور افشا شده را تغییر دهید.اگر شما از این کلمات عبور برای حساب‌های دیگر خود نیز استفاده کرده‌اید، کلمات عبور آن حساب ها را نیز تغییر دهید.

اشتراک گذاری برای حمایت از ما

نظرات شما :

:: ارسال نظر